Ollaan lähdössä turkkiin ja hotellin palveluista saisi tilata etukäteen hamamin ja ayurvedan... Onko kenelläkään kokemusta näistä? Molemmat ymmärtääkseni hierontoja?
hamam ja ayurveda
kikka
5968
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta hamam ei ole hieronta vaan se turkkilainen saunan korvike. Ihan hyvä juttu sinänsä.
Toki siellä hamamissa voi saada pesun ja hieronnan, jos sitä haluaa. Ideahan on se, että ensin läträtään pelkällä kuumalla vedellä niin, että hikoilee ja ihosta alkaa irrota likainen päällimmäinen kerros pois hangattaessa. Siis läträä kuumalla vedellä, että hikoilet ja anna kylvettäjän hangata hieman karkealla kintaalla kuollut ihokerros pois. Sitte peset itse tai annat kylvettäjän jatkaa saippuapesulla.
Ei Hamam ole turkkilaisen saunan korvike vaan se ON turkkilainen sauna. Ja kyllä siellä minun tietääkseni aina pesee joku muu sinut kuin sinä itse. Ensin istut ½-1h lämpöisessä todella kosteassa huoneessa, sen jälkeen sinut kutsutaan pesulle jolloin ihostasi kuoritaan karkealla kintaalla kaikki irtonainen lika pois. Sen jälkeen pääset ns. vaahtopesuun joka suoritetaan oliiviöljysaippuasta saadulla vaahdolla. Sen jälkeen on vielä tiedossa öljyhieronta. Kannattaa kokeilla ja mieluummin heti loman alussa niin rusketus tulee tasaisempi.
Viime kesänä tuli käytyä hamamissa. Edellinen kirjoittaja kuvaili oikein hyvin asiaa. Minulle tehtiin vielä öljyhieronnan jälkeen kasvoille savikuorinta ja hieronta. Hiukset pestiin tuoksuvalla öljysaippualla ja kiedottiin lämpimään turpaaniin. Olin kuin uudesti syntynyt sen 2,5 tuntisen jälkeen, jonka vietin siellä kylvetettävänä.
Kyllä hamam on saunan korvike ja se toimii just niin kuin kerroin. Kenenkään ei tarvi antaa pestä, eikä edes sillä paskasella karkealla kintaalla hieroa, jos ei halua. Peseytymisen voi vallan mainiosti hoitaa itse. Naisia eivät myöskään miehet pese muuten kuin turistien iloksi järjestetyissä paikoissa. Kuuma vesi, saippua ja sampoo kylmän juomisen lisäksi kuuluvat hamamissa kylpemiseen. Öljyhieronnat on extraa.
Ehdottomasti kokeilemisen arvoista, mutta etsikää paikka jossa paikalliset "kunnialliset täti-ihmisetkin" käy. Sieltä se aito tunnelma löytyy eikä "turistiansoista".