onkohan opinnoissa eroa ja mitä?
ins (AMK) vai DI?
tietotekniikkaan
7900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Opinnoissa ei ole mitään eroja. Huvikseen vaan pistetty kaksi samaa koulutusta eri nimillä.
Tottapuhuen sehän riippuu todella paljon siitä mihin aikoo suuntautua, kun tuo tietotekniikka on vähän sellanen laajempi käsite. Onhan se yliopistossa pidempi koulutus, ja teoreettiset asiat myös vaikeampia/syvällisempiä. Kannattaa ehkä ensin miettiä että minkälaisia töitä haluaisit tehdä, ja valita opiskelupaikka sen mukaan. Jos taas pelkäät että tulevaisuudessa uraputki saattaa katketa koska ei ole tarpeeksi koulutusta, niin amk-inssistä koulutus DI:ksi on melko kivuton prosessi.
onks eroa, minne amkkiin tietotekniikkaa kannattaa mennä opiskelemaan?
Siis, mistä saa työelämän arvostaman paperin vai riittääkö pelkkä inssitutkinto?
Kyllähän se aina parempi olisi jos saisit paikan jostain isosta kaupungista / tunnetusta ammattikorkeasta. Ehkä kannattaa välttää näitä joihin otetaan kaikki hakukelpoiset sisään, vaikka en todellakaan usko että niistä valmistuneita mitenkään suuremmin syrjittäisiin.
Mutta opiskelit missä tahansa, niin työelämässä arvostetaan eniten sitä mitä osaat, eikä sitä mistä olet valmistunut. Eli panosta opiskeluun kunnolla, menit sitten minne tahansa opiskelemaan. Pelkät paperit, oli ne paperit mitkä tahansa, eivät takaa enää yhtään mitään (toisin kuin joskus 60-luvulla), vaan kaikki on oma-alotteisuudesta, kyvyistä, taidoista, sosiaalisuudesta ja suhteista kiinni. Ne paperit antaa pelkät eväät työelämään, mutta kyllä se on itsestäsi kiinni että minne niillä pääset.
osaamista arvostetaan ja noita seikkoja painotetaan, mutta kyllä raahelainen koulutuskin on arvossaan - vaikkei kaupunki järin suuri olekaan
Amk-insinöörillä ja yliopiston käyneellä DI:llä on sama ero kuin putkimiehellä ja insinöörillä.
Kysyjän viestin tasosta päätellen DI:n paperit ovat sula mahdottomuus. Mars amiskaan.
Edellinen kommentti mitä ilmeisemmin hieman kieli poskessa heitetty. DI-tutkinto on akateeminen (tieteellinen) korkeakoulututkinto kun AMK-tutkinto taasen on ammattillinen korkeakoulututkinto. Isoissa firmoissa urakehitysmahdollisuudet ovat DI:llä keskimäärin paremmat kuin insinöörille. Lisäksi tutkimus ja tuotekehitystyössä DI-paperit lienevät valttia.
Toisaalta kyllä teollisuus vetää paljon insinöörejä mielenkiintoisiin tehtäviin ja on tehtäviä joihin kenties otetaan ennemmin ins kuin DI (insinöörin palkka hieman di:n palkkaa alhaisempi).
ovat kädettömiä pellejä joita nykytason lukio suoltaa. Ei kokemusta eikä näkemystä mistään oikeaa elämää sivuavasta toiminnasta. Ja niistä pitäisi tehdä muutamassa vuodessa sitten insinöörejä. Ei helvetti mihin tämä maailma onkaan menossa. Ennen oikea vanhanajan opistoinssi oli kova sana, luettiin suorastaan herrakastiin. Mutta se osasikin tehdä oikeasti jotain. Eikä edes päässyt opiskelemaan ennen soveltuvaa pohjakoulutusta / työkokemusta. Nykyinsseille sensijaan vähän naureskellaan, ainakin uran alkuaikoina.