koulu vs.työelämä

-koulu vs.työelämä

Kertokaas kaikki jo koulunsa päättäneet että oletteko viihtyneet paremmin koulussa vai työelämässä? Perustelutkin mukavia mutta ei pakollisia :>

3

890

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä ainakin

      olen enemmän töissä viihtynyt. Jotenkin paljon hienompaa, kun yleensä illalla ei tarvitse murehtia tulevien päivien ohjelmasta, vaan silloin kun on vapaata niin siitä voi nauttia toden teolla.

      Lisäksi opiskelun hyödyt eivät näy niin nopealla aika välillä, kuin tilille tuleva palkka:D

      Tässäkin on tietysti aika paljon eroavaisuuksia siinä, missä työssä käy ja mitä opiskelee. Minä olen melko hyvässä asemassa, sillä hoidin opiskelut sen verran huolella, että olen päässyt harjoittamaan juuri sen tyylistä työtä mistä nautin ja kyllä minulla vielä myöhemmin elämässä olisi tarkoitus palata koulun penkille ja yrittää näin ollen vieläkin hieman parantaa omaa uraani.

      Kyllä siitä koulunkäynnistäkin pystyy nauttimaan, vaikka työelämästä enemmän pitäisikin:D

    • ...........

      Sen koulutuksen investointina siihen työelämään. Jos sen investoinnin näkee kannattavaksi itselleen, niin se kannattaa tehdä - oli se hauskaa tai ei. Jos pystyy tekemään haluamaansa työtä ilman lisäkoulutusta ja se on tavallaan yhdentekevää omassa työssään, niin sehän olisi vain tyhmää. Kaikki siis riippuu ihan siitä mitä itse elämältään haluaa.

      Itse olin lukion jälkeen jonkin aikaa työelämässä toimistorottana. Eikä se todellakaan ollut sitä mitä itse haluaisin lopunelämääni tehdä. Sitten lähdin yliopistoon ja opiskelin siellä tutkinnon, jonka avulla pääsin sellaisiin tehtäviin, joihin oikeasti halusin, jotka kiinnostavat minua ja joista saadut ansiot ovat paremmat.

      Sehän on fakta, että kyllä niinä opiskeluaikoina sai kyllästymiseen asti makaronilla elää ja ei ollut varaa tuhlailla. Mutta toisaalta sekään ei ollut mikään paha asia, koska sen kaiken teki paremman tulevaisuuden vuoksi ja toisaalta jokaiselle tekee hyvää kokea oikeasti sellaisia ajanjaksoja, joissa oikeasti täytyy sitä penniä venyttää, että jotenkin selviää. Ja opiskelut sinänsä; onhan se täysin erilaista kuin lukio. Siellä opiskeltiin ja valmistauduttiin ammattiin ja pohdittiin asioita, jotka itseä kiinnosti valitsemansa koulutuksen saralla, eikä pelkästään yleissivistävää pakkopullaa. Vaikka siihen oli myös se vapaus. Vapaus juuri kuvasi tavallaan sitä opiskeluaikaa; Silloin jos koskaan sai opiskella vaikka jonkin kielen, joka olisi työaikana ollut paljon tukalampaa. Oli myös kaikkea mukavaa ainejärjestöaktiviteettia ja sellaista hauskaa, jotka oli hyvä kokea.

      En yhtään kadu sitä, että ne jokuset vuodet kymmenistä "hukkasi" jatkokoulutukseen sillä omalla kohdalla siitä sai todella paljon lisäarvoa; ei ainoastaan sen, että se mahdollisti pääsyn työhöni, johon en ilman sitä olisi päässyt.

      Toisaalta jokunen vanha koulukaverini lopetti opiskelunsa jo yläasteen jälkeen. Yksi heistä pääsi suoraan isänsä firmaan ja hyvin on varmaan mennyt. Jokunen sitten taas lopetti koulujaan kesken ja heidän työnsä koostuu pätkistä tehdastöissä tai kaupan kassana olemisista. Jokunen on taas vuosien jälkeen päättänyt lähteä kouluttamaan itseään. Kaikki riippuu niin paljon siitä itsestään.

      Kun sinänsä kysymys kannattaisi asetella, että viihtyykö siinä aikaisin aloitetussa työelämässään vai lisäkoulutuksen jälkeen saavutetussa työelämässään. Koska se koulun penkillä istuminen on kuitenkin niin pienen pieni aika koko elämästä ettei siinä sillä viihtymisellä ole oikeastaan kärpäsen p*skan vertaa väliä. :)

    • Anonyymi

      Työelämässä tottakai ja perusteluna aikalailla se, että viimeinkin pääsee tekemään jotain hyödyllistä.

      Tästä asetelmasta tuli mieleen se tosiasia, että koulun tarkoituksena olisi valmistella opiskelijaa työelämään. Osittain se onnistuukin siinä, mutta tuo töiden hakemisen-taito unohdetaan. Miten löydät työpaikkoja, miten toimit työhaastattelussa, miten kerrot itsestäsi mielenkiintoisesti, miten CV rakennetaan, tekeekö suosittelijoilla mitään? jne.

      Koulut voisivat hyödyntää YouTuben videomateriaaleja työelämään liittyvistä aiheista, joita monet yritykset ja tubettajat ovat tehneet.

      Tässä esimerkki Ukko Workin Marko Majava Vlogisarjasta: https://www.youtube.com/watch?v=9QAQnzU_JpI&list=PL2IZuRcxldaVXVOp9JDxBU69gmDeWT48z&index=4

      Työn hakeminen on taito, jota pitää opettaa opiskelijoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13525
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8149
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      68
      4297
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      2877
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      398
      1285
    Aihe