Kertokaas joku diaboloja harrastava tyyppi että miten mittaan oikean pituisen narun keppieni väliin. Olen kuullut että naru pitää olla maasta hartiaan mutta siitähän tulee kamalan pitkä enkä halua niin pitkää. Että onko siihen joku lyhempi mittaus tyyli vai pitääkö se vain silmä mitalla leikellä? =)
Diabolo
Joni!
7316173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 73
Vanhimmat
Narun tulee todellakin olla lattiasta hartioihin!
Tietenkään ei mikään estä sinua laittamasta omiin keppeihisi lyhyempää narua, jos sinusta on niin helpompi temppuilla.
Diabolon pyöritys on hieno harrastus, enkä soisi sitä kenenkään lopettavan sen takia, että narut ovat liian pitkät!!
En aio lopettaa vaikka narut on pitkiä =D
oon samaa mieltä. ite käytän jalasta ehkä viis senttii lyhempää narua ku hartiaa mutta mä en huomaa mitää eroa siinä
tässä on mun pätkiä : DD http://www.youtube.com/user/DiaboloTube
Se kuulostaa kovin pitkältä, mutta ei se oikeasti ole sitä. Siitä jos narua lähtee lyhentämään niin bolottamisesta tulee vain hankalampaa. Tai no mielipidekysymys totta kai... Mutta itsehän sinä päätät minkä pituisella narulla hyrrääsi heittelet! :)
olkapäähän on oikea pituus
tulkaa kaikki tänne!
www.freewebs.com/diamolo
Mikä ois hyvä sivusto ku www.diabolotricks.com siel on vaa helppoi kerroo!! ??? =))
mä teen nii et katon youtubesta niit parempii ja sitte yritän ite samoja temppuja. sillä lailla mä oon oppinu.
Jos osaat kaikki temput diabolotrickistä, suosittelen alkaa katsomaan youtubesta opetusvideoita.
Tässä oma opetusvideoni kahden diabolon vortex suicideen:
http://www.youtube.com/watch?v=KgVe9J2vB8g
jotkut mittaavat polvesta olkapäähän ,mutta minun mielestä narun pitäisi olla vähintään 160 cm ,että pystyy tehdä kaikki temput.
kyllä 150cm pitkällä narulla pystyy quadruble sprinklerin vääntämään.. ja kolmen bolon stallit menee lyhyemmälläkin.. sen pidempää narua vaativia temppuja en helpolla keksi.. ja jos puhutaan vartalonympäri tehtävistä solmuista niin onko niitä nyt sitten tarpeellista tehdä juuri sillä tavalla, on siitä pitkästä narusta aikalailla haittaakin, eikös?
autaisko joku muo mä en oikein osaa tätä hommaa ku mä yritän pyörittää sitä niin se mene sen diapolonn ympäri joten AUTAISKO JOKU FIKSUMPI MUO PLIIS
Jos olet vasta-alkaja, suosittelen, että ostat
kahdella eurolla diabolo-vihkosen, missä on ihan alkeista alkaen ohjeet. miten biabolon anssa edetään.
Tässä on vaikeaa alkaa kertomaan, kun ei voi näyttää, miten homma käytännössä pelaa.
Ainakin Pilailu-Puodissa on näitä vihkosia myytävänä.
eikö niit saa hommattua funtonestaki?
kun käytät vauhtisolmuu pitä kädet etäällä toisistaan etäällä toisistaan ja ota vauhtia liikuttelemalla niitä sivulta sivulle etkä ylös alas
Itse mittaan nykyään lattiasta leukaan, PLUS solmuvarat. Harrastusta takana yli kymmenen vuotta.
Pieni video:
http://www.youtube.com/watch?v=cNdE7qbaubo
Mitäs satuli :D
Oikeasti se riippuu siitä käytätkö yhtä vai kahta boloa mutta yhdelle bololle on hyvä narun pituus sellainen maasta vähän alaspäin hartiasta :)
se vaan täytyy kattoo m ikä sun mielest on sopivan kokoinen
VOisko joku kertoo miten ovin säätäää narun pituutta?
juu se pitää olla hartiaan tai "vähän" yli
jos haluut tarkan niin pistä kaverin leikaa sanoettä sais vähä pienemmä
Hyvä mitta on maasta olkapäähän mutta jos vedät 2-3 diabololla niin kannattaa vetää vähän yli olkapään
joo narun suositellaan olevan varpaista solisluuhun asti... (varmaan tiiät mikä se on)
Moi Joni!
mä osaan mitata diabolon narun pituuden.
se kuuluu olla hartiasta maahan. siis koko narun pituus. mulki on hartiast maaha (se mun naru on vaa
varmaa 10cm pidempi ku hartiast maaha.
ni mittaa vaa hartiast maaha.
T: Jimmy (Jipa)
Ammattilausten suositus on kädet levitettyinä keskisormen päiden väli. Ainakin mulla on jotakuinkin niin.
Joo, niin mäki oon kuullu. Ite en oo bolottanu ku vuoden harvakseltaan, ja bolon hallinta paranee kun ottaa lyhemmän narun, mutta se rajottaa temppujen tekemistä...
laita toinen keppi maahan ja narun pitäisi olla kainaloon saakka. En tiedä onko se ihan oikein mutta minulle se on oikein sopiva pituus.
http://www.youtube.com/watch?v=hynwaUG08MQ
en suosittele pitämään narua maasta olkapäähän. tulee liian pitkä. Suunnilleen maasta vyötärön ja kaulan keskelle on hyvä ainakin yhdelle diabololle. mutta kokeile ihan rauhassa mikä sopii parhaiten...
Kertokaas mikä on paras diabolo!! mulla on semmoinen perus ARLEQUINO diabolo. Olen harrastanut diaboloilua jotain 3 vuotta.. hinta sais olla enintään 30e..
Yoho taitaa olla kovin brändi noissa diaboloissa. Ei kai ihan syyttäkään?
Suosittelen hankkimaan sundia sunit, taibolot taikka finesset.
Finesse on hyvä diabolo. maksaa 28 €
mr babache finesse
arlequino on parempi bolo ku finesse keskiverroille!!!! ite harrastanut 4-5 vuotta
Itsekkin päteisin sundiaan... Omaan mieleen on ainakin:))
Kannattaa tehä niin ku muutkin sanoo mulla ainaki on sen pitunen saa tehtyy enemmän temppuja.
voiko joku kertoa miten saan bolon heitettyä jalan ympäri esimerkiksi kymmenen kertaa peräkkäin
Jalan yli heitettäessä vasemmalla heitetään jalan yli ja oikealla painetaan alaspäin kun diabolo tulee narulle.
voisko joku kertoo mikä ois paras diapolo?
pitääkö diapolo keppien naru leikkaa saksilla lyhdeks vai jotenki muuten??
Suosittelen Sandia Fly Diaboloa.. Hintaahan sillä on sen 36€ Mutta on sillä polottaminen sen arvoista :)
Arlequino (14e) on hyvä jos on keskiverto.Jos on parempi niin kannattaa investoida sundia:boloon (32e) . harrastanut ite 4-5 vuotta.
Miten niit temppuja vois opetella? Onks jotain hyvää sivustoo mist näkis niit temppuja ja miten niit tehään?
kirjota diabolo temppu ohjeet nii ehdotuksiin tulee diabolo tricks homeen
ok, täytyy kokeilla.
mäpä osaanki jo melkeen bolottaa kahel repikää siiiit !!!!!!!!!!!! :D
ostin tänään markkupurhosta diabolo new galaxy ja alumiini kepit (24.50 plus postikulut)
eilen tilasi diabolo finesse ja prisma evolution kit 5 flashy se on sellane peili aluks mulla oli aluks diabolo new galagsy ei kauhee hyvä aloittijan diabolo ja alumiini kepit ja tilasi 4 metrii vihreetä narua
tilasi 4 metrii ei vaan tilasi 5 metrii
köyhät, mul on 25 metrii oranssii, pimees hohtavaa naruu. siin on siis paljo pienii heijastimii
osaan neljällä diabololla saman aikaisesti ja oon ollu diabolotuksen sm kisassa ja tuli hopeaa
mun diabolot toimii hyvin
Mitä diaboloja käytät?
Ite pitäis investoida uusiin ku oma on jo halkeemilla. Ajattelin ruveta opettelee kahella, mitkä ois siihen parhaat?
Ja sitten oon käyttäny pari vuotta arlequinoa, mut se tuntuu aika painavalt kahelle.
Muutki vois sanoo mitkä on hyviä.
Moi! ite oon diabolottanu 5 v ja suosittelen henrys circucsii tai finessejä tai sundia suneja kahden diabolon harjoitteluun itellä on circukset =)
sundia fly on surkea ostakaa sundia sun se tai taibolo v2.Opin 2 diabolon niillä (sundia sun) nopeasti ja se on mahtava yhden diabolon tempuissa.
jjjuhuhJHHOEJHOHOMFFJIJEIIOHOIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIhhhhhhhhhhhhioffffffehwwwwwdjnoiWWWWEUWIuohdiuwerh
Mistä noita temppujen nimiä voi oppia ? ku osaan vähä kaiken näköstä mutta en tiiä mikä niitten temppujen nimet on ....
Kato niit temppui vaikka www.diabolotricks.com :ista ja sit ku tulee tutunnäkönen temppu ni paina nimi mielee!!!
Ja oikea pituus on:
- kahdella bololla maasta hartioihin
- yhdellä bololla 5-10cm hartioista alaspäin
ei oo! oikee pituus on maasta hartioihin yhellä bololla
No mulla on ostettu prismasta 9.90 semmone keltaoranssi bolo ja ihan ajaa asiansa sekin , mitä nyt ihan huvikseni bolotan veljieni ja siskojeni kanssa. Ainoo vaan että sillä on huono krindata ku puukepit. Ajateltiin jakaa semmonen vähän parempi bolo ensikesänä siskojen ja veljien kanssa, siihen nyt olis rahaa kerätty jo 40 e , millaisen sillä saisi? Metallikepit sais olla ni vois harjotella sitä krindaustakin!
osta rubber king se on hyvä ja itelläki on se ja toimii ja on hyvä tehä temppuja.Myös arleguino mediumikin on iha hyvä paitsi on paksu akseli ja rubber kingissä on ohut.ja mul on viel arleguino mini ja ´rubber king ja arleguino medium ja alumiinikepit osta sellaset niin ja kans toimii
ohut akselinen diabolo pyörii nopeampaa kuin paksu akselinen,
olen harrastanut diabolotusta 7 vuotta ja kokemustakin on paljon.
7vuotta harrastanu ja noin paskoja boloja käytät??? Kusetat...
Jos se on sm hopeamitalisti ni ei nuo nyt nii huonoja boloja voi olla...
Ostin Triple Bearing Sundian, mutta en osaa koota sitä, auttakaa pliis! se jää löysälle eikä oo varaa kiristää tai tjn o_O
se pitää olla olka-päähän asti
auttaako laakerit diabolossa mitään????
löytyykö mistään kaupasta keskiötä/akselia jota käytetään triple bearingissa?
ite tykkään sillee että on maasra rintakehään asti
mikä naru ois hyvää? en oikeen tiiä mitä kannattas ostaa. oon joskus pari vuotta sitte bolottanu puol vuotta ja nyt ajattelin alottaa taas ja naru kulunu kohta poikki.
napaan asti naru