Omaehtoisesti lääkäriksi opiskellut

Olen puolessa vuodessa opiskellut omaehtoisesti lääkäriksi ja tiedän kaikki ne perusasiat mitä varsinaisessa lääketieteellisissä tiedekunnissa opetetaan lääkäreitä koulutettaessa.

Voiko tämäntapaista osaamista todistaa mitenkään virallisesti? virallisesti niin, että osaamisestaan saa todistuksen. Olin muutama vuosi sitten aikuiskoulutuksessa 2-vuotta, jonka aikana koulutuksessa opiskelemamme asiat todistettiin osaavaksi ns. näytöillä ja kokeilla.
81794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kirjoitat, luuletko tosiaan, että tuon joku uskoo.

Äänestä

Mikset sitten hae lääkikseen? Jos kerran osaat asiat hyvin, ei pääsykoe ole mahdoton. Ja sinun on helppo "tenttiä" kurssit, ainakin alkuun.

Opiskelitko lähihoitajaksi aikuiskoulutuksessa?
Monta toisenasteen tutkintoa voi suorittaa näyttökokeilla. Luojan kiitos lääkärin pätevyyttä ei.. Ihan jo potilaiden turvaksi.

Äänestä

Hallitset siis lukiotasoisen fysiikan ja kemian, farmakologiaa, patologiaa, fysiologiaa, anatomiaa... Ja kaiken tämän itse opiskellut? Kliinisiä aloja ei pysty itseopiskelemaan joten siinä mielessä puhut suoraansanottuna potaskaa. Parin oppikirjan lueskelu ei tee sinusta l.lisuria ei niin millään.

Tarvittavien asioiden ja käytännön taitojen opiskeluun kuluu yleensä kaikilta lääkisläisiltä 6 vuotta. Jos väität opiskelleesi kaiken tarvittavat puolessa vuodessa puhut vielä enemmän ns. potaskaa.

Lääkäriksi pääsee ainoastaan opiskelemalla läpi lääkis eli 6 vuotta. Itseopiskelulla ei saa kursseista vapautusta. Näyttökokeita ei ole, ajatuskin on täysi vitsi.

Jos puhut totta, niin lääkiksen pääsykoe on varmasti sinulle läpihuutojuttu. Sinne vaan, ja opiskelemaan.

Äänestä

Kaikenlaisia pöllöjä sitä kevät tänne palstalle lennättää. Ei muuta kuin valkotakkia ostamaan...Kas kun ei oppisopimuksella lääkäriksi meinaa...

Äänestä

Mitenkähän olet opiskellut? Kirjoista pänttäämällä? Se on vaan alku ja puolessa vuodessa ei mitenkään pysty edes tarvittavaa kirjaviisautta lukemaan. Mitens käytännön osaaminen? Oletko tutkinut montakin potilasta? Onko sinulla käytännön kokemusta synnytysten hoitamisesta, kudos- ja solunäytteiden mikroskopoinnista ja ruumiinavauksista? Osaatko kuunnella sydäntä ja tunnistaa sivuäänet, tunnustella maksan ja vatsaontelon elimet, ottaa luuydinnäytteen, punkteerata poskiontelot, puuduttaa ja ommella haavoja sekä tehdä pieniä kirurgisia toimenpiteitä, kipsata murtumia, ottaa valtimoverinäytteen, tunnistaa peritonistisen vatsan, tunnistaa meningiitti-niskajäykkyyden, katsoa silmänpohjat, katsoa korvat, tutkia nielua ja peilillä äänihuulia, elvyttää, intuboida, kääntää rytmin defibrillaattorilla, tulkita röntgenkuvia, injisoida lääkkeitä, tunnistaa keuhkokuumeen ritinät stetoskoopilla, punktoida nivelen, vetää olkapään paikoilleen, asentaa kierukan, ottaa Papa-näytteen, kuunnella sikiön sydänäänet ja tunnustella sikiön tarjonnan, laittaa tipan, punkteerata pleuranesteen, punkteerata askiteksen, tehdä lumbaalipunktion jne. jne. jne. jne.? Miten on? Kaikki nämä on lääkiksessä perusopinnoissa opiskeltavia asioita. Ja toimenpiteiden hanskaamisen lisäksi pitää saada käytännön tuntumaa erilaisten lääkkeiden annosteluun, nähdä erilaisia sairauksia sairastavia potilaita jne. Taidatpa olla provo kuitenkin!

Äänestä

kuinkan moni tähän viestiinkin on vastannu ja vielä tosissaan!....:)

Äänestä

Kyllähän sinä jo todistusta vailla valmiina lääkärinä tiedät, että kaikenlaisia todistuksia saa ihan yleislääkärin vastaanotolta. Ei sinun tarvitse mihinkään tenttiin enää vanhoilla päivilläsi mennä. Pyydät vain omalääkäriäsi todistamaan osaamisesi paperille tyyliin:

"Kunniani ja omantuntoni kautta takaan potilaani 'Mies 37-vuotta' kertoneen, että hän on omien sanojensa mukaan lukenut koko lääketieteen lisensiaatin koulutukseen sisältyvän materiaalin ja siten sisäistänyt oman kertomuksensa mukaan lääketieteen lisensiaatin tutkintoon vaadittavan tietomäärän."

Äänestä

Tuossa olisi vähän kolotusta ja niskaakin pakottaa. Paikat on jäykkänä paitsi se mikä pitäisi olla. Pukamatkin roikkuu jo polvitaipeessa.

Samalla voisi vähän järjestellä tätä naamaa. Jos en arvostaisi luontokappaleita voisin sanoa sen muistuttavan petolinnun... ( enkä halua kehua itseäni tässä kun ei tämä mikään senssi-ilmoitus ole).

Sukupuolitauteja ei ole eikä tule kun muistan tuon kumppanin pestä lavuaarissa. Muita tauteja kyllä on. Jotta millonka pääsee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mies 37-vuotta kirjoitti:

Olen puolessa vuodessa opiskellut omaehtoisesti lääkäriksi ja tiedän kaikki ne perusasiat mitä varsinaisessa lääketieteellisissä tiedekunnissa opetetaan lääkäreitä koulutettaessa.

Voiko tämäntapaista osaamista todistaa mitenkään virallisesti? virallisesti niin, että osaamisestaan saa todistuksen. Olin muutama vuosi sitten aikuiskoulutuksessa 2-vuotta, jonka aikana koulutuksessa opiskelemamme asiat todistettiin osaavaksi ns. näytöillä ja kokeilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu