Onko kenelläkään mitään hajua missä vika, kun 13 vuotias 300 litrainen Haato antaa pari minuuttia lämmintä vettä ja sitten vaihtaa veden kylmäksi. Pienen odottelun jälkeen homma toistuu.
Termostaatti toimii, samoin kaikki vaiheet.
Mittasin kytkennät ennen ja jälkeen termostaatin ja kaikki on ok.
Vika tuli, kun alle vaihdettiin uusi sekoittajayksikkö.
Termostaatti toimii, samoin kaikki vaiheet.
Mittasin kytkennät ennen ja jälkeen termostaatin ja kaikki on ok.
Vika tuli, kun alle vaihdettiin uusi sekoittajayksikkö.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sekoitusryhmän vahatermostaatti todennäköisesti viallinen, vaikka olisikin uusi. Silloin, tällöin tulee viallisia vastaan. Jos pesualtaallekin tulee hetken päästä kylmä vesi on vika ilmoittamassasi paikassa
Myyjän mukaan sekoittimessa ei ole termostaattia, vaan mekaaninen kierrettävä sekoitin, siis se josta ulos tulevan veden lämpöä voi säätää. Kummallista on myös se, ettei tuon säätönupin veivaaminen vaikuta veden lämpöön ollenkaan.
paikalla pihalla. Vilkaisepa kysymystä Orashanan purku, niin siinä on jonkun laittama linkki Oraksen huolto-oppaasta ja siitä otat sivun auki "syöttösekoitusventtiilit". Muistuttaako yhtään Haaton syöttöventtiiliä? Leikkauskuvasta näkyy myös termostaatin paikka, eli kierrettävällä säätönupilla säädetään termostaatin varren liikettä. Termostaatti on kuvassa numero 8. Jos purat syöttöventtiilin on lämpötila säädettävä ohjeen mukaan. Mahdollista on myös että varaajassa ollut liete, joka on kalkkia on tukkinut venttiilin, eikä termostaatti toimi kunnolla. Huuhdoitko varaajan? Jos otat koko termostaatin pois, ei pitäisi tulla kuin kylmää vettä täysin.
mukaan 40 - 65 asteinen säätöalue eikä se ole mahdollista pelkällä mekaanisella sekoittajalla.
Ja myyjät myy ei ne tiedä mitä ne myy.
Eli vaihtoon vain tai parempi vaihtaa koko varaaja uuteen.
Tästä on hyvä taas jatkaa eteenpäin.
Oikein paljon kiitoksia hyvistä neuvoista.