niin

aneemista näyttää olevan. Kuin rutto olisi pyyhkinyt. Kellään ei ol enetissä mitään sanottavaa. Enimmäkseen edusnaisia näkyy netissä värikkäissä lapintakeissaan. Värikkyys sitten jääkin vaatteisiin? Ehkä siellä eri yhdistyksissä istutaan kyttäämässä jos joku leipäpuu saamenkielestä lohkeaisi. Jos toki on niitäkin jotka ovat totisella asialla. Eikä kaikilla ole poliittisia intohimoja.
6577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

istuu saamelaisorganisaatioiden päätäntäelimisissä ilman että sitten kuitenkaan saavat mitään aikoisaksi. siirtelevät vain paperipinoja paikasta a paikkaan b, mahdollisesti jopa paikkaan c ja kirjoittevat eri tahoille tyhjänpäiväisiä huomautuksia ja kommentteja siitä mitä jotkut tekevät tai eivät tee ja itse eivät kuitenkaan tee yhtään sen enempää.

Äänestä
  • ovat ne arjen ahertajat.Ne jotka arjessa toimivat ja elävät ja vievät kulttuuriaan kohdaltaan eteen päin. Eivät he mieti mitä muiden olisi tehtävä vaan sitä mitä he itse voivat tehdä. Vallanhimo ja pyrkyryys ovat melkoinen paise.
    Annan suuren arvon niille jotka omassa arjessaan ja elämässään toimivat sen mitä he voivat.

    Äänestä

Tänään taitaa olla palstan historian aktiivisin päivä viestien osalta. Kiitos Saamelaiskäräjävaalien. Tämä palsta on ainoa paikka mistä "ulkosaamelainen" löytää tietoja ääntenlaskusta suorana.

Äänestä

  • Onhan täällä nyt elämää, mutta vain kunnes vaalitulos on selvinnyt. Huomenna palsta alkaa jo hiljenemään ja ensi viikolla on hiljaista jälleen. Vaalien jälkeen vain satunaisesti jotkut käyvät provosoimassa ja that's it.

    Äänestä

  • ainakin seuraaviin vaaleihi... kirjoitti:

    Onhan täällä nyt elämää, mutta vain kunnes vaalitulos on selvinnyt. Huomenna palsta alkaa jo hiljenemään ja ensi viikolla on hiljaista jälleen. Vaalien jälkeen vain satunaisesti jotkut käyvät provosoimassa ja that's it.

    Kovasti palsta alkoi hyytymään heti kun vaalilähetys meni tauolle. No alkaahan tuo kellokin olla sen verran, että väkisin alkaa silmät mennä ristiin. Pitänee unohtaa koko juttu ja aamulla tulla katsomaan ketkä menneet läpi, kun ei niitä alustavia tuloksia taida olla tulossa pitkään aikaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ader kirjoitti:

aneemista näyttää olevan. Kuin rutto olisi pyyhkinyt. Kellään ei ol enetissä mitään sanottavaa. Enimmäkseen edusnaisia näkyy netissä värikkäissä lapintakeissaan. Värikkyys sitten jääkin vaatteisiin? Ehkä siellä eri yhdistyksissä istutaan kyttäämässä jos joku leipäpuu saamenkielestä lohkeaisi. Jos toki on niitäkin jotka ovat totisella asialla. Eikä kaikilla ole poliittisia intohimoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu