Säveltapailutesti

eelis

Olen pyrkinyt yhteen musiikilliseen koulutukseen jossa pääsykokeessa on säveltapailutesti.

En ole kai koskaan ollut tuollaisessa testissä, joten kertoisikohan joku, millainen on säveltapailutesti?
Mitä siinä tehdään?
Millä?
Kuinka vaativa on eli
Mitä pitää osata?

Kyse on ammattiopiston pop-jazz linjasta, eli ei mistään Sibelius akatemiasta tms.

3

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitää...

      kirjoittaa rytmianalyysi ja sävelanalyysi. Eli opettaja naputtaa jollain esineellä rytmiä ja sinä kirjoitat sen ylös. Samoin hän soittaa pianolla jonkun lyhyen sävelmän ja sinä kirjoitat sen nuoteiksi paperille. Helppoa kun mikä!

      • eelis

        ....rytmianalyysi ja sävelanalyysi?? Miten ne pitää analysoida paperille..mitä asioita sävelestä / rytmistä?

        Ja jos hän soittaa sävelen, niin täytyykö tod. tietää, että aloittiko hän nyt melodian C:stä, D:stä, E:stä vai mistä..ja nuotintaa koko juttu? Kuin pitkiä pätkiä ne ovat?

        Olen tyyppi, joka korvakuulolta soittaa melkein minkä vaan tutun, mutta teorian opiskelu vähemmällä, samoin nuotinlukutaito ei kovinkaan sujuvaa..


      • _Koba
        eelis kirjoitti:

        ....rytmianalyysi ja sävelanalyysi?? Miten ne pitää analysoida paperille..mitä asioita sävelestä / rytmistä?

        Ja jos hän soittaa sävelen, niin täytyykö tod. tietää, että aloittiko hän nyt melodian C:stä, D:stä, E:stä vai mistä..ja nuotintaa koko juttu? Kuin pitkiä pätkiä ne ovat?

        Olen tyyppi, joka korvakuulolta soittaa melkein minkä vaan tutun, mutta teorian opiskelu vähemmällä, samoin nuotinlukutaito ei kovinkaan sujuvaa..

        Ko. kokeella kartoitetaan hakijan musikaalisuutta, joten nuotinlukutaidosta ei siinä hirveästi ole apua. Kyseisessä testissä testataan rytmi- ja sävelmuistia ja kykyä erottaa intervalleja ts. montako ääntä soi yhtäaikaa ja kykyä erottaa äänet toisistaan. Eli: Soiko tässä nyt kaksi, kolme, vai neljä ääntä samanaikaisesti ja erotatko pienen ja suuren terssin toisistaan (molli ja duuri). Koe ei ole mitenkään vaativa, ja kaikkia hakijoita jännittää yleensä saman verran! Muista, että teoria/ solfa osuus on vain 1/3 testistä, joten jos koe ei mene aivan nappiin, voit aina petrata soitto- osiossa! Muistat vain, ettet yritä "kikkailla" mitään, etkä yritä tehdä vaikutusta huimalla tekniikalla tai nopeudella. Raati kiinnittää huomiota musikaalisuuteesi ja siihen, kuinka hyvin osaat kommunikoida säestävän bändin kanssa, siis musiikillisesti. Onnea hakuusi!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      55
      3964
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      92
      2341
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2002
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1783
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1551
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1182
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1128
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1084
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1042
    Aihe