Maakunta kuntayhtymän sosiaali ja terveysjohtaja(T.P) kiittelee päättäjiä,jotka uskalsivat perustaa koko systeemin.Hän kuulostaa olevan vakuuttunut,että muutos onnistuu,vaikka nyt eletäänkin vaikeita aikoja.Hänen mielestään kainuussa on alkanut vahvistua myönteinen ilmapiiri.Mienhän lienee kansan parissa,esiintyykö siellä tuota positiivista ilmapiiriä?Mitä minä olen kuunnellut ihmisten keskusteluja,ja on kyllä tyrmätty koko maakunta kokeilu ja kaikki kuulostaa menneen huonompaan tänä kokeilu aikana.Pitäiskö T.P:llä tulla kuuntelemaan normaali ihmisten mielipiteitä,niin tietäisi missä mennään ja mitä mieltä pieni ihminen on asiasta.
MAAKUNTA KUNTAYHTYMÄN
JATKOON LUOTETAAN
5653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Täysin epäonnistunut homma. Muut eivät kehu kuin suuripalkkaiset johtajat virkansa puolesta.
Vaan eiköstä se kehunut haastattelussa teitin kerhoakin. Perinneruikuttajat jotain....
Sote-sektori on menossa hunningolle koko maassa, kun kunnille ja Kainuun kuntayhtymälle annetaan ei korvamerkittyjä rahoja. Perustuslaki takaa jo kaikille kansalaisille tarpeelliset ja riittävät sote-palvelut, mutta kunnat luistavat näistä vastuista erilaisilla tekosyillä.
Olen vakaasti sitä mieltä, että sote-sektori on kokonaisuudessaan otettava takaisin valtion hoidettavaksi, jotta kaiken maailman kähmintä vanhustenhoidossa ja kuljetuksissa sekä muissakin asioissa palautuu oikeisiin uomiin.
Samoin lääkärien opiskelupaikkoja on lisättävä ja valmistuneiden lääkärien on PAKKO mennä valtion osoittamiin terveyskeskuksiin vähintään 2-3 vuodeksi praktiikkaa harjoittamaan. Tällä tavoin pienetkin kunnat saisivat omat lääkärinsä.
Vaalit ovat ohi, katsotaan mitä keput ja kokkarit saavat aikaan. Veikkaan, että kokkarit tulevat tukemaan yhä enemmän lääkäripalvelujen yksityistämislinjaa eli Kainuussa keikkalääkäreitä. Onneksi seuraavat vaalit ovat 4 vuoden päässä, joten silloin tehdään kepulle ja kokkareille demarit, jos linja ei nykyisestään parane.
ja mikään eioo niinku entiseen hyvään aikaan,ku omana kuntana yriteltiin ellää elämäämme.
--------------