Aloittelijan limiitit?

Limiitti-Liisa

Kertokaas mitllä limiiteillä kannattaisi aloittelijan aloittaa pokeri?
(Texas Hold em) FL.

Kokeilin tossa 0.04/0.08 limiittejä, mutta tuntu vähän turhauttavalta..

Millainen taso on esim 0.5/1€ limiiteissä?
Paljon tollaseen pöytään tarttes vaihtaa betsejä ?

4

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Limiitti-Lauri

      Tasostasi en tiedä, mutta jos olet vasta-alkaja, kannattaa aloittaa hyvin pienistä limiiteistä esim. 0.10/0.20 tai vielä alempaa. Enemmän pelannut voi pelata isompia rinkejä.

      Toisaalta sanoit mikrolimiittien olevan turhauttavaa. Jos turhauttavaa siinä mielessä, ettet voita vaikka muut pelaavat surkeasti, et ole tarpeeksi taitava isompiin peleihin. Jos sekä voitat, että peli tuntuu silti turhauttavalta, tuntuisi tason nousu olevan paikallaan.

      Pelikassan kokoa ei kai ole määritelty tarkasti missään, mutta yhtenä ohjeena olen kuullut, että sen koko tulisi olla 20x päivän maksimitappio ja päivän maksimitappio saisi olla 30 isoa betsiä. Tällä matematiikalla 0,50/1 peleihin tarvittava pelikassa on 30x1x20 = 600 kertaa iso betsi. Oma mielipide kuitenkin on, että pienempikin kassa riittää.

      • Limiitti-Liisa

        Kiitos vastauksesta! :)

        Turhauttavalta tuntu siksi, että helposti triplaa pikkulimiiteissä kassan nopeasti, mut rahallisesti se ei oo ku pari euroa..

        toi 30x betsi-juttu kuulosti hyvältä!
        Kokeilenpa miten käy 0,25/0,5 limiiteissä ja kerron lisää.
        tai ekaks 0,2/0,4 limiiteis..

        Mitäs itse pelaat?

        Niin ja kassa tällähetkellä on vain 100€


      • Limiitti-Liisa
        Limiitti-Liisa kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! :)

        Turhauttavalta tuntu siksi, että helposti triplaa pikkulimiiteissä kassan nopeasti, mut rahallisesti se ei oo ku pari euroa..

        toi 30x betsi-juttu kuulosti hyvältä!
        Kokeilenpa miten käy 0,25/0,5 limiiteissä ja kerron lisää.
        tai ekaks 0,2/0,4 limiiteis..

        Mitäs itse pelaat?

        Niin ja kassa tällähetkellä on vain 100€

        tuli tossa pikku virhe..

        ei siis triplaa kassaa vaa stackin.


    • Näin meillä

      100 kassalla fixu bb 0.2 ok riippuu toki montaa pöytää pelaat. 100 kassalla itse voisin kuvitella pelaavani 0,5 bb suht koht riskittömästi mutta jos et ole pitkää pelannut valitse vaikka tuo 0.2. Tähän toki vaikuttaa montaa pöytää pelaat yhtäaikaa.

      Mutta joo kassan suuruuden myötä tärkeää on myös se että peli on tarpeeksi sykähdyttävää. Liian pieni limiitti aiheuttaa sen että pelaat liian löysää. Liian iso että et uskalla maksaa käsiä jotka sinun tulisi maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      27
      3176
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      853
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      770
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      740
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      684
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      560
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      559
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      549
    10. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      11
      543
    Aihe