muistikortille? koneessa on ubuntu ja tiedustelisin voinko asentaa dsl:än muistitikulle? niin että laittasin sen ensimmäiseksi käynnistys latajaksi ja jos se on kiinni käynnistyisi dsl ja kun pois käynnistyisi ubuntu?
damn small linuxin
asenus
1217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
DSL:n nimenomaan voi asentaa muistikulle, nykyään en tosin tiedä tarkasti metodia mutta sehän selviää DSL:n sivuilta, joko se osaa tehdä boottisektorinkin itse vai vieläkö se pitää tehdä käsin?
Eli kun olet asentanut DSL:n niin muokkaat sekä DSL:n että Ubuntun /boot/grub/menu.lst sopiviksi ja asennat grubit molemmille levyille. Helpointa ehkä olisi irroittaa kovalevy kokonaan siksi aikaa kun väsäät usb-tikun kanssa niin ei tule selvyys-epäselvyyksiä ;D. Biosista valitset levyjärjestyksen siten että siirrettävää mediaa etsitään ensin ja toinen käynnistysmedia on sitten tuo ubuntu kiintolevy. Toivon mukaan emosi bios on sellainen ettei siinä tule haksia.