Sormukset siviilivihkimisessä

kotilo887

Hei!

Miten maistraatissa tehtävässä siviilivihkimisessä yleensä hoidetaan sormusten vaihto, meneekö se luterilaisen perinteen mukaan, eli vain morsian saa sormuksen? Olen itse ortodoksi ja sekä minun että sulhoni mielestä parempi on ortodoksinen tapa, jossa kumpikin saa kihlasormukset vihkimistilaisuudessa (etukäteen ei sormuksia pidetä vaikka kihloissa ollaan). Näin mm. siksi että heti kihlauduttuamme menimme varaamaan ajan vihkimistä varten, emmekä varmaan ehdi hankkia sormuksia ennen kuin juuri ennen vihkimistä. Jos haluamme että molemmat vaihtavat sormuksia maistraatissa niin pitääkö siitä ilmoittaa etukäteen, vaikuttaako se jotenkin vihkimisen kaavaan?

5

4219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sssooosss

      Maistraatti kun on onneksi ei-uskonnollinen virasto, niin siellä on yksi ja sama, miten toimitaan. Hyvin luontevasti laitatte sormukset sormiin vaikka molemmat. Kun meidät vihittiin, emme edes ajatelleet koko asiaa etukäteen, vaan mies tökkäsi sormuksen sormeeni kun tuomari niin sanoi, jos en väärin muista. Kyllä tuota voi kysyä maistraatista, jos arveluttaa.

    • paras tapa

      Meiltä vihkijä kysyi ennen seremonian alkamista, että onko sormuksia. Vastasimme, että on, joten hän antoi tietyssä kohdassa vihkikaavaa merkin, että nyt sopii vaihtaa niitä sormuksia.

      Mitä ikinä ortodoksilisiä haluattekin sormusteluunne, niin se varmaan käy, koska sormukset eivät ole mikään pakollinen osa avioitumista. Ihan ilmankin pääsee vihille.

    • bellanca1

      Missä piditte sormuksia ennen puolison sormeen laittoa? Pitikö niitä joku muu osapuoli vai pidittekö kumpikin toisen sormusta siihen asti jossain kätkössä niin kauan kunnes sormusten vaihdon aika tuli?

    • Rouva O

      Meillä taisi sormukset olla bestmanin hoidossa. Hän sitten "tarjoili" ne, kun niiden aika tuli.

      Meillä siviilivihkiminen kotona ja kumpikin sai vihkisormuksen.

    • Perttinn

      Meillä oli sormukset molemmille. Pidettin ne vihkijän ja hääparin välissä olleella pienellä pöydällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11198
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1086
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe