Jee

Jee http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id57682.html

Kaapelitaloudet olivat viisaita kun eivät bokseja ostaneet.
8397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kaapelilähetysten digisiirtymän jatkoaika harkintaan

11.4.2007

Kaapelitalouksien on mahdollista saada jatkoaikaa digitaalisiin televisiolähetyksiin siirtymiseen, jos digisovittimet eivät yleisty toivotulla nopeudella.

Jos digisovittimia on elokuussa alle 85 prosentilla kaapelitalouksista, kaapeliyhtiöt voivat muuntaa digitaalisen signaalin analogiseksi helmikuun 2008 loppuun saakka. Tämä vaatii televisioyhtiöiden suostumusta. Liikenne- ja viestintäministeriö toivoo, että televisioyhtiöt antavat kaapeliyhtiöille luvan signaalin muunnokseen. Liikenne- ja viestintäministeriö kutsuu televisioalan toimijat koolle tarkastelemaan kaapelitalouksien digitilannetta 6. elokuuta.

Ministeriö suosittelee myös, että televisioyhtiöt ja Kaapelitelevisioliitto selvittävät pikaisesti opetusministeriön kanssa, millaisia rajoitteita tekijänoikeuslaki antaa signaalin muuttamiselle kaapelitelevisioverkoissa ja toisaalta taloyhtiöiden keskusantenniverkoissa.

Ratkaisuun on päädytty keskusteluissa, joita liikenne- ja viestintäministeriö on käynyt televisiotoimijoiden kanssa digi-tv-tilanteen selkiyttämiseksi.

Valtioneuvoston periaatepäätöksen mukaisesti Suomessa siirrytään kokonaan digitaalisiin televisiolähetyksiin 31.8.2007. Tällöin analoginen lähetysverkko suljetaan.

Äänestä
  • Niin tuo nykyinen antaa vain helmikuun 2008 loppuun saakka aikaa, mutta kun antennipuolellakaan ei mitään aika rajaa asetettu joten tuo tulee poistumaan. Ja nyt kun tämmöinen asia sallittiin, niin kaapelimallisia bokseja ei todellakaan ihmiset osta. Voi niitä ketkä ovat ostaneet turhaan.

    Äänestä

  • ---- kirjoitti:

    Niin tuo nykyinen antaa vain helmikuun 2008 loppuun saakka aikaa, mutta kun antennipuolellakaan ei mitään aika rajaa asetettu joten tuo tulee poistumaan. Ja nyt kun tämmöinen asia sallittiin, niin kaapelimallisia bokseja ei todellakaan ihmiset osta. Voi niitä ketkä ovat ostaneet turhaan.

    katson kaikki mitkä voi analogisena, ei tarvi leikkiä kaukosäädinläjän kanssa. Kaikkialla muualla maailmassa kaapelissa tulee molemmat signaalit, vain Suomessa on näin kade ja paska kansa!

    Äänestä

>>Ministeriön ehdotuksen mukaan jos digisovittimia on elokuussa alle 85 prosentilla kaapelitalouksista, kaapeliyhtiöt voivat muuntaa digitaalisen signaalin analogiseksi helmikuun 2008 loppuun saakka.>>

jos haluan heittää kaapeliboksin pois, niin kelle siitä pitää ilmoittaa että nuo tilastot pysyvät luotettavina?

Äänestä
  • kaikista jotka heittää kaapeliboxinsa roskiin ja toimittaa lista ylelle.

    Äänestä

  • tehdä lista kirjoitti:

    kaikista jotka heittää kaapeliboxinsa roskiin ja toimittaa lista ylelle.

    kun analoginen loppuu, miksi maksan edes kaapelista, jos siitä ei saa olla mitään lisäetua. Sen jälkeen taloyhtiö hankkii satelliitin, tulee muuten paljon kaapelia halvemmaksi.

    Äänestä

  • samana päivänä kirjoitti:

    kun analoginen loppuu, miksi maksan edes kaapelista, jos siitä ei saa olla mitään lisäetua. Sen jälkeen taloyhtiö hankkii satelliitin, tulee muuten paljon kaapelia halvemmaksi.

    kyllä veikkaan että jos taloyhtiö satelliitin hankkii, niin se aika kalliiksi tulisi..

    Äänestä

  • cnyyvannzn kirjoitti:

    kyllä veikkaan että jos taloyhtiö satelliitin hankkii, niin se aika kalliiksi tulisi..

    vaan kaapeliyhtiön palveluista, idiootti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


---- kirjoitti:

Jee http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id57682.html

Kaapelitaloudet olivat viisaita kun eivät bokseja ostaneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu