Hämähäkit helvetistä

hämähäkkikammoinen

Miten kukaan voi vapaaehtoisesti ottaa lemmikikseen sitä sietämättömän ällöttävää ja pelottavaa otusta, jonka terraarion moni (kuten minä) kiertää eläinkaupassakin kaukaa pyörtymispisteessä? Mitä ne edes syövät, rottia, toisia eläimiä????!!

4

1052

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AlbinoRaven

      Ei kaikki tietty kaikista elukoista pidä, mutta toisia ne viehättää. Itse en henkilökohtaisesti hämähäkkejä rakasta, mutta ihan mielenkiintoisia ja viehättäviä ovat.

      "Mitä ne edes syövät, rottia, toisia eläimiä????!!"
      Mitä ihmiset edes syövät, kaikkea mikä elää, toisia eläimiä???!!! Siinä vastalause. Monetkin eläimet syövät toisia eläimiä; käärmeet, koirat, ihmiset, useat hyönteiset, jotkin matelijat...

    • Hämähäkkien ystävä

      Itse en tajua miten ihmiset voivat pitää kissoja ja koiria.Milemmat ovat petoja ja pystyvät kevyesti tappamaan ihmisen.Kuin omistaisi leopardin.
      Kissan kynnet pystyvät viiltämään auki jalkavaltimon sekunnissa.Koira pystyy ihmisen nukkuessa puremaan kaulan auki.
      Lintuhämähäkki ei pysty kumpaankaan.
      Sitä paitsi ilman hämähäkkejä hukkuisit hyönteisiin.

      • haha

        Ei koira tai kissa tapa ihmistä. Lemmikki hämähäkit EIVÄT tapa ihmistä useimpien lemmikki hämisten myrkky EI ole HENGENVAARALLISTA, Purema tuntuu ampiasen pistokselta.


      • hahhatihaa
        haha kirjoitti:

        Ei koira tai kissa tapa ihmistä. Lemmikki hämähäkit EIVÄT tapa ihmistä useimpien lemmikki hämisten myrkky EI ole HENGENVAARALLISTA, Purema tuntuu ampiasen pistokselta.

        Ei ole onneksi kokemusta siitä, miltä lintuhämähäkin purema tuntuu, mutta veikkaan, että se on lajin kuin lajin kohdalla ampiaisen pistoa pahempi. Myrkky on erilaista ja kehittynyt eri tarkoitukseen ja hampaat ovat isommat, kuin ampiaisen piikki.

        Alkuperäisen kysymyksen esittäjälle vastaisin, että:

        Lintuhämähäkit syövät hyönteisiä. Näin kesäisin pyydystän poikasille ravintoa ulkoa. Aikuisille ei Suomesta niin kauhean hyvin löydy tyydyttävän kokoisia ruokaeläimiä, joten niille haen isompia sirkkoja eläinkaupasta ja olenpa niitä itsekin kasvatellut joskus, kun oli lisko ruokittavana. Harrastajat kasvattelevat hyönteissyöjilleen monenlaisia ruokaöttiäisiä madoista torakoihin, joten toisilta harrastajilta saa vaihdokkina vaihtelua hämpinkin ruokavalioon. Isoimmille hämähäkeille voi tarjota täydennykseksi myös hiiren tai rotan vastasyntyneitä poikasia - valmiiksi lopetettuna luonnollisesti - pääasiassa nämä ovat kuitenkin hyönteissyöjiä.

        MIKSI? Lintuhämähäkit ovat kiehtovia erilaisuudessaan. Niiden anatomia ja elintavat ovat niin erilaiset, kuin minkään muun eläimen. 850 nykyään tunnetun lajin joukosta löytyy todellisia kaunokaisia ja monenlaisia persoonallisuuksia. Totta, että toiset niistä ovat pelottavia, aggressiivisia ja sanalla sanoen vaarallisia (vaikkakin terveelle aikuiselle ei yhdenkään myrkky ole tappavaa). Ne vaativatkin jo täydellistä hurahtamista ja vuosien kokemusta, eikä niitä käsitellä.

        Ylipäätään näitä voisi verrata akvaarioon. Kauniita katsella, mutta annetaan olla rauhassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      133
      1655
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      225
      853
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      144
      851
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      35
      765
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      73
      747
    6. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      727
    7. 54
      702
    8. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      80
      608
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      63
      608
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      561
    Aihe