Hämähäkit helvetistä

hämähäkkikammoinen

Miten kukaan voi vapaaehtoisesti ottaa lemmikikseen sitä sietämättömän ällöttävää ja pelottavaa otusta, jonka terraarion moni (kuten minä) kiertää eläinkaupassakin kaukaa pyörtymispisteessä? Mitä ne edes syövät, rottia, toisia eläimiä????!!

4

1014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AlbinoRaven

      Ei kaikki tietty kaikista elukoista pidä, mutta toisia ne viehättää. Itse en henkilökohtaisesti hämähäkkejä rakasta, mutta ihan mielenkiintoisia ja viehättäviä ovat.

      "Mitä ne edes syövät, rottia, toisia eläimiä????!!"
      Mitä ihmiset edes syövät, kaikkea mikä elää, toisia eläimiä???!!! Siinä vastalause. Monetkin eläimet syövät toisia eläimiä; käärmeet, koirat, ihmiset, useat hyönteiset, jotkin matelijat...

    • Hämähäkkien ystävä

      Itse en tajua miten ihmiset voivat pitää kissoja ja koiria.Milemmat ovat petoja ja pystyvät kevyesti tappamaan ihmisen.Kuin omistaisi leopardin.
      Kissan kynnet pystyvät viiltämään auki jalkavaltimon sekunnissa.Koira pystyy ihmisen nukkuessa puremaan kaulan auki.
      Lintuhämähäkki ei pysty kumpaankaan.
      Sitä paitsi ilman hämähäkkejä hukkuisit hyönteisiin.

      • haha

        Ei koira tai kissa tapa ihmistä. Lemmikki hämähäkit EIVÄT tapa ihmistä useimpien lemmikki hämisten myrkky EI ole HENGENVAARALLISTA, Purema tuntuu ampiasen pistokselta.


      • hahhatihaa
        haha kirjoitti:

        Ei koira tai kissa tapa ihmistä. Lemmikki hämähäkit EIVÄT tapa ihmistä useimpien lemmikki hämisten myrkky EI ole HENGENVAARALLISTA, Purema tuntuu ampiasen pistokselta.

        Ei ole onneksi kokemusta siitä, miltä lintuhämähäkin purema tuntuu, mutta veikkaan, että se on lajin kuin lajin kohdalla ampiaisen pistoa pahempi. Myrkky on erilaista ja kehittynyt eri tarkoitukseen ja hampaat ovat isommat, kuin ampiaisen piikki.

        Alkuperäisen kysymyksen esittäjälle vastaisin, että:

        Lintuhämähäkit syövät hyönteisiä. Näin kesäisin pyydystän poikasille ravintoa ulkoa. Aikuisille ei Suomesta niin kauhean hyvin löydy tyydyttävän kokoisia ruokaeläimiä, joten niille haen isompia sirkkoja eläinkaupasta ja olenpa niitä itsekin kasvatellut joskus, kun oli lisko ruokittavana. Harrastajat kasvattelevat hyönteissyöjilleen monenlaisia ruokaöttiäisiä madoista torakoihin, joten toisilta harrastajilta saa vaihdokkina vaihtelua hämpinkin ruokavalioon. Isoimmille hämähäkeille voi tarjota täydennykseksi myös hiiren tai rotan vastasyntyneitä poikasia - valmiiksi lopetettuna luonnollisesti - pääasiassa nämä ovat kuitenkin hyönteissyöjiä.

        MIKSI? Lintuhämähäkit ovat kiehtovia erilaisuudessaan. Niiden anatomia ja elintavat ovat niin erilaiset, kuin minkään muun eläimen. 850 nykyään tunnetun lajin joukosta löytyy todellisia kaunokaisia ja monenlaisia persoonallisuuksia. Totta, että toiset niistä ovat pelottavia, aggressiivisia ja sanalla sanoen vaarallisia (vaikkakin terveelle aikuiselle ei yhdenkään myrkky ole tappavaa). Ne vaativatkin jo täydellistä hurahtamista ja vuosien kokemusta, eikä niitä käsitellä.

        Ylipäätään näitä voisi verrata akvaarioon. Kauniita katsella, mutta annetaan olla rauhassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      4155
    2. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      50
      2986
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1830
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      112
      1786
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1711
    6. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      16
      1589
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      52
      1550
    8. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1550
    9. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      173
      1457
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1292
    Aihe