Ostimme eläinliikkeestä marsuillemme heinää muovisäkkiin pakattuna. Kotona huomasimme, että heinä oli kosteaa ja haisee poikkeuksellisen voimakkaalta. Lisäksi marsumme karttavat sen syöntiä, vaikka yleensä ne ovat todella innoissaan heinästä.
Osaako joku kertoa voiko sitä antaa marsuille?
Eläinliikkeessä, josta sen ostimme, sanoivat sen olevan ihan syömäkelpoista. Mutta emme oikein luota siihen, koska aiemminkin on ollut vastoinkäymisiä.
Marsujen heinä
5
881
Vastaukset
- Popppss
Ei ehkä kannattaisi antaa heinää, joka on "ihan syömäkelpoista". Sen pitää olla täydellisen syömäkelpoista, mutta ei toki pöllyävää.:D Mistä eläinliikkeestä ostitte heinän? Se voi olla homehtunutta, jos se on kosteaa ja haisee voimakkaalle, ja jos marsut karttavat sitä. Toki asia voi johtua myös uudesta tuotteesta, johon vie aikaa tutustua.
- JondeRosa
Kävimme osatamassa uutta heinää, jota marsut nyt popsivat innolla. Emme toki anna pilaantunutta heinää marsuillemme! Huomenna palautamme pilaantuneen heinän eläinkauppaan josta sen ostimme. Eläinliike sijaitsee Tampereella.
- jaspu
älä herran jumala anna sitä, meille kävi juuri maaliskuussa että ostimme heinää, joka tuntui kostealta ja haisi homeelle. sekä äiti että pentu marsu tulivat hieman ripulille.. meni hetki aikaa niin huomattiin että pentu marsu laihtuu.. sitten yhtenä perjantai iltana lakkasi syömästä. annoin sunnuntai aamuun asti väkisin pipetillä vettä ja ruokaa kunnes eläinlääkäri lopetti iitan sunnuntai päivällä. ei olisi kuulemma enää kestänyt iltaan asti. veikkasi että heinästä olisi jäänyt joku bakteeri mikä aiheutti tämän..
ainahan liikkeessä sanotaan että voi antaa, mutta tästä oppineena jos jokin haisee tai tuntuu oudolta.. ei kannata antaa. sen muutaman euron kyllä uhraa uuteen heinään. laitoin heinää suoraan tehtaalle ja viestinä sain takaisin että heinä tosiaa haisi ummettuneelle.. pahoittelevat sattunutta. eli älä koskaan usko myyjää vaan omaa järkeäsi ja marsuja. - jamelia007
En suosittelisi antamaan heinää marsuille. Tai jos annat niin marsusi ovat sen verran viisaita etteivät syö sitä. :) Kostea heinä voi laittaa marsusi vatsan sekaisin.
Jos itselleni olisi käynyt noin,niin menisin viellä antamaan eläinkaupalle palautetta asiasta ja pyytäisin heinäpussin vaihtamista. Jos asia ei sopisi niin eipä siinä sitten mitään kuin etsisin toisen eläinkaupan. :) En tiedä, voi olla jonkun
mielestä typerää mutta jos asiakas on tyytymätön niin saahan asiakas mennä antamaan palautetta asiasta olipa kauppa mikä tahansa. :) Mutta tämä oli oma mielipiteeni ja jotkut voivat olla aivan erimieltä. :)- JondeRosa
olet aivan oikeassa, ja kävimmekin antamassa palautetta. Saimme uuden heinäsäkin tilalle. Olivat eläinkaupassa samaa mieltä, että heinä ei ollut ok. Nyt odotellaan vastausta heinän toimittajalta...
Onneksi ei marsukullat kerinneet/suostuneet sitä syömään :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793