Cap Gemini

Mitäs kokemusta kyseisestä firmasta? Muut kuin koodaushommat.
82534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei ole kokemusta.

Äänestä
  • Ok, onko muilla kokemuksia?

    -- Ei ole riskisijoitusyhtiö, tämä on IT-palsta.

    Äänestä

  • Se on Euroopan suurin IT-alan konsulttifirma. Olin duunissa siellä viisi vuotta sitten. Oli aika tyypillinen toimialansa edustaja. Laskuttaa asiakkailta paljon ja maksaa työntekijöille paljon vähemmän. Duunit ovat projekteja tai väliaikaisia asiantuntijatehtäviä, jotka hoidetaan joko omalla taoimistolla tai asiakkaan tiloissa.

    Äänestä

  • Sekoitat yhtiöt.

    Äänestä

  • todellakaan kirjoitti:

    Se on Euroopan suurin IT-alan konsulttifirma. Olin duunissa siellä viisi vuotta sitten. Oli aika tyypillinen toimialansa edustaja. Laskuttaa asiakkailta paljon ja maksaa työntekijöille paljon vähemmän. Duunit ovat projekteja tai väliaikaisia asiantuntijatehtäviä, jotka hoidetaan joko omalla taoimistolla tai asiakkaan tiloissa.

    Nimenomaan tyypillinen konsulenttifirma.
    Merkonomit myyvät projektin tietämättä siitä mitään ja "muu" joukkio heitetään kehiin tekemään
    se oli aikataulu ja vaatimukset mitä tahansa.

    Eli sitä samaa konsulttihommaa kuin muuallakin.

    Äänestä

- ihan ok liksat
- hyvät edut (puhelin, netti, lääkäri lääkkeet)
- laidasta laitaan hommia

Äänestä
  • Kum mä olin siellä:

    - Liksat oli aika keskinkertaiset IT-alan tilaston mukaan
    - Kännykkä oli (sehän on kaikissa IT-lafkoissa), laajakaistan katuhinta on kai 20 €/kk :) ja lääkäri taitaa olla ihan lakisääteinen oikeus
    - Joo hommia mulla oli (kaiketi noin 95% laskutettavaa duunia), kun firmalla ei koskaan ollut varaa laittaa työntekijöitään kurssille

    Äänestä

  • mielipide... kirjoitti:

    Kum mä olin siellä:

    - Liksat oli aika keskinkertaiset IT-alan tilaston mukaan
    - Kännykkä oli (sehän on kaikissa IT-lafkoissa), laajakaistan katuhinta on kai 20 €/kk :) ja lääkäri taitaa olla ihan lakisääteinen oikeus
    - Joo hommia mulla oli (kaiketi noin 95% laskutettavaa duunia), kun firmalla ei koskaan ollut varaa laittaa työntekijöitään kurssille

    > firmalla ei koskaan ollut varaa laittaa
    > työntekijöitään kurssille

    Varaa kyllä oli, mutta ei vaan muuten laitettu kurssille. Menttaliteetti oli mallia: opettele ite
    ja tee ne hommat

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


senior kirjoitti:

Mitäs kokemusta kyseisestä firmasta? Muut kuin koodaushommat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu