Laitan tän nyt tännekkin että tulee luettua.
Muistakaa että kaikki mitä syötte ulkona paikallisissa ravintoloissa, joissa on muuten todella hyvä ruoka, menee suoraan paikalliselle väestölle, raha siis.
Kun otatte hotellin AI-paketin, menee kaikki se ruokaraha sille monikansalliselle hotelliketjulle.
No saapahan Paris uudet korkokengät:)
Tukekaa siis paikallista köyhää väestöä.
Samalla näette sitä oikeaa kulttuuria, oikeita ihmisiä, ja ruokakin on oikeaa paikallista ja parempaa kun hotellissa.
Meillä rikkaina on vastuu myös köyhistä ja vähäosaisista.
Me olemme vieraina heidän maassa.
Muistakaa että kaikki mitä syötte ulkona paikallisissa ravintoloissa, joissa on muuten todella hyvä ruoka, menee suoraan paikalliselle väestölle, raha siis.
Kun otatte hotellin AI-paketin, menee kaikki se ruokaraha sille monikansalliselle hotelliketjulle.
No saapahan Paris uudet korkokengät:)
Tukekaa siis paikallista köyhää väestöä.
Samalla näette sitä oikeaa kulttuuria, oikeita ihmisiä, ja ruokakin on oikeaa paikallista ja parempaa kun hotellissa.
Meillä rikkaina on vastuu myös köyhistä ja vähäosaisista.
Me olemme vieraina heidän maassa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
kannattaisi muistaa että ne monikansalliset hotellit ja yritykset myös työllistävät paikallista väestöä... Vai ilmaiseksiko ovat hommissa. Jos joku haluaa mässätä hotellilla, suotakoon se hänelle. Eiköhän turistit laita rahaa jokatapauksessa ihan tarpeeksi palamaan reissun aikana. Sitä "oikeaa" kulttuuria ei kyllä pahemmin löydä sieltä missä on All inclucive hotelleja. Nämä hotellit on 95% turistirysissä.
Voit vaan miettiä että paljonko siitä AI-maksusta menee palkaan, kun kuukausipalkka on muutaman kymmentä euroa.
Mutta sehän on sinun oma valintasi, jokainen valitsee oman moraalistandardinsa mukaan.
Jos haluaa sitä samaa länsimaista "turvaruokaa" vetää päivästä toiseen ja lihottaa hotelliketjun omistajaa, niin siitä vaan.
Toivottavasti kaikki ei ole samanlaisia riistäjiä kuin sinä.
Tosin länsimaathan ovat aina köyhiä maita riistänyt, jatketaan vaan samaa rataa, ja ihmetellään sitten porukalla miksi länsimaita inhotaanmonissa afrikanmaissa niin.
minulle on turha purkaa angstiasi.. Olen asunut Kairossa (töissä, en lomailemassa) ja varmasti on parempi tatchi tämän maan kulttuuriin ja sapuskoihin, kuin sharmissa tms. käyneellä turistilla. Koskaan en ole AI hotellissa ollut. totesin vain että jos joku haluaa lomansa niin viettää, niin se hänelle suotakoon. Ja kyllähän se niin vain on että länsimaat pitää talouden rattaat pyörimässä, myös egyptissä.. En mitenkään väheksy egyptiläisiä, itselläni on siellä paljon hyviä ystäviä, mutta ilman länsimaalaisia firmoja ja varsinkin turisteja maa olisi nykyistä köyhempi, jotain etiopian tasoa. Pieni liiketalouden kurssi tekisi sinulle hyvää, AI ei vie maalta rahaa pois, vaan tuo sitä maahan. Länsimaita, eikä varsinkaan pohjoismaita inhota vaan suorastaan kadehditaan,(elintasoa, vapautta ja vaaleaa ihoa) piste. Amerikka onkin toinen juttu.
Sun on syyllisyydenpäästöä multa hakea.
Ja keerothan miksi esim Hiltonin AI tuo enemmän rahaa kansalle kuin että kiertelee paikallisia ruokapaikkoja ja syö niissä?
Ja ole muutama vuosi työelämässä, niin osaat ajatella asioita hieman laajemmasta perspektiivistä. Vaikutat ihan 15-v teiniltä joka on ollut ensimmästä kertaa euroopan ulkopuolella ja kuvittelet olevasi maailmanparantaja ja köyhien pelastaja, kun olet syönyt paikallisessa ravintolassa. Ps. sinulta en mitään syyllisyyden päästöä hakenut, koska en sellaista todellakaan tarvitse.
Jokainen tyylillään.
Jatka sinä riistoasi, siihen tuskin minun ikäni vaikuttaa.
Paikallisten ruoat on aina olleet hyviä.
Olet oikeassa, tuetaan paikallisia.
pointti!!
Enpä ole tullut ajatelleeksi asia sen kummemmin!! :)
Niinpä
Turhaahan se on teininuorison AI:tä ottaakaan, kun ei kerkeä sitä päivällä krapulaltaan syömäänkään.
No, työllistäähän se paikallinen sapuska myös lääkäreitä,lääkefirmoja ja apteekkeja.
Että se hotellin ruoka on lennätetty jostain paris hiltonin keittiöstä suoraan sinne?
Samaa paikallista ruokaa, samalata paikalliselta tukulta.
Meillä oli onneksi puolihoito. Vaikken alunperin olisi välttämättä halunnut ottaa niitä. Seuraavalla kerralla ehkä harkitsisin All inclusivea. Hotellin lähellä ei ollut mitään ruokapaikkoja eikä kauppaa mistä olisi saanut aamiaistarpeet. Vaihtoehtona olisi kuitenkin ollut syödä hotellin (tai jonkun muun hotskun) ravintolassa. Tai sitten lähteä bussilla tai taxilla etsimään joka päivä ruokapaikkaa. Jos hotelli on Naama bayn "keskustassa" niin sitten riittänee aamupala hotellissa, mutta muuten suosittelen kyllä jokaiselle vähintään puolihoitoa. Kuulin muiden ihmisten ottaneen paikalla päällä puolihoidon jos olivat vaan aamiaisen buukanneet. Ja rahaa saivat paikalliset myymällä kaupoissa "egypti" tuotteita. Ja varmaankin välillä todella hyvään hintaan.
AI, noin keskimäärin, kun se otetaan erikseen.
Hintaahan on vaikea määritellä jos se on paketissa mukana.
Intercontinetalissa muistaakseni olisi maksanut 40 usd / nuppi, ja lapset puoleen hintaan.
Tuo hinta siis päivältä.
meidän perheelle se olisi tehdyt n. 2000€ perheeltä 2 viikolta.
Nyt hotellin lasku oli 2 viikolta 600 usd.
Paljon jäi vielä tuhlattavaks tuliaisiin jne.
Me maksoimme puolihoidosta eutkäteen ostettuna 50 eur/per nenä/per viikko. Mutta pariskunta jolla oli vain aamiainen ja ottivat sitten paikan päällä illallisen lisäksi joutuivat maksamaan 70 euroa per nenä per viikko lisää (he olivat eri hotellissa). Joten kannattaa etukäteen ottaa. Eri hotelleilla ja matkan järjestäjille eri hinnat joten kannattaa omalta matkan järjestäjältä kysyä hintoja.
jotka jaksatte huolestua muitten tekemistä all inc.-valinnoista?Luulisi olevan itse kellekin yks hailee,mitä muut syö tai muuten puuhastelee lomallaan.
Me 4 henk.(2 vanhinta mukulaa jäävät kesäduuneihin)lähdemme kohtapuoleen AI-lomalle.Maksoi ylimääräistä 1004e/2 vkoa=n.18e/henk./vrk.Kun syksyllä olimme Kreikassa ja tammikuussa Teneriffalla meni tuo 18e. vaivatta päivällisellä,eikä siihen mitään erikoisia valintoja tarvinnut tehdä,ihan peruspihviä tms.Vuosi sitten kesäkuussa 6:n hengen AI-paketti Kyprokselle oli n.2000e/2vkoa.
Matkustamme tosi paljon isolla perheellä ja eri kokoonpanoilla.Ja ostetaan sellainen kokonaisuus,joka tuntuu siihen tilanteeseen sopivalta.
Ja jos joku valitsee toisin,ei kuulu meille,ihan sama.
Ensi tammikuuksi mietitään lomaa Egyptiin,hotelliin,jossa on mahd.paljon liikunta-aktiviteetteja.Ja ehkä jopa supertäysihoito.
Tenerifalla suomen hinnat.
Egyptissä egyptin hinnat.
Mutta jokainen tyylillään.
Jaahas, mitäs supertäysihoito sisältää?
Joku uus juttu, ja montako kertaa päivässä mitäkin?
Älkäähän nyt hyvät ihmiset lopettako hyvää kiistelynaihetta.
AI on pop
Juuri tullut egyptistä jossa kolmatta kertaa ja kolmatta kertaa AI ja eikä varmastikaan viimeistä. Makso 120€ viikko / hlö.
No tuossa monikansallisessa hotelissa oli kyllä paikalliset töissä hotellin ravintoloissa eli jos kaikki söisivät ulkona niin noillahan ei olisi töitä, no voihan sen noinkin ajatella.
Ei paikallinen ravintolan pitäjä ole köyhä vaan se tarjoilija joka on tuossa monikansallisessa hotellissä töissä ja ilman tuota hotellia hänellä ei olisi töitä......
AI 130€/vk., itse kun olen perso oluelle,ois mennyt jo yksistään siihen tuon summan edestä.