Onko oikein kantaa 10 viikkoinen pentu kotipihasta kadulle? Muuten ei uskalla tulla. Ei suostu herkkujen avulla. Kuinka kauan totuttelu teillä ympäristöön kestänyt?
pelkää liikennettä
Olli76
3270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On oikein. Omistajan sylistä on turvallista katsella liikenteen vilinää. Pidät vain huolen, ettei pentu pääse säikkymään mitään. Hiljakeeen totutellen voit laskea sen maahan ja palkita aina kun käyttäytyy rohkeasti.
Meillä on ainakin pentu ollut mukana aina siellä missä muutkin liikumme. Alussa on turvallista sylissä katsella maisemia. Mutta älä ihan jatkuvasti kanniskele sitä.
Melkein joka lenkillä tulee vastaan jotain pelottavaa... esim metsässä isoja kiviä, kantoja, kävelytienvarrella oli kamalan pelottava kallioleikkaus, täysinäinen jätesäkki...
On oikein ottaa se syliin mutta samalla pitää olla tarkkana sen kanssa että ei vahvista sitä pennun pelkoa kehumalla sitä kuten moni tekee. Eli itse ihan hiljaa.
Tuollaisessa tilanteessa suosin tuota mutta jos on tilanne joka menee ohi esim toisen koiran kohtaaminen kadulla niin itse menisin silloin kyykkyyn ja antaisin pennun tulla turvaan sinne ja sitten vain odotettaisiin kunnes se iso mörkö menee ohi. En ottaisi syliin.
Tietenkin pitää olla myös tarkkana ettei pentu pelleile. Eli voisi välillä kokeilla todella pitkää ja kevyttä hihnaa, vaikka pyykkinarua tms ja mennä itse edeltä ja jättää pentu jälkeen. Voi hyvin olla että se rohkeus löytyykin kun ihminen käveleekin muina miehinä selkä pentuun päin.