kaksi ehdotusta, lisää?

Olemme ajatelleet mahdolliselle pojallemme nimeksi joko Eerik Mikko Samuel tai Roi Mikko Samuel. Mitä olette mieltä? Kumpi parempi vai löytyisikö vielä parempia vaihtoehtoja? Nimiä saa vaihdella. Mikko-nimi tulee molempien suvuista siksi ajattelimme, että olisi mukava käyttää sitä.
8499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eerik Mikko Samuel on enemmän minun mieleeni.

Äänestä

tuo eerik parempi. Jotenkin minun korvaan tuo Roi ei kuulosta oikeen ihmisen nimeltä... (susikoira roi, rovaniemi...)

Äänestä
  • Auttaisiko asiaa jos Roi kirjoitettaisiin Roy? Tuota susikoira Roita minäkin olen miettinyt. Mutta ehkä nykyajan lapset ei edes kyseistä sankaria tunne. Ettei ainakaan koulussa kiusattaisi.

    Äänestä

Eerik Mikko Samuel on parempi nimi pojalle!!

Äänestä

Tiedän yhden Roi-nimisen miehen, se on hieno nimi! Roi = ranskaksi kuningas. Unohtakaa se susikoira, ja sitä paitsi mitä vikaa susikoirassa?

Eerik vääntyy mun päässä ihan Erkiksi vaan - Erkki Liikanen, Örkki-Erkki. Roi on makee...

Äänestä

Eerik Mikko Samuel
Toi Roi kuulostaa vähän oudolta....ei se kyllä viittaa minusta siihen susikoira roihin.

Äänestä

Ehdottomasti Eerik! Roista tulee minullekin mieleen joko susikoira, Rovaniemi tai sitten Roni josta on tippunut kirjain pois.

Eerik sen sijaan on kaunis, ajaton ja kansainvälinen nimi jota ei tarvitse hävetä missään tilanteessa.

Entäs Roi kolmanneksi nimeksi? Esim. Eerik Mikko Roi olisi jännän yleisestä kolmen nimen kaavasta (pitkä/lyhyt lyhyt pitkä) poikkeava, mutta silti yllättäen toimiva ja jännä nimi.

Entä kelpaisiko Samuel kutsumanimeksi? Esim. Samuel Mikko Eerik.

Äänestä
  • Samuelia olen joskus aikoinaan ajatellut etunimeksi, mutta olen ehkä jollain tavalla kyllästynyt siihen. Tai olisiko se siitä johtuvaa, että Samuel on ehkä yleisempi etunimi kuin taas Eerik.

    Mielenkiintoinen ehdotus tuo nimijärjestyksen vaihtaminen, ei yhtään hullumpi idea ja sopisi ihan mukavasti sukunimeenkin.

    Kaikkein "hienoin" nimiyhdistelmä olisi minusta Roi-Samuel, mutta en kuitenkaan välitä oikeassa elämässä noista väliviivanimistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eerla kirjoitti:

Olemme ajatelleet mahdolliselle pojallemme nimeksi joko Eerik Mikko Samuel tai Roi Mikko Samuel. Mitä olette mieltä? Kumpi parempi vai löytyisikö vielä parempia vaihtoehtoja? Nimiä saa vaihdella. Mikko-nimi tulee molempien suvuista siksi ajattelimme, että olisi mukava käyttää sitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu