fysiot. LIIKUNTAkoe??

Niin mikähän mahtaa olla tuo liikuntakoe valintakokeissa kun fysioterapeutiksi haetaan? jotain mahdottomia kuntoratoja? :D mitä veikkaatte tai tietääkö joku,...?
7873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

sellanen voi olla et kaikki "vetää" jonkun pikku jumpan tms. sillai oon kuullu, mut en osaa sanoo. ja voihan se vaihdella eri koulujen välilläkin...

Äänestä

Hain fysiterapian koulutusohjelmaan. Koulun sivuilla sanottiin, että ennakkotehtävänä on portfolio, mutta muista pääsykoetehtävistä ei ollut mainintaa. Mitähän ne voi olla ja mistä saa tietää ja ovatko ne koulukohtaisia?

Äänestä
  • sanoa mitä ne liikuntajutut on ja onko siellä edes tuollaisia "jumppa"tehtäviä.. jostain vaan muistan sellaista kuulleeni joskus. portfoliosta en tiedä kyllä mitään. aika outoa ettei siitä ollut ohjeita. kannattaisiko siitä yrittää tiedustella suoraa koulusta johon olet hakenut(?). puh.nrot varmaan löytyy koulun nettisivuilta.

    itse opiskelen toimintaterapiaa ja meillä ei sillon ollut mitään portfolio- tai liikuntajuttuja pääsykokeessa. tosin olen kuullut, että helsingin stadiassa on tt-pääsykokeessa jopa pääsykoekirja jne. käytännöt siis vaihtelee kouluittain.
    enempää en ehkä osaa neuvoa, mutta tsemppiä hakuun! :)

    Äänestä

  • en osaa kirjoitti:

    sanoa mitä ne liikuntajutut on ja onko siellä edes tuollaisia "jumppa"tehtäviä.. jostain vaan muistan sellaista kuulleeni joskus. portfoliosta en tiedä kyllä mitään. aika outoa ettei siitä ollut ohjeita. kannattaisiko siitä yrittää tiedustella suoraa koulusta johon olet hakenut(?). puh.nrot varmaan löytyy koulun nettisivuilta.

    itse opiskelen toimintaterapiaa ja meillä ei sillon ollut mitään portfolio- tai liikuntajuttuja pääsykokeessa. tosin olen kuullut, että helsingin stadiassa on tt-pääsykokeessa jopa pääsykoekirja jne. käytännöt siis vaihtelee kouluittain.
    enempää en ehkä osaa neuvoa, mutta tsemppiä hakuun! :)

    hyvin luin edellisen kirjoituksesi, huomasin vasta vastattuani mitä sanoit portfoliosta. heh! siis meillä ainakin (ja uskoisin, että vähän joka amk-koulutusohjelmassa) oli pääsykokeissa opettajan haastattelu, psykologin haastattelu, ja psykologiset testit (luku- ja matikkatehtäviä ym. musteläiskä- ja piirtämistehtäviä...) ja lisäksi meillä oli pienryhmissä tehtävä mitä opettaja ja psykologi arvioivat sivusta.
    että sellaista. toiv. sait jotain irti tästä vastauksesta. :)

    Äänestä

No meillä oli aikanaan sellanen liikuntakoe, että aluksi opet näytti pari liikesarjaa ja niitä piti sitten toistaa jonkin aikaa perässä. Sitte laitettiin musaa ja salissa piti liikkua oman mielikuvituksen mukaan sen musan tahdissa. Sitten lopuksi jokaiselle annettiin joku liike esim. mulla selkälihakset ja piti ohjata se pienryhmälle.
Ei siis todellakaan mitkään vaikeat ja ei tartte valmistautua. Tosin voi vaihdella koulujen mukaan.

Äänestä
  • Haen Oulun ammattikorkeaan ja siellä on ennakkotehtävänä se portfolio, lie aika vapaamuotoinen ja se ei kyllä arveluta, mutta nuo liikuntatehtävät kyllä. Meikäläinen kun ei ole paljon jumpissa käynyt niin menee kyl sormi suuhun, jos pitää joku sellainen vetää. Pitäisikö mennä tällaiselle oma-aloitteiselle pikakurssille ja käydä joka päivä kiertämässä jumppia ja kuntosaleja, että saisi vielä viime silauksen.

    Näkeekö noita vanhoja kokeita mistää. Muista aloista kyllä löydän, mutten fyisoterapiasta.

    Äänestä

  • lisää kirjoitti:

    Haen Oulun ammattikorkeaan ja siellä on ennakkotehtävänä se portfolio, lie aika vapaamuotoinen ja se ei kyllä arveluta, mutta nuo liikuntatehtävät kyllä. Meikäläinen kun ei ole paljon jumpissa käynyt niin menee kyl sormi suuhun, jos pitää joku sellainen vetää. Pitäisikö mennä tällaiselle oma-aloitteiselle pikakurssille ja käydä joka päivä kiertämässä jumppia ja kuntosaleja, että saisi vielä viime silauksen.

    Näkeekö noita vanhoja kokeita mistää. Muista aloista kyllä löydän, mutten fyisoterapiasta.

    Moi,
    se millaiset pääsykokeet ovat riippuvat todellakin koulusta.
    Kun minä hain, pääsykokeisiin sisältyi opettajien tekemä haastattelu, aineistotehtävä (ei tarvitse panikoida), ja tämä kohuttu liikuntaosio.

    Liikuntaosio ei todellakaan vaadi koko elämän mittaista liikuntataustaa tai kymmenen vuoden aerobic-ohjaajan kokemusta, joten ottakaa nyt ihan rauhallisesti vaan. Hakiessani siihen kuului yksi tasapainoa vaativa tehtävä, yksi motoriikkaa vaativa tehtävä, ryhmänohjaamistehtävä (annettiin lappu käteen, jossa oli jokin liike), ja vapaa-osio, jossa piti käyttää luovuutta musiikin tahdissa.

    Parhaiten pääsykokeista selviää, kun ottaa vain ihan rauhallisesti ja kuuntelee mitä pitää tehdä. Tärkeää on myös miettiä, että mitä missäkin osiossa painotetaan. Jos halutaan testata luovuutta ja rytmitajua (niinkuin vapaassa osiossa) ei kannata punnertaa tai esitellä spagaatteja koko osion ajan.

    Kovasti onnea pääsykokeisiin! Olkaa omia itsejänne =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hä? kirjoitti:

Niin mikähän mahtaa olla tuo liikuntakoe valintakokeissa kun fysioterapeutiksi haetaan? jotain mahdottomia kuntoratoja? :D mitä veikkaatte tai tietääkö joku,...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu