Juma mikä nainen ja ääni! En tiedä löytyykö ääni/videonäytettä netistä mutta suosittelen tutustumista. Tiedän että jakaa mielipiteitä mutta haluan mainostaa koska itsellä kolahti kunnolla. Ja ihania naislaulajia ei Suomessa liikaa ole!
P.s Jos on kuullut radiosta "Enkelten kaupunki"-biisin ei vielä ole kuullut Jippua.
P.s Jos on kuullut radiosta "Enkelten kaupunki"-biisin ei vielä ole kuullut Jippua.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Juu niin on!
Olin keikalla Tavastialla ja aivan haltioituneena kuuntelin ja tapitin Jippua. Todella virkistävää,etteivät kaikki naissolistit ole samanlaisia barbiepimatsuidolspissis-lookiin puristettuja. Jipun lisäksi myös Maija Vilkkumaa rulaa!
Maijasta mäkin tykkään, mutta toi Jippu on mun korvaan kamalan kuulosta. En tykkää yhtään. :(
Näin Tavastian keikan telkkarista ja kiinnostuin tyypistä. Tänään ostin levyn ja olen kyynelehtien kuunnellut. Maija Vilkkumaasta en edes puhuisi samassa lauseessa. Ei sillä, on se ihan ok vaikken jaksakkaan kummemmin innostua. Jippua menen nenäliinapaketin kanssa kattomaan ensi kuussa Savoyhin. Jihuu!
Jipun musiikki ei erityisemmin nappaa mutta kyllä ääni on upea ja asennetta löytyy. Jippuhan on tehnyt muutakin kuin levyn musiikkikulttuurin saralla. Uskon ja toivon, että hänelle annetaan tilaa ja mahdollisuuksia, lahjakas nainen! On muuten yksi niistä harvoista, jotka kuulostavat livenäkin täydelliseltä.
Tykkään myös Hanna Marshista ja Janna Hurmerinnasta. Viimeksi mainitulla on suorastaan Ääni, isolla Ä:llä ja tulkintaa niin, että selkärangassa tuntuu.
Ulkomaisista uutuuksista on värisytellyt ihokarvoja Amy Winehouse.
Luulen että Jippu OTTAA sen tilan jonka tarvii. Hanna Marshista en ole kuullutkaan. Mikäs tyyppi hän on? Jannalta ole kuulut yhden biisin ja kuulosti liikaa äidiltään. Maaritista kyllä tykkään. Ja Winehousen levy pitäisi kai ostaa. Jotenkin vain aina ainakin alkuun karsastan miljoonia levyjä myyneitä.
niin minäkin luulen ja olen tosi iloinen siitä, että nämä nuoremman polven naispuoliset muusikot uskaltavat myös niin tehdä. Mutta toivon myös, että hänen lahjakkuutensa huomataan ja ymmärretään siellä, missä asioista päätetään ja rahoja jaetaan.
Edelleenkin kulttuurialaa vaivaa tietynlainen kirjoittamaton ja ääneen sanomaton nokkimisjärjestys, jossa miespuolinen tekijä saa heti kättelyssä tietyn määrän uskottavuutta pelkän sukupuolensa ansiosta. Musiikki ei ole todellakaan poikkeus. Mutta ehkäpä näiden uusien tekijöiden ja uusien toimintatapojen myötä sekin alkaa muuttua. Olen optimisti kyllä, vaikka kieltämättä kulttuuripuolella on tapahtumassa sukupolvenvaihdos päättäjissä - vanhat äijät ovat vaihtumassa nuoriin lipeviin äijiin. Naiset edelleenkin vähemmistössä.
Hanna Marsh on alle kolmekymppinen laulaja/lauluntekijä hänkin ja tutustumisen arvoinen. Hannalla on myös omaa klubitoimintaa. Mukana olleet mm. Janna, Siiri Nordin, Astrid Swan ja muita nuoria suomalaisia muusikkoja /lauluntekijöitä. Kannattaa tsekata, Hannallakin omat kotisivut, jossa aika kattavasti infoa.
Kävin kuuntelemassa Marshia enkä tykännyt yhtään. Tuollainen ujeltava ahtaasti tuleva ääni ei toimi minun korvissani. Eikä kyllä miellyttänyt naisen sliipattu "luukkikaan". Mutta varmaan mukava ihminen:) Mitä sanoit kultturialan äijäilystä lienee totta. Ikävä kyllä.
Totta, jakaa varmasti mielipiteet puolin ja toisin. Minusta Hanna Marsh on parempi livenä kuin levyllä. Niinkuin monet muutkin laulajat ja bändit, toisilla vain persoona on enemmän osa tulkintaa.
Mutta hyvä juttu, että suomalainen musiikki ja suomalaisten naisten tekemä musiikki kiinnostaa nykyään yhä isompaa joukkoa kuulijoita. Että naiset ovat alkaneet tekemään itse yhä enemmän omaa musiikkiaan ja myös esittämään sitä.
Vähän myös surettaa monen pitkän uran tehneen naislaulajan jääminen ikäänkuin kakkossarjaan, kun kukaan ei ole jäänyt todella kuuntelemaan miten upeita laulajia he ovat, eikä heille ole vaivauduttu tekemään kevyttä iskelmää kummempaa.
että jos pitkän uran tehnyt laulaja haluaa esim. tehdä muuta kuin kevyttä iskelmää, hän etsii jonkun joka tekee toisenlaisia biisejä. Eli on vähän oma moka jos ei enää löydä kuulijoita. Mutta totta on ettei laulaja voi valita, soitetaanko hänen biisejään radiossa vai ei. Tai kuinka hyvin levy-yhtiö häntä markkinoi.