Gallup kyssäri

Jos tietokoneen pitäisi hoitaa sinun kehosi elämää ylläpitäviä toimia, niin mikä käyttis siinä pyörisi?

Lisävaatimuksena kone on jostakin ihmeen syystä
24/7/365 internetissä kiinni ja näyttää webbisivua kehosi tilasta.

Vaihtoehdot:
a) joku Microsoft Windows
b) joku Linux
c) joku BSD
d) jokin muu, mikä?
4339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

OS/2
Jos sitä kerran ydinvoimaloissakin käytetään.

Mutta, jos haluaisin tietää miten toimin niin Linux ja voitaisiin samalla koneviisauteni pitää takuuvarmasti etulinjassa GPL:n ansiosta

Äänestä
  • QNX on myös erittäin vakaa ja käytössä ydinvoimaloissakin.
    mutta kun kerran oli vain minusta kyse, niin tyytyisin ehkä johonkin ilmaiseen käyttikseen.
    ehkä jopa beta-versioonkin :D

    Äänestä

  • cnyyvannzn kirjoitti:

    QNX on myös erittäin vakaa ja käytössä ydinvoimaloissakin.
    mutta kun kerran oli vain minusta kyse, niin tyytyisin ehkä johonkin ilmaiseen käyttikseen.
    ehkä jopa beta-versioonkin :D

    Saahan ainakin jonkin version näemmä ilmaiseksikin:
    http://www.openqnx.com/index.php?name=FAQ&id_cat=1#q3
    Aika vänkä käyttis näyttäisi jonkin graafisen työpöytä härpäkkken nimi näyttäisi olevan phindows :)
    http://www.qnx.com/

    Ei taida ihan meikäläiseltä löytyä loitsuja saada järjestelmää ilmaisversiolla toimimaan ?
    Enpä nyt ala koklaamaan
    Linuxissa taitaa olla mulle ihan tarpeeksi paljon UNIXia.

    Äänestä

Kyllä se olisi tuollainen bios-tyyppinen ROMiin poltettu softa jota voisi tarvittaessa päivittää mutta katastrofin sattuessa jäisi tehdasasetukset jäljelle.
Tai vähän kuten nykyiset ADSL-modeemit tai tukiasemat joiden softaa voi viritellä web-selaimella mutta paranneltuna versiona.

Heart -> Status -> 50 bpm
Heart -> Heartbeat Frequency -> Set: 60 bpm -> Apply
Brains -> Status -> 3% active, low wave
Brains -> Stimulation -> Set 60% active -> Apply

Eli tuohon tyyliin puristetiin jätkästä vähän lisää tehoja pihalle hehheh.. kunhan ei ajele 110% kauan aikaa niin hyvin menee. Lisäksi tietty kaikki sisäelimet on ohjattavissa että jos ryystää bisseä niin voi nostaa maksan polttokapasiteettia ja munuaisten pesuohjelman voi kääntää lisävedelle ja kolmelle huuhtelulle, linkousta ei voi suositella ainakaan myöhäisvaiheessa.
Niin tietty ja jos sattuu naaraspuolisia lajikumppaneita lähistölle voi nostaa sykkeen 130 bpm, avata läppiä lisävirtaukselle sekä lisätä lantion verisuoniin typpioksiduulia maksimilaajennusta varten.. ;D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nurkkiin kyselijä kirjoitti:

Jos tietokoneen pitäisi hoitaa sinun kehosi elämää ylläpitäviä toimia, niin mikä käyttis siinä pyörisi?

Lisävaatimuksena kone on jostakin ihmeen syystä
24/7/365 internetissä kiinni ja näyttää webbisivua kehosi tilasta.

Vaihtoehdot:
a) joku Microsoft Windows
b) joku Linux
c) joku BSD
d) jokin muu, mikä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu