ulkoilutit eilen illalla kultaista noutajaa.ihmettelin suuresti miten kohtelit koira parkaa.löysäsit hihnaa jotta koira pääsee pitemmälle,ja sitten aloit kaksinkäsin hampaat irvessä riuhtoa koiraa.sitten taas hihna tiukalle,ja sama juttu koiraa piti oikein väkivalloin kiskoa ja riuhtoa.seuraavan kerran kun tuon teet,muistan eläinsuojelu viranomaisia.
mokkatakkinen
koiran ulkoiluttaja
102597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ensi kerran sitä ensi kerran tätä.. Olisit vaan suoraa soittanut eläinsuojeluviranomaisille jos mieli teki, eikä aina ensi kerran ja ensi kerran
missä päin??
ihan jatkuvasti samaa.
Hyvinkin koulutetut koirat saattavat näin keväällä käyttäytyä huonosti, esim. vetämällä isäntää/emäntää perässä mielenkiintoisten tuoksujen johdattamina. Kuri se pitää olla koirallakin.
niin ja tämä kommentti tuli ihan sivulliselta:)
jos se opetti koiraa olemaan vetämättä..
tolleen just se yleensä opetetaan
opetetaan riuhtomalla ja repimällä.
Tiedän kokemuksesta kuinka hermoja raastavaa on kun iso koira vetää hihnassa, siinä menee koko ilo koiran kanssa ulkoilusta. Täysikasvuiselle koiralle voi kokeilla vedonestovaljaita, itsellä ei niistä kyllä ole kokemusta.. Suosittelen menemään Lpky.n järjestämille koirien tottelevaisuuskursseille. http://lpky.fi/
seuraavan kerran kävelen hymyillen, yhdellä kädellä koiraa kiinni pitäen sinua vastaan enkä edes yritä estää koiraa hyppimästä päällesi.
"siinä se laskee ensin hihnaa löysemmälle ja sitten vetää takas koiran kun se lähtee menemään" sinulla ei tuo logiikka ihan kympillä pelitä.
sinulla ei itselläsi varmasti ole koiraa kun tunnut luulevan että se lenkillä käynti on aina nuoren koiran kanssa ruusuilla tanssimista. kyllä hermot menee välillä kaikilla. puutu sitten asiaan kun näet että koiraa hakataan tai muuten laiminlyödään äläkä takerru tällaisiin asioihin.
ja kyseessä ei siis ole ongelmakoira vaan alle vuoden ikäinen, todella uhmakas yksilö.
ja minun puolesta soita vaikka poliisille jos siltä tuntuu. he varmasti haluavat käyttää resursseja yhden kultaisennoutajan pennun vuoksi.tai ehkä sittenkin tästä lähtien keskityt oikeasti huoion arvoisiin asioihin...miten olisi?
lisätäkseni vielä että hauvalla on tuo neliveto joten siitä ei ihan tuosta noin vaan saa siirrettyä paikasta a paikkaan b vaan siinä tarvitsee jopa hieman voimia. kyseessä oleva hauvanen tykkää siirtyä oman maun mukaan. Herran mahtikaan ei saa tätä koiraa siirtymään ilman voimankäyttöä.
ps. hanki elämä
Tuttua minullekin tuo sivullisten asioihin puuttuminen. Kun nuorta koiraa kouluttaa kulkemaan vetämättä taluttimessa, se näyttää varmasti sivullisesta koiran huonolta kohtelulta kun joutuu kaksin käsin tempomaan ja pitelemään taluttimesta, ettei kaveri lähtisi omille teilleen.
Sitten kun koulutusvaihe on ohi ja koira kulkee ylväänä rinnallasi, niin ihmiset katselevat ja ihastelevat kuinka kiltti ja tottelevainen noin iso koira onkaan. Eivät tiedä miten suuren työn takana koiran johdonmukainen kouluttaminen on.
Jotkut rodut ja yksilötkin ovat helpommin koulutettavissa.
Itselläni on kokemusta tanskandoggeista, villakoirista, boksereista ja suursnautsereista.
Kaikkia on pitänyt kouluttaa, nartut yleensä olleet helpompia ja tottelevaisempia.
Yleensähän on niin, että parhaita koirankouluttajia ja lastenkasvattajia ovat ne , joilla itsellään ei ole ollut koiria eikä lapsia.
Älä pahoita mieltäsi asiattomista kirjoituksista.