Kävi kummallisesti, kun en ymmärrä mistä kiikastaa. Kävin ftp://ftp.fi.muni.cz/pub/linux/mandrake/iso/
hakemassa "ekan isopakin, mutta onnettomuudekseni huomasin saaneeni aikaan sellaisen CD:n, jossa on 1 kappale ISOa.
Mitenkäs kummassa minä saan Mandraken koneelleni Windows 98:n rinnuksille? Kun niin kovasti himottaisi taasen räplätä linuxia, mutta kun tietotaitamus puuttuu tämän perhanan purkamisen osalta.
Voisetteko työ ystäväiset auttaa wakawanhaa?
hakemassa "ekan isopakin, mutta onnettomuudekseni huomasin saaneeni aikaan sellaisen CD:n, jossa on 1 kappale ISOa.
Mitenkäs kummassa minä saan Mandraken koneelleni Windows 98:n rinnuksille? Kun niin kovasti himottaisi taasen räplätä linuxia, mutta kun tietotaitamus puuttuu tämän perhanan purkamisen osalta.
Voisetteko työ ystäväiset auttaa wakawanhaa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sieltä palvelimelta josta imuroit sen tiedoston README tiedosto. siinä on ohjeet Howto burn an ISO image ?
Niillä ohjeilla saat luotua toimivan asennus levyn.
Ota esille suosikki poltinohjelmasi ja valitse imagen poltto. Sitten vain valitaan poltettava image ja kärvennetään.
Toimenpide vastaa CD:n kopiointia.
Iso on käytännössä CD, joka on kovalevyllä ja se voidaan linuxissa mountata suoraan CD:n tapaan ja lukea polttamatta.
Mutta, että voisit asentaa sen on siitä tehtävä CD-levy.
Itselläni ei poltto onnistunt millään muulla kuin eka avaamalla image daemontoolsilla ja sit vasta clone cd:llä polttamaan. Millään muulla poltto ohjelmalla en saanut buuttaavaa levyä tehtyä (tusinaa koitin).
Kyllähän wanhakin oppii, kun kokeilee. ISOsta siis sai imagella asennusrompun. Aina oppii uutta, heh. Yöllä onnistuin formatoimaan koneen ja Mandraken avulla osioimaan sen sopivasti kahteen osaan. Nyt tässä imuroin toista ceedeellistä ja samoin taitaa imagetus siinäkin toimia.
Sitä en osaa vielä ymmärtää, että toimivatko esim. tucowsista imuroidut linux-ohjelmat myös Mandrakella? Tuntuu hieman kummalliselta, että esim. jokin peli joka Wintoosalla vaatii monta megaa tilaa, vie linuxilla alle megan.
Liekö nyt ymmärtänyt lainkaan tätä linuxin toimintaa sitten alkuunkaan. Toimivatko kaikki linux-ohjelmat kaikissa versioissa (Mandrake, Redhat...)?
Entäs nämä .tar tiedostot. Milläs kummalla minä ne puran? Vaikeaa tämä alkuun pääseminen aina on, mutta kyllä se siitä, kun aikansa räpeltää.
Kiitoksia kovasti neuvoista!
Entäs muuten ne sadat pelit jotka omistan jotka toimivat Wintoosalla? Pystynkö Mandrakella pelaamaan esim. Monkey Islandeja?
>> toimivatko esim. tucowsista imuroidut linux-ohjelmat myös Mandrakella? > Tuntuu hieman kummalliselta, että esim. jokin peli joka Wintoosalla vaatii monta megaa tilaa, vie linuxilla alle megan. > Liekö nyt ymmärtänyt lainkaan tätä linuxin toimintaa sitten alkuunkaan. Toimivatko kaikki linux-ohjelmat kaikissa versioissa (Mandrake, Redhat...)? > Entäs nämä .tar tiedostot. Milläs kummalla minä ne puran? > Entäs muuten ne sadat pelit jotka omistan jotka toimivat Wintoosalla? Pystynkö Mandrakella pelaamaan esim. Monkey Islandeja? > Vaikeaa tämä alkuun pääseminen aina on, mutta kyllä se siitä, kun aikansa räpeltää.
Himmel. Kiitoksia kovasti fiksuista vastauksista. Tässä kun nyt on käymässä niin, että loppukuusta saan "tietojen käsittelyn perustutkinto - aikuiskoulutus" paperit kouraan, niin ehdimme vilkaista Mandrake 8:aa sen verran, että innostuin alternative käyttiksistä.
Pitänee opetella käyttämään, että pystyy vielä ammattiaan harjoittamaan hamassa tulevaisuudessa. Vähän tuossa katselinkin Doomia ja Quakea jotka tucowsissa veivät vain muutamia satoja kilotavuja, mutta wintoosalla useita megoja. Jaa jaa, pitänee katsella jonkinlainen emulaattori.
Minä vähän pelkäsinkin, että saattavat wintows spielit pelaamatta linuxilla, kun edustavat erilaisuutta. Noh, pääseehän sitä aina takaisin winniin pelaamaan Scumm-islandin seikkailuja.
Tuolta Commodore 64 ajoilta asti on tullut katseltua näitä kompuuttereita, eikä into uutuuksien kokeiluun ole vähentynyt, pikemminkin kasvanut vain. Olihan sen Windows 95:n kanssa alkuunsa täysin sormi suussa, mutta nykyiseltään toimii vallan mainiosti tuo "osaamis puoli" Windowsin parissa.
Vielä kertaalleen muistin vasta jäljestäkäsin udella, että minkäslainen on tämän koko Linux järjestelmäpakettien käytännön ero? Verraten siis RedHatia ja Mandrakea, sillä molemmat ovat Linuxeja ja molemmissa toimivat samat ohjelmat...?
No, kysyvä ei tieltä eksy ja oppii aina jotain uutta, olen ajatellut. Minäpäs alan opiskelemaan, kunhan vain kotiluolaan joutaa takaisin. =)
PS. Vielä ehdin painaa >muokkaa< joten vielä tämmöistä, että mitäs nämä tämmöiset Tucowsista imuroidessa olevat "Console" ja "X11" ovat?
>> Vielä kertaalleen muistin vasta jäljestäkäsin udella, että minkäslainen on tämän koko Linux järjestelmäpakettien käytännön ero? Verraten siis RedHatia ja Mandrakea, sillä molemmat ovat Linuxeja ja molemmissa toimivat samat ohjelmat...? > mitäs nämä tämmöiset Tucowsista imuroidessa olevat "Console" ja "X11" ovat?