Olemme lähdössä 8 kk vauvan ja 4 v lapsen kanssa Espanjaan. Voiko ja kannattaako turvaistuin ottaa mukaan?
Käyttöä sille olisi lähinnä taksimatkalla lentokentältä hotelliin. Nelivuotias hyötyy jo auton vöistä, mutta vauvalle mielellään ottaisi jonkun istuimen. Voiko Espanjassa tilata taksiin turvaistuimen kuten Suomessa? Vai luotammeko vain onneemme.
Käyttöä sille olisi lähinnä taksimatkalla lentokentältä hotelliin. Nelivuotias hyötyy jo auton vöistä, mutta vauvalle mielellään ottaisi jonkun istuimen. Voiko Espanjassa tilata taksiin turvaistuimen kuten Suomessa? Vai luotammeko vain onneemme.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei kai sitä turvaistuinta mukaan kannata otta.... Vuokratkaa paikan päällä auto, siihen ainakin voi vuokrata istuimen.
Et kai sitä helvetin turvaistuinta ota mukaan vain siksi, että lentokentältä ajetaan taksilla hotelliin. Huhhuh. Luota onneesi ja käytä pikkuisen maalaisjärkeä. Jos noin pelottaa paikallinen liikenne, pysy kotona.
Juu niin aion tehdä. Sitä vain alkaa kelata juttuja yön tunteina pakatessa, että saisiko sen mukaan jotenkin. Sama todennäköisyys kun on joutua kolariin siellä ja täällä.
Hyvää ja turvallista matkaa teille ilman sitä turvaistuintakin..:-)!
mukaan myös syötötuolit, vauvansängyt jne. ja linja-autolla sitä mennään hotelliin eikä taksilla...ja siinä ei tarvita turvaistuimia.
Mieti nyt vähän, kaikki matkatavarat ja 2 lasta ja vielä ne turvaistuimet....miten niistä selviää?
Oletpa saanut taas tosi fiksuja vastauksia. Meilla on turvaistuin ollut Suomi-lomilla mukana, vaavi istui koneessa vapaaksi jaaneella paikalla nousut ja laskut omassa istuimessaan.
Ota huomioon vain, etta kaikkien autojen turvavyot eivat riita turvaistuimelle, eli voi olla turhaa ottaa mukaan vain taksimatkaa varten.
Taallapain maailmaa, kun takseissa ei ole turvavoita, moni kuljettaa pienta vauvaa rintarepussa taksissa, onpahan lapsi jossain kiinni jos kavisi niin ikavasti, etta taksi ajaisi kolarin.
Lentokentallakin vauvaa on helpompi kuljettaa rintarepussa kuin istuimessa. Joillakin lentokentilla joutuu kavelemaan paljonkin passitarkastukseen ja matkalaukkuja noutamaan.
Hei! haluaisin vain tietää mikä lentoyhtiö on antanut vauvan istua turvatuolissa/kaukalossa nousut ja laskut ???!!!?