HAKUTOIVEISTA???

Mitenkähän mahtaa olla, jos hakija valitaan sekä ensimmäisenä, että toisena hakutoiveena olleisiin kouluihin (esim. 1. akm, 2. yliopisto), voiko hakija ottaa vastaan toisena hakutoiveena olleen paikan?

Oon yrittäny ettii vastausta tähän, mut ei oo valaistumista vielä tullu :) Voisko joku ystävällinen pikkusen jelppiä, KIITOS!!!
2286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yhteishaku on amkeihin. Yliopistoihin on omat hakunsa ja pääsykokeensa.

Äänestä

yhteishaku. Laitat neljä paikkaa järjestykseen, jos sun pisteet riittää ykköseen, kakkosesta ei kuulu ees mitään. Jos ei riitä ykköseen, ni katotaan riittääkö kakkoseen jne. yliopistoon on sit ihan oma hakunsa, ei ne siellä ees tiiä, mihin ammattikorkeisiin oot hakenu ja voit saada monta paikkaa eri yliopistoista, josta yhen voit ottaa vastaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pika-apua tarvitaan! kirjoitti:

Mitenkähän mahtaa olla, jos hakija valitaan sekä ensimmäisenä, että toisena hakutoiveena olleisiin kouluihin (esim. 1. akm, 2. yliopisto), voiko hakija ottaa vastaan toisena hakutoiveena olleen paikan?

Oon yrittäny ettii vastausta tähän, mut ei oo valaistumista vielä tullu :) Voisko joku ystävällinen pikkusen jelppiä, KIITOS!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu