Selvitinpä tuossa aikani kuluks yhden mysteerin. Nyt oon tavannu kolme nelikymppistä miestä, jotka haisee vanhalle miehelle. Tiedätkö sen sellasen omituisen hajun, joka jää huoneeseen, vaikka mies lähtee. Hajua on tosi vaikee kuvailla, mutta sen tunnistaa kohdattaessa.
No enivei, tää haju johtuu siitä, että ko. mies ei käytä minkäänlaista deodoranttia tms, eikä itse tunnista hajua. Sanovat pokkana, etteivät haise millekään.
Elämän suuria mysteerejä :)
No enivei, tää haju johtuu siitä, että ko. mies ei käytä minkäänlaista deodoranttia tms, eikä itse tunnista hajua. Sanovat pokkana, etteivät haise millekään.
Elämän suuria mysteerejä :)
Vastaukset 106
Vanhimmat
Ai. Maailma on hajuja täynnä, ja monet meistä suorastaan vihaavat keinotekoisia tuoksuja. On allergioita sun muita altistuksia; astmaatikot saavat oireita kun bussissa vieressä istuukin parfyymileidi.
Oletko maailmanhistorian ensimmäinen ihminen, jolla on yliherkkyys keski-ikäiselle miehelle?
....käsittää tahallaan väärin???
Kyseessä on nimenomaan OUTO ilmiö, kun KESKI-IKÄINEN haisee vanhalle papparaiselle. Kyllä maailmaan hajuja mahtuu, sitä en tarkoitakaan.
Parfyymileidit on ihan oma rotunsa. Mä en tod ymmärrä liiallista peseytymistä: kun joka ilta saippuoidaan joka ihon sentti ja sitten tungetaan rasvaa urakalla kun kuivuu. Enkä käytä hajuvesiä.
Tää asia vaatii varmaan kokemusta ennen kun tajuu mitä tarkotan...
Mua vähän ärsyttää noi allergikot, kun pitäis muka elää niiden ehdoilla. Jos on niin paha astma, ettei voi istua bussissa ilman oireita, niin sitten ei pidä istua siinä bussissa. Tai tietysti voi surkutella osaansa ja hakeutua oireita tuottavaan ympäristöön ihan surkeuksissaan että voi valittaa.
Tahallinen väärinkäsittäminen - nettikeskustelujen syvin olemus!
Haisenkohan mä papparaiselle? Parranajon jälkeen sipaisen Nivean geeliä naamaan, mutta dödöjä en oo IKINÄ käyttänyt. Keneltä mä voisin saada puolueettoman kommentin?
Tunnen kyllä sympatiaa allergikkoja kohtaan - ehkä just siks että itse en suosi hajusteita. Mutta enemmistön velvollisuudet ja vähemmistön oikeudet... pitääkö sen tosiaan olla aina just niin päin? Entäs enemmistön oikeudet ja vähemmistön velvollisuudet?
...mä olen, mutta silti mua ärsyttää ;)
Kumpi tässä nyt on enemmistö ja kumpi vähemmistö?
kyl on kauheeta kun mies haisee hielle, yök! Deukkuja voi käyttää hajusteettomiakin, ei ärsää. Mut kyl mua enemmän ärsyttää miehet jotka ei hoida hygieeniaansa ja haisee pahalle. Vois ajatella muitakin ihmisiä, tuskin kukaan voi tykätä hien hajusta? Pesulle ja hajusteeton deukku kainaloon, niin lähimmäisiä ei ällötä!
allergikon ainoa tapa siirtyä paikasta toiseen (eli ei omista omaa autoa), niin olisitko valmis siihen että kustannettaisiin joku hajuton allergiavuoro?
Oikeesti olen mieltä, että on tosi tyhmää hajustaa itsensä niin että lemu leviää kilometritolkulla.
Kyllä siinä ärsyyntyy sellainenkin, jolla ei ole allergioita. Omituinen näkökanta sulla.
...allergiahyttejä junissa ja huoneita hotelleissa, laivoissa yms, eli "rotuerottelu" on ihan arkipäivää. Eikä mene kauaa kun busseissa on eri osasto allergikoille. Väärä ravinto ja liika puhtaus kostautuu...
Ai päättelit sitten, ettei mua ärsytä liika hajuvesi tai partavesi, mistäköhän?
Mä tajuun tasan mitä tarkoitat. Mutta myös väitän ettei se ole kiinni peseytymattömyydestä tai dödön puutteesta tai partaveden puutteesta.
Kerta
Mulle kävi niin että niin kauan kun ex mies oli rakas niin esim sen tyynyn tuoksuttelu oli ihanaa sillon kun oli ikävä... Ja sitten tapahtu kaikkea ja rakkaus loppui
Ja tuli se haju... se vaan tuli tilalle
Ja tää jamppa käytti ja käyttää edelleen erittäin laadukaita dödöjä ja partavettä on takuulla siisti ja puhdas...
mä en itsekkään tiedä että vaikuttiko noi tunteet siihen vai oisko se jokin hormonaalinen juttu joillain vanhenevilla miehillä. Koska totuus on että ei kaikki vanhat miehet haise sille. Mulla on esim. pomo joka on exääni vanhempi ja johon mulla ei takuulla ole mitään "vetoa", mutta silti hän tuoksuu ihan hyvälle ja miehekkäälle.
Kummallinen juttu
olivat he astmaatikkoja tahi ei, ole oikeus istua sentään edes julkisissa kulkuvälineissä!
Mitä olen lukenut sinun viestejäsi tässä, niin ei tarvinnut olla nero tajutakseen miten itsekäs ihminen sinä olet. Ja hullu.
Tahi :=) Mikä vitun TAHI?
Se kirjoitetaan,tai.
kirjoiteta tai. Tahi kirjoitetaan tahi, edellisessä viestissä sanamuoto oli aivan oikein käytettynä!
mies :=)
hiilellä, nii se voi silti olla tahi :D
hälle hiilellä yritin maalata, tahi on tahi ja tai on tai. :D
Olet väärässä, ahneet kauppamiehet ovat nuo hajut tuoneet markkinoille saadakseen rahaa. Kaikki pystyisivät olemaan bussissa, jos käytettäisiin vain Luojan luomia hajusteita.
Sitä paitsi olen kuullut, että aito hajuvesi ei aiheuta ongelmia, jos sinulla ei ole varaa aitoihin hajuvesiin, niin älä kuitenkaan käytä moskaa.
Käppäräiset haisee kuselle ja paskalla kun venttiilit on alkanut vuotaa. Kun on 40 jo mittarissa alkaa haistotoiminto hiipuu. Tämä on armollista kun ei omia päästöjä joudu haistaa. Näin olen nähnyt elonriennossa läsnäolleena jo 44.
Miehen on suotavaa käyttää partavettä ulkoisesti, muuten hän todennäköisesti haiskahtaa sisäisesti käytetyille VIINALLE!
Dödö on vitunkallista, !
No onneksi sua ärsyttää vain vähän.
Välillä se on pahempi kuin joskus toisen kerran.
Ehkä se ei aina liity pesemättömyyteen.
Monet lääkkeet tunkevat ihon läpi ja ympärillä alkaa leijua, kuin Jaska Jokusessa,( se pieni poika, jonka ympärillä seuraa joku pilvi).
Mutta kyllä joku, jos oikein hielle haisee, saa minut karkoitettua seurastaan, ei sille vaan mitään voi.
Toisinpäin käännettynä, vaikken allerginen olekaan, jos joku dödö löyhkää suoraan päin pläsiä, niin hengitys suorastaan salpautuu.
Kultainen keskitie, onko sitä olemassakaan?
Se haju ei oo hienhaju, vaan jotenkin erilainen...
syy olla pesemättömissä, pinttyneissä vaatteissa.
Tiedän monia, jotka "vaan kääntävät" , eivät pese.
Omilla pojillani on käsky, vaihtaa farkkuja lukuuottamatta, joka päivä kaikki muut ihoa vasten olevat tekstiilit.
Tulen saamaan varmaan noottia tulevilta miniöiltä, jos sattuvat olemaan laiskanpulleita.:)
... miten niin noottia miniöiltä???
wuaaaahhh - kai ne jampat osaa nykyisin ittekin pyykätä - sehän sujuu ian silleen et laittaa kalsarit koneeseen ja painaa nappia - tosi rankkaa. Mut ainoastaan laiskanpullealle miehelle. pus
Kyllähän se niin on että kuka tahansa joka ei käytä minkäänläista deodoranttia niin HAISEE ihan rehellisti HIELLE, joka minusta ei ainakaan kuulu niihin luonnollisiin hajuihin ! Mikä sen miellyttävämpää kun vastaan kävelee minkä tahansa ikäinen mies puhtaana ehkä joku miellyttävä tuoksu yllään.
Ruokien hajut tunkevat läpi todella voimakkaasti. Mikäli siihen nappaa vaikkapa vaan särkylääkettä, hieroo vähän lihaskipuun tarkoitettua geeliä, ja mikä pahinta: tupakoi, niin ainakin tämän naisen karkoitukseen on kaikki voitava tehty!
En ole rasisti mutta oletteko muut haistaneet esim. somaleiden ja/tai iäkkäiden ent. jugoslavian alueilta tulleiden ympärillä leijuvaa hajua? Se kuulemma tulee jostain tietystä ruoka-aineesta josta he hauduttamalla valmistavat jotain puuron tapaista. Lähietäisyydeltä erittäin kuvottava ja se istuu kiinni myös heikäläisten naisten kaavuissa. Olen asiakspalvelussa jossa joudun välillä alle metrin etäisyydelle asiakkaasta :(
Juu kyllä on ihana asia kun tapaa siistin miehen ja hän tuoksuu sopivasti jollekkin hyvälle...Siinä on ensimmäinen nautinto...
Ruoanlaiton kummallisuuksiin kuuluu myös voimak-
kaiden mausteiden käyttö ja myös ruokailu paljain
sormin. Vaatteisiin tarttunut tuoksu on tuttu su-
kupuolesta riippumatta.
Tuoksu tulee perspiraation kautta voimakkaasti
- myös hengityksen kautta - aiheuttaen näin myös
vaatetukseenkin oman vivahteensa.
Olen tavannut joitakin keski-ikäisiä, joille li-
han ja virvokkeiden yhteisvakutuksesta jää ilmaan
suorastaan lillumaan tuo "vivahde". Tuntuu kuin
kalmaa haistelisi. Eräs tapaamani julkkis oli sel-
lainen.
Sitten on vielä tuo ihonalaislääkkeiden kelmeä
tuoksu, joka tarttuu juuri perspiraation kautta
voimakkaasti myös vaatteisiin.
Mielestäni hajusteet ovat yksi suurimpia syöpää aiheuttavia aineita.
Muutamia esimerkkejäkin on vuosien aikana tullut eteen.
Itte en oo käyttänyt juuri koskaan.Joskus toki nuorempana.
Yhtään antipioottia en oo ikinä laittanut suuhuni.
"Koputtaa puuta"
Ja jos en kelpaa hajuineni jollekkin naiselle,niin anti olla!
Ei Muuta,Kuin Hyvää
Kevään Jatkoa !!!
Asuu vanhassa talossa, niistä tarttuu talon ominaishaju? Oliko ihan hassu juttu;=)
hajunlähteitä, varsinkin jos niissä asuva ei ikinä tuuleta vaatteitaan ulkona tai yleensä mitään vaikkapa mattojaan.
Vaatteisiin tulee sellanen ns. komuuntunut haju, elikkä talon rakenteissa, hirsissä on varmaan hometta. Ja jos hirsien välissä on jotain ikivanhaa turvemössöö/sammalta tilkkeenä, niin haju on sitäkin voimakkaampi.
...kaksi uudehkossa kerrostalossa, yhden kotia en tiedä.
tulee nuoren, tupakoivan naisen kidasta.
Kontrasti kauniin ulkonäön, ja sisäisen aromin välillä on valtava.
......
Siis vain kolme miestä, jotka haisee? Eli ei kaikki nelikymppiset haise... ?
Kattelin tossa joku aika sitten yhtä dokkaria, jossa väitettiin että ihminen valitsee parinsa hajun perusteella. Jos se pitäisi paikkansa niin olisiko silloin niin, että nuo kolme miestä olisivat maailman epäsopivampia kumppaneita sulle :))
on vaan tuoksu....ei haju...
Pätee molemmin puolin...
En mä oo ainoa ihminen, joka haistaa näissä epämiellyttävyyksiä. Sen yhden työhuone haisee, vaikkei tyyppi oo ollu pariin päivään töissä.
Ei kaikki tietenkään. Sikspä se olikin mysteeri.
:)
Jokainen itsestään huoltapitävä nainen käyttää dödöä ja tuoksuna olkoon vaikka Euphoria.
Molemmin puolista sen jalat alta vievän tuoksun pitää olla.***AAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHH***
tää mies syö vaikka b-vitamiiniä 'lounaaksi' niin oon kuullut, että siitä tulee semmonen paha haju ihon läpi. Voisin kuvitella että semmonen olisi vanhan miehen haju.
Mulla on yksi tuttava (40-kymppinen mies), joka haisee 'pahalle'. En ole ajatellut ennen tuota vanha-mies-hajua. Tän tyypin kohdalla se johtuu luultavasti siitä kun hän asuu puutalossa, jossa on oletettavasti kosteusvaurioita (hometta) ja myös lämmitystavasta =säköpatterit pönttöuunit. Noi hajut yhdessä haisee vanhalle. Ja valitettavasti ne hajut tarttuu koko äijään - ei hyvä :))
Ainut todella paha haju on lian haju. Eli ei mun mielestä 'puhdas'hiki haise pahalle... ;)
tuoksusi kyllä vie........
Aaaaaaaaaaaaahhhhhhhh niin...
Muista aina joku odotta.......
;))
Tuoksusi vie tajun hetkeksi.
Nirvanassa muutenkin sinun takiasi,tuskin maltan odottaa yötä.AAAAAAAAHHHHHHHH
niin huumaava...
Taitaa olla kevättä r...;)
Pässille kevään tuoksut saa aikaan hirvittävän k........;)
Mut muistakaa, se mikä on pahahajuista myös niin yksilöllistä;)
Asuuhan joku koskellakin;)
Se haju ei oo sama kun esim. vanhan kellarin. Eikä se oo hienhajua. Se on enemmänkin OMINAISHAJU, joka ei johdu mistään...sama mies haisee aina sille. Ja esim saunan pukuhuone haisee pitkään, vaikka mies on poistunut kauan sitten.
Olenko mä ainoa...?
saippuaa se käyttää. Ohitseni ui kerran venäläinen mies, olin hukkua siinä paikassa, niin pahalta se haisi.
hukkua mmm :=)
happea haukkomaan uidessaan, niin siin meinaa jopa melekeeeeee hukkua. :D
Tunnen eräänkin joka säännöllisesti haisee kuin skunkki, eikä kyseessä ole suinkaan Marin.!
Eli ihon läpi he tuoksu tulee.
min mielestä miehen pitää tuoksua mieheltä,hieman dödöä ja jotain seksyä partavettä AAAAAAAHHHHHHH
edellytysenä tietysti,että miehet myös huolehtii hygieniastaan
Turha on dödöä tms laittaa jos pohjana on paskainen mies.
Se sanoo, että vanhat äijät haisee arkulle!!!
Ei saa sit vetää hernettä nenään, tää ei ole mun suusta.
Onkohan tuo nyt pelkästään miesten tai vanhempien miesten ongelma?
Kynäsi kirjoitti totuuden, kuolema on JO kytiksessä kulman takana
..unohda ne nelikymppiset haisulit ja siirry viiskybäsiin..ne tuoksuu,trust me :D..rok rok..
..... ne on valehdellu ikänsä, tai sitten sulla on psykofyysinen hajuhäiriö, nimittäin jos biisin sanoihin on luottamista niin: "Naiset haisee pahalle, eikä autonvahalle..." ......
Naisilla on ollut tapana tunnistaa vaistojensa perusteella heille sopiva mies hienhajun perusteella. Siinä on sitä mieshormonia.
Nykyisin luontaiset tuoksu peittyvät hajusteisiin. Ilmankos parisuhteissa on niin paljon ongelmia.
Oisko tässä ollut osin huumorilla peitettyä miesvihaa? Ihan samanlaisia ihmiset on, olivat miehiä tai naisia. Liekä kaikki kaikki naisetkaan orvokintuoksuisia?
Ei nyt kannata liikaa yleistää tai analysoida ;)
Eikä varsinkaan vetää naisten hajuja tähän ihmettelyyn mukaan. Mä olen kuitenkin elämäni aikana ollut samassa huoneessa tuhansien miesten kanssa ja jos kolme haisee tälle, on prosentuaalinen osuus aika pieni. Mutta mysteeri on todellinen, sillä nämä kolme haisee täsmälleen samalle, eri vahvuuksilla kuitenkin.
Lienee jokin erityistuoksu. Eihän se sitten ole vanhan miehen haju, jos vaan nämä kolme tuoksahtaa? Mä keksin, oisko hammasmätä?
...eikä myöskään proppuiset nielurisat, ne on ihan toisenlaisia hajuja.
Se nimenomaan on vanhan miehen haju, eli vanhat papparaiset tuoksuu sille...
testosteronien puute mikä ottaa nenään:)
engl.yliopiston..
naiset valitsivat miehen hienhajun perusteella sokkona mieluisimman feromonin..t-paidoista.
osoittautui se mitä tutkijat epäilivätkin...
feromonit kertoivat naisille, että kellä miehellä oli vähiten samankaltaisia geenejä...
joten suvunjatkamisen takia...sukujen puhtaana pysyminen oli koodatu feromooneihin...haju sen naisille kertoi ja valitsivat vähiten samanlaisia geenejä...lapsiensa isille...
Metkaa, mitä kaikkea alitajunta ja tiedostamattomat vietit kertovat...ja tuoksut houkuttelevat...milloin ketäkin ;)))
...teoria, mutta paikkansapitämätön. Toi tutkimus todella tehtiin, mutta siitä hiestä ei voitu päätellä yhtään mitään, koska feromonit ovat täysin "ilmihajuttomi". Feromonireseptorit vaan satttuu sijaitsemaan nenän yläepiteelillä - hyvin lähellä aivoja.
-siis se osuus feromoneista on totta
Kyllä siinä touhussa hieman kehon eritteet nousee pintaan ja saattavat haiskahtaa.
haju sattuu olemaan juuri miehen nenän korkeudella ja se on meidän kestettävä vaikka kuinka kuvottaisi...saatanan rockmoose't.
...mitäs sulla on hampaankolossa, kun noin närästää?
hajuillaan saastuttaneet kaikki meretkin...mistä muualta se sillikään olisi hajunsa saanut.
Onko närää, parempi vaan hajaantua.
Tiedän sen hajun. Oikeastaan se ei ole paha. Se on isän haju. Hän kun oli vanha mies.
Kyllä vanhat miehet haisevat usein pahalle. Onkohan se hormonaalista ja vähästä hygieniasta johtuvaa kuka tietää, mutta totta se on. Hyvä, että niilläkin jotain ongelmia edes joskus - noilla miehillä - :)
Kassajonossa joskus haistaa likaisen tukan hajun, se on kuvottavimpia juttuja heti keväisten kadulla lojuvien räkälimppien jälkeen.
En voi ymmärtää, että pitää räkiä vihreitä limppejä keskellä katua, oikein vetää poskionteloista ja sylkäistä YÄÄÄK.
Kerran eräs nuori mies sylkäisi melkein kengälleni, kun kävelin hänen takanaan.
Räkiiköhän muut kuin pohjoismaalaiset miehet, en usko.
Joillekin hajuille itse olen hirvittävän herkkä esim. jotkut kosmeettiset tuotteet saattavat haista ärsyttävältä ja sitten jotkut halvat puuterit haisevat tosi pahalta. Muutoin hajuaistini ei ole mitä parhain.
Lohdullista on, että vanhemmiten haju ja makuaisti huononee, eli haistellaan ja maistellaan, kun vielä voidaan:))))
ja mistä hiivatista löydät haisevia ???
Kandee tarkistaa,missä porukoissa liikkuu ;)
Mun mies 47 v. on jo jonkin aikaa haissut vanhalle papalle.. Pelkään, että hänellä on joku vakava sairaus niin voimakas haju on. Lääkäriin en miestä saa. Hän väittää olevansa terve. Huoh!
Juupa juu. Mieheni on 76v vanha. Ei todella haise millekkään. Harrastaa paljon liikuntaa ja käy usein suihkussa vaihtaa vatteet.Käytämme hajusteetonta deotoranttia silloin tällöin.
Hajut huomaan helposti ,koska itse myös ulkoilen paljon ja olen joskus pari päivää matkoilla.
Mikäli ei käytä erityisiä lääkkeitä tai syö hajuja aiheuttavia mausteita paljon,ei terve ,puhdasihminen haise.
SAIRAUDET AIHEUTTAA HAJUJA,VALITETTAVASTI.
Ehkä jotkut sairaudet(kin) voivat aiheuttaa ylimääräistä hajua. Jokaisella ihmisellä on ominaistuoksunsa, joka on vahva tai kevyempi johtuen pesukerroista ja hajusteista joita iholle käyttää. Lääkkeet, ruoka, mausteet ... ja kaikenlaiset asiat aineenvaihduntaa myöten vaikuttavat siihen, miltä kukakin tuoksuu, sekä uloshengitysilma että ihon läpi huokuva haju.
Naisissa paras on vitun ja kainalohien haju !Ei mitään dödöjä kiitos .- Vanhoista miehistä ei oo kokemusta kun ei kiinnosta :D
Kuulostat vanhalta sovinistipossulta.
Vanha elostelija ja naistennaurattaja, roikkuu ovissa ja puhuu ruotsia :D
Ai minä vai? Olen luullut ja kuvitellut, että "naistennaurattajat" ovat mieähiä.
Sama mies, joka tuoksui ennen niin ihanalle, tuoksuu yli 50-vuotiaana vanhalle miehelle, jopa muutama tunti suihkun jälkeen. Harmittaa. Hän käy joka päivä suihkussa ja on varmasti puhtaat vaatteet, mutta vanhan miehen haju on valloittanut jo kotimmekin.
Oletteko käyneet kenenkään vanhan miehen kodissa - se haju...,
Erään tuntemani n. 50- vuotiaan miehen vaatteet haisevat monista peräkkäisistä pesuista huolimatta aina spermalle. Käytetty erilaisia pesuaineita, tuoksuttomia ja hajustettuja, kuivatettu ulkona eri lämpötiloissa, pakkasessakin. Siis pesun jälkeenkin haisevat. Se löyhkä tuntuu koko huoneessa kun niitä kuivatetaan.
Itsensä hän pesee joka ilta suihkussa eikä haise hielle. Onko muilla kokemusta?
Sulla on varmaankin sitä ainetta nenässäsi.
Kyllä,väittämä pitää paikkansa,vanhoilla miehillä on outo ominaishaju mutta ei tietenkään koske kaikkia.Aikoinaan nuorena tyttönä tutustuin vanhempaan mieheen ja hänen ominaistuoksunsa jäi kummittelemaan iäksi.Töissä ollessa jouduin käymään asiakkaitten luona ja erään oven avatessani sama kuvottava haju tuli vastaan,myös mies muistutti tätä edellistä.Eräskin tuttava mies haisee aivan oudolle,en voi mennä hänen autoonsakkaan kun sama eltaantunu haju leijuu ympärillä,monen muun kanssa samoin,heidän kodeissaan tai busseissa tarkka nenäni reagoi heti.Exäni samoin vaikka oli siisti muuten ja peseytyi mutta jostain se haju vaan tuli,iho haisi ja niinhän sitä sanotaan että ominaishaju joko lähentää tai karkottaa ihmiset toistensa seurasta.
Itse rakastan tuoksuja,lempisaippuani tulee Espanjasta ja ostan kalliita ja hyviä hajuvesiä käyttäen niitä varoen,en myrkytä ympäristöäni.
Joku ihme haju kehittyy vaatteisiin joita ei pidetä ja pestä jatkuvasti. Sen haistaa kaupoissa usein. Itsellä komerossa kehittyy joihin vaatteisiin juuri sama haju, enkä ole muuta syytä löytänyt, kuin vanhat pitempään käyttämättömät vaatteet alkavat haista pahalle. Eikä siinä ole kyse sukupuolesta, vaan ne vaatteet haisevat niin naisilla kuin miehilläkin. Tietysti sen voi peittää hajusteilla, mutta jotka eivät käytä hajusteita, niin lemahtavat aina joskus.
Voi olla että nuoremmat vaihtavat vaatteensa uusiin niin tiheästi, ettei niihin ehdi kehittyä sitä hajua. Pitäisi varmaan kaikki vaatetus uudistaa armotta tietyn ajan kuluessa, vaikka olisivatkin ihan muuten ehjiä ja käyttökelpoisia.
Jos vaatteet alkavat komerossa tms. säilytyspaikassa lemuta, niin kannattaa tarkistaa huushollinsa rakenteitten kosteus ja onko siellä hometta enempi vai vähempi. Kuivassa, siistissä esim. vaatehuoneessa mikään ei ala haista pitkänkään säilytyksen jälkeen.
Kyllä vanha ja nuori mies erottuu hajun perusteella, vaikka juuri saunasta, suihkusta tulleena.
Haju kertoo ettet ole nuori, haju kertoo että olet nuori.
Naisten kohdalla sama juttu. Myös eläimissä, ainakin koirassa.
No jos erottuu niin erottuu. Mitä sitten? Joillain ihmisen näköisillä ja oloisilla ei vissiin ole oikeita omia ongelmia ollenkaan. Vai mistä hemmetin syystä ne kehtaavat tehdä asiaa toisten ihmisten hajuista?
Vanhukset haisee usein paskalle ja rapulahielle.
Voisiko Tämä johtua esim pierännästä ja ryyppäämistä?
Kertooko pierunhaju vanhuudesta vai nuoruudesta?
Se on se sissijuuston haju joka on jäänyt jo nuoruuden armeija-ajoilta. Ovat niin tottuneet siihen. Hississä saattaa haista vanhan miehen jäljiltä ihan karsee haju. Joskus täytyy pitää nenästä kiinni koko hissimatkan ajan jos on jäänyt leijumaan tämä eritteiden haju. Kuinkahan usein pesevät vehkeensä ja vaihtavat kalsarinsa?
P.S.
Saattavat pesemättömät ja hoitamattomat hampaatkin levittää karmeaa hajua ympääristöönsä. Ihan kalman haju.
Varmahan mainitulla vanhalla miehelle vaan muutama vuorokausi sitten punnerrettu löysähkö torttu ollu pöksyssä siellä hississä.
Älä hulluja haasta, paska korppuuntuu jopa parissa päivässä hajuttomaksi, haista vaikka.
Keski-ikä on valmistautumista vanhuuteen, joten kai se haju voi tulla joillekin etuajassa... Dödöt voi olla joissain paikoissa kiellettyjä. Joten niiden käyttämättä jättämiselle on perusteita.
Vittusi haju on koirille kuolema!!!
Muinaisjäänne kivikaudelta ja ajalta jolloin ihminen toimi keräilijänä. Eikä siis Kelaa ollut.
Mies saattoi olla menestyvä uros ja kyvykäs siittämään jälkeläisiä. Mutta jälkeläisten saaminen aikuisiksi vaati useita vuosia. Joten vanhan miehen haju varoitti naaraita. Tämä uros voi kyllä siittää sinut nyt mutta ikänsä takia ei jaksa lasten aikuisikään asti.
Joten haju varoitti lähestyvästä vanhuudesta.
Monet puhuu ketjussa dödöistä/ hiestä ja vanhoista taloista. Ei niistä ole kysymys.
Vanha mies haisee vanhalle miehelle, se on TIETTY haju iholla, joka leijailee ympäristöön.
Mieheni on vasta 53-vuotias ja on haissut jo pari vuotta vanhalle miehelle. Hän on siisti ja pitää itsensä puhtaana, mutta vanhan miehen haju puskee silti läpi. Olen kyllä ihmetellyt tätä, sillä minusta hän on liian nuori haistakseen vanhalle miehelle. Haju ei ole minusta paha, mutta vieras . Olen ennen rakastanut hänen ihonsa tuoksua, mutta en rakasta tätä hajua. En ole ottanut asiaa puheeksi, koska tiedän, että asia alkaisi vaivata häntä. Enköhän itsekin joskus totu. Mutta kieltämättä joskus tulee vähän sellainen yök-ajatus, mutta menee ohi.
Vähän huvittaa nyt sekin, että tuon hajun lisäksi hän on viimeisen vuoden ajan monesti seisoskellut pysäkillä/kaupassa jotakin odottaessaan kädet selän takana ja keinunut jalkapohjillaan , kuten vanhemmat miehet tekevät. Jotenkin hassua...
Miten niin "vanhemmat miehet tekevät/keinuvat"- se nyt on ihan yksilökohtaista. ,,,:) Ja eiköhän ne kengillään keinu ...
Mua todella vaivaa tämä haju. Minulle se aiheuttaa lähes trauma reaktion, koska on niin vastenmielinen haju. En tiedä mistä se johtuu, mutta se on asia jota en voi valita. Kaikki miehet eivät haise sille, mutta on nimenomaan vanhan miehen haju, joka toisilla alkaa aiemmin ja toisilla on vahvempi kuin toisilla. Myös oma isäni haisee ja muistan inhonneeni hajua jo lapsena.
Kyse ei ole pesemättömyydestä tai vaatteista. Se haisee kalmalle, eltaantuneelle tavallaan imelälle, vaikka ei kuitenkaan.
Nuku yöllä, uni puhdistaa aivoja. Se auttaa myös hajuaistin paranemiseen, mutta varsinkin mielen maiseman tervehtymiseen ja siistiytymiseen.
Miksi joku vetää näin idiootin ketjun uudelleen esiin?
Ookkos koskaan pessy munias ihan kunnolla? Siel munies juures on sellanen paikka,jonne kertyy sitä likaa.Hikiset munat haisoo luonnollisest hieltä,eikös vaan Mutta siellä munies tyves oleva bakteeripitonen lika haisoo samalle ku hammasmätä.Niin että krapsutteles vaan pallis puhtahaks ku seuraavan kerran olet suihkus alla kullias huuhtomas.
Saunapuhtaana puhtaissa siistissä vaatteissa naisiin ja hyväntuoksuista tuoksua sopivasti niin naiset tulee aina halimaan ja nuuskuttelemaan. Nuoretkin naiset. t.Nelivitonen äijä joka ei lähde ihmistenilmoille pahalle haisevana.
Jos on uriintunut ei voi enää mitään, on parempi lasketella mitä irti lähtöö ja ihmetellä päästöjä, vaikka laajemmassa sfäärdisä?
Kinkun elämä sikana on lyhyt ja onneton
Tänäkin vuonna eläinten hyvinvointikorvauksia on sikojen olojen parantamiseksi maksettu satojatuhansia euroja, mutta kuvat sikaloista kertovat, että edes nykyisen eläinsuojelulain vähimmäisvaatimuksia hyvästä hoidosta ja kohtelusta ei noudateta. Vähimmäisvaatimuksen tulisi olla, että veronmaksajien rahojen käyttö aidosti parantaa sikojen hyvinvointia
Sikaloiden olosuhteet ovat kammottavat, ja silti monen suomalaisen joulupöydän “kruunu” on yhä edelleen kinkku. On hyvin todennäköistä, että juhlapöydästä löytyvä kinkku on sikana elänyt hyvin onnettoman elämän. Onneksi vaihtoehtona on viettää eläinystävällistä joulua ja valita joulupöytään kasvipohjaisia juhlaruokia.
Sotien kukkaset voi aavistaa. Etenkin tuollaisena mulkkuna.
Paremmassa kunnossa kuin nuoret paksu lompakko. Tuleeko muuta mieleen?
Haaveeksi jää unelmat miehestä. Tyydyt homoihin
Joo ei tosiaan johdu hygieniasta! Mies 42v on sairastellut tässä muutenkin eikä syytä ole ihan löytynyt ja nyt alkanut haista. Hajusta tulee mieleen lähinnä ulosteen haju, imelä ja kuvottava. Pelkään että on joku pahempikin tauti! Kumpa joku osaisi kertoa mistä voi johtua.... ihon läpi tunkee se haju.