Taas toimeentulotuki myöhässä, on ihmeellisistä nykyaikana, kun on tietokoneet ja sun muut laitteet, elämme tietoyhteiskunnassa, olemmeko menossa takaisin kivikauteen, ihmiselle joka elää toimeentulotuen varassa, on suorastaan tuskallista jos on tuki kuukaudenkin myöhässä,siinä elämä vaikeutuu entisestään, tässä en tarkoita sosiaalipummeja, on niitä muitakin ihmisiä, jotka on syrjäytyneet ja tipahtaneet toimeentukiluukulle ilman omaa syytään. Päättäjät herätys!!! Lisää henkilökuntaa sosiaali- ja terveys virastoihin!!!
myöhässä
jälleen
81541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
soppaakoilla joku uusi ohjelma nykysi käytössa,se kuulemma ja hidastaa heidän työskentelyä,kun eivät osaa käyttää sitä!!ja kai lauritsalan ja sam.lahdenkin alueen sossut o siiretty kaupungin hoidettavaksi..uusi ohjelma muutenkin huono maksupäiväksi laitetaan aina kk eka arkipv,siit menee 2-3 pv enne ku rahat asiakkaalla..huonoa jos vuokranmaksu esim.2pv..aina..kirjalliset hakemukset kannattaa laittaa aina edellisenä kk vetämään ..käsittely niissäkin n.3 vk..mutta ajan tilanneena ajoissa saa rahatkin ajoissa:)
katos,tili onki tullu jo tänään.tästähän joutaa vaikka baariin.VITUTTAAKO?
mennä näin kauniina kevätiltana, kuuntelemaan humalaisten paskan jauhantaa johonkin savuiseen Baariin.
tulikin jo eilen, oli päivän etuajassa. Eikö olekin mukavaa olla töissä ;)
Toimeentuloa on saada avustusta 180000euroa!
Oli se maksu mikä tahansa ja kun se myöhästyy, niin vaikeuksia tulee heti. Eikä se ole vain sen hetken asia. Maksumuistutuksien kanssa se heijastuu pidemmälle ajanjaksolle.
Eiks näinä päivinä päätetä/päätetty, että noihin firmoihin voi tehdä ryhmäkanteen. Isompi joukko kansalaisia nostaa syytteen ja pistää paperia menee. Se on myös tätä nykyaikaa.
Tuleepahan näillekin joku sanktio, joka varmasti pistää pomot ajattelee, miten siellä aikaa käytetään, ja kannattaisko palkata lisää porukkaa.
Kaikki tutkimukset puoltaa sitä, että jos työntekijöillä on liikaa paineita, suorituskyky kärsii.
Olis aika myös/etenkin kunnallisella sektorillaaika tajuta se.
mene töihin
Keskustelupalstan missä kehutaan kuinka kovia ootte tekee töitä :) Sie voisit olla kingi.