HS 13.4.2007:
Asunto-osakeyhtiö Tampereen Josefiina päätti torstaisessa yhtiökokouksessaan luopua kaapeli-tv:stä ja ostaa keskusdigisovitinjärjestelmän.
..Samalla rahalla olisi tosin hankittu kaikille asukkaille oma digisovittimet.
..Puolella asukkaista oli jo digiboksi
..Nuoret insinöörit olivat kaapelin puolella ja mummo-osasto keskusdigiboksin
Tämä kuvaa mielestäni hyvin sitä miten tärkeää on helppo käytettävyys ja suurta muutosvastarinta tavallisten kaduntallaajien parissa. Vaikka ratkaisu ei ole järkevä kustannuksiltaan eikä ominaisuuksiltaan niin käytettävyys voittaa.
Asunto-osakeyhtiö Tampereen Josefiina päätti torstaisessa yhtiökokouksessaan luopua kaapeli-tv:stä ja ostaa keskusdigisovitinjärjestelmän.
..Samalla rahalla olisi tosin hankittu kaikille asukkaille oma digisovittimet.
..Puolella asukkaista oli jo digiboksi
..Nuoret insinöörit olivat kaapelin puolella ja mummo-osasto keskusdigiboksin
Tämä kuvaa mielestäni hyvin sitä miten tärkeää on helppo käytettävyys ja suurta muutosvastarinta tavallisten kaduntallaajien parissa. Vaikka ratkaisu ei ole järkevä kustannuksiltaan eikä ominaisuuksiltaan niin käytettävyys voittaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Seuraavaksi ne joutuu äänestämään montako kanavaa laitetaan näkymään ja mitkä kanavat.He eivät myöskään näe mahdollisia uusia kanavia ilman laitehankintaa ja äänestystä.Kyllä voi telkkarin katsominen olla vaikeata!
En ole juttua lukenut mutta mielenkiinnolla olisin seuraamassa kun tuon taloyhtiön ihmiset päättävät mitkä ovat ne muutamat kanavat joita he analogisena katsovat. Ei välttämättä ole kovin helppo päätös.
Jos nyt vaikka kuudella aikovat analogitantat pärjätä, niin voisin kuvitella olevan yllättävän suuri ongelma päättää mitä ne kaksi pääkanavien ulkopuolista kanavaa ovat mitä ihmiset haluavat muuntaa: Subtv, JIM, Teema ja Urheilukanava ovat kaikki sellaisia, joille löytyy omat kannattajakuntansa.
Ja hävinneet joutuvat kuitenkin ostamaan digiboksin jotta voivat katsoa sitä suosikkikanavaansa jota ei muunnetakaan analogiseksi... Saati ajan mittaan, kun nykytelkku pimahtaa, ja uusissa on vain digiviritin - ehkä vain parin vuoden päästä keskusboksia hyödyntää vain muutama asukas. Vähän sama kuin omassa taloyhtiössäni pesula.
ennestään kaapelidigiboksin ja he joutuvat halutessaan vaihtamaan ne nyt T-malleiksi.
Ostaako taloyhtiö heille nyt edes perus T-mallit vai miten saitte asian väännettyä?
ainoa järkevä vaihtoehto tilanteen hoitamiseksi niin että suuremmilta ristiriidoilta vältytään on transmoduloida tuo digisignaali DVB-C muotoon ja käyttää sitä keskusboksia analogisten kanavien tarjoamiseen.
Näin voidaan jatkaa vanhojen DVB-C boksien käyttöä ja mummoilla on anasignaalikin tarjolla.
Muuten tulee aika nopeasti vastaan osakkaiden yhdenvertaisuusperiaatteen rikkominen.
jess!
Kerrottiinko tuossa jutussa vielä jotain muuta?
Keskusdigiboksin ehkä vielä nipin napin ymmärtää jos talo on valmiiksi antenniverkossa, mutta tuohan (irtisanovat kaapeliverkon) tarkoittaa myös että lähes kaikkien on vaihdettava myös internet-liittymää. Uskoisin useimpien käyttävän kaapelimodeemi-nettiä. Ja jollei talo ole mikään vanhustentalo niin ylivoimaisella enemmistöllä on kuitenkin internetliittymä. Tajuavatkohan lainkaan mitä ovat päättäneet?
kaapelia irtisano.Siellähän analogiset jatkuu vuosia.Velholla ainakin on niin hyvä kuva,että digiboxi ei näy parempaa lähettävän.
Liioittelua varmaan että puolet olisi boxilla.
Virallisetkin luvut optimistisia 50% lukuineen.
"lähes kaikkien on vaihdettava myös internet-liittymää."
Samoin kaapeli modeemin yleisyys,lienee harvojen herkkua.Eikä läheskään kaikkia käyttäjiä.
Alkujuttu lienee digi aktivistien uhoa.
Erävoitto jästipäille, Suomen tämän hetken suosituimmassa urheilulajissa: Kuinka vältän digi-tv:n hinnalla millä hyvänsä. :)
Sen siitä saa kun ei "jaksa/ehdi" yhtiökokoukseen. Joutilaat jästipäät, jotka ovat pihalla kaikesta ja vastustavat kaikkea, jaksavat ja ehtivät kyllä kokouksiin.
Jos talossa ei ole kaapelia niin asuntojen arvo laskee, tulee todella kalliiksi tuollaiset päätökset. Kaapelimodeemia ei voi enään käyttää eikä maksullisia kanavia ole enään tarjolla kuin muutama. En voi ymmärtää mikä järki on irtisanoa kaapeli ja siirtyä antenniin, kaapelin kustannus on vain muutaman hassun euron per talous/kk. Niinkuin keskusboksi olisi ilmainen. Päätöstä on ollut tekemässä henkilöt jotka eivät ymmärrä lainkaan mitä ovat päättäneet, kalliiksi tuli osakkaille seurannaisvaikutuksien johdosta.
http://blogit.hs.fi/teknologia/suomen-tiettavasti-ensimmainen-taloboksi-tilattu/#comments
"Tampereen Josefiinan isännöitsijän xxx mukaan 37 asunnon yhtiössä keskussovitin maksaa itsensä takaisin 3,5 vuodessa. Sen verran säästetään kaapeli-tv-maksuissa. Samalla rahalla olisi tosin ostanut kaikkiin kämppiin omat boksit, mutta “tämä ratkaisu on ikuinen”."