Niin koanis oli ilima

zen-munkki mumon

NIIN KOANIS OLI ILIMA

eli

SAVOLAISIA KOANEITA



Kerran kun kun eräs Moisiosta karannut Moilanen kävellä tallusti Porrassalmenkatua, vastaan tuli piällysmies, joka pukkasi rootvallin reunaan niin että pipa lens. Noustessaan piällysmies tokaisi takkiaan pudistellen: "Meinasin kaatua, mutta onneksi ehdin heittäytyä". Tämän kuullessaan Moilanen valaistui.

Karvahatussa ryyppäämään ratkenneen Mumonin muminasta ei saatu sen selvempää.

*

Kun Mumon kertoi tarinaa ryyppykavereilleen, ensimmäinen kommentoi:

”Aivan loistava! Päästäksemme tilanteen herraksi on välttämätöntä heittäytyä toimintaan. Jos autosi alkaa luisua alamäkeen, viisainta on hypätä kyytiin ja ottaa auto taas hallintaan. Tai jos puuro alkaa kiehua yli, pitää nostaa se levyltä pois eikä vain taivastella vieressä.”

Toinen puolestaan kertoi, että hänelle tuli tarinasta mieleen, miten tahdoton, sattumanvarainen kaatuminen muutetaan tahdonalaiseksi, tiedostetuksi heittäytymiseksi. Siinä tulee siis hyvin esille miten ihminen haluaa selittää tapahtumat semmoisiksi että ne ovat järkeenkäypiä, tietoisia, oman tahdon alaisia.

Mumon tulistui moisesta epäkunnioituksesta mestariaan kohtaan niin, että pieksi ryyppykaverinsa tönkkösuolatulla muikulla.

*

Kalakukkoa torikahvilassa aamukrapulaansa mutustaessaan Mumon vielä veisteli: "Kun Moilanen sielussaan sanoi että kaikki savolaiset ovat valehtelijoita, hänen savolainen sielunsa hymyili samaa hymyä piällysmiehen kanssa. Ja jos kaikki savolaiset ovat valehtelijoita, niin ollaan sitten savolaisia, Mumon mukaan lukien".

*

Kun piällysmies Moilanen ryysti torikahvilassa aamukrapulaansa kahvia, zen-munkki Mumon kysyi tietä Valaistumiseen. Piällysmies Moilanen, höveli kun oli mielenlaadultaan, osoitti sormellaan ja kysyi:
-- Näetkö tuon tienviitan tuolla torinkulmalla?
-- No tokkiinsa.
-- Ei se ole siellä päinkään.

*

Ryyppykaverit parantelivat aamutuimaa oloaan torikahvilassa totuttuun tapaansa tönkkösuolattuja muikkuja munkkipossun kera mussuttaen. Mumon valitti savolaisten kieroilusta, kun ei saa suoraa vastausta mihinkään:
-- Perskutarallaa! Jos tie ei kuulu havaittavaan eikä ei-havaittavaan maailmaan, mutta samalla kuitenkin molempiin näistä, niin savolaisuudessa ei ole järjen häivää!
Johon Moilanen takoi tavalliseen tapaansa:
-- Voihan se olla niinniin, vaan saattaapi olla toisinniin.
Piällysmies jatkoi:
-- Savolainen kierous välttää kaikkia näitä suoruuksia: 1) onpas 2) eipäs oo 3) sekä että 4) no ei kummiskaan. Identiteetin lain ja Kolmannen poissuljetun valitukset savolaisen logiikan olemattomuudesta osoitettakoon aseman valitustiskille ”A=A, oliko Mikkeliin mänijöitä”. Nagar-juna män justiinsa.
Tällöin munkkipossu huomasi havaitsemattaan tulleensa syödyksi ja pimentyi.

0

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        134
        10647
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        52
        5120
      3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        44
        2322
      4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        107
        2135
      5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        29
        2043
      6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        13
        1641
      7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        41
        1472
      8. Tiedän kuka sinä noista olet

        Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
        Ikävä
        29
        1154
      9. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        34
        1113
      10. Rakastuminenhan on psykoosi

        Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
        Ikävä
        54
        1007
      Aihe