Olemme lähdössä Malediiveille kuukauden kuluttua. Tietääkö joku, kannattaako mukaan ottaa käteistä rahaa ja mitä, US dollareita? Vai maksetaanko hoteilleissa ostokset pääosin luottokortilla lähtiessä?
Vastaukset 3
- vierailija_
Kannattaa selvittää vielä omasta hotellista, mutta meillä kaikki ruokailut yms. menivät huoneen laskuun, josta ne sitten maksettiin luottokortilla ennen lähtöä.
Meillä oli mukana US dollareita paikallisiin veroihin, jotka piti maksaa tullessa, mutta nekin sisällytettiin hotellin laskuun.
Tästä tulikin mieleen, että kannattaa tarkistaa esineet, joita Malediiveille ei saa tuoda. Tulotarkastus lentoasemalla oli meillä ainakin tiukka ja kaikki tavarat käytiin lävitse. Matkalle ei siis kannata varata länsimaisia muotilehtia, alkoholia, palvontaesineitä yms., joista paikalliset viranomaiset saattavat kiinnostua.
Me emme siis tarvinneet omalla reissullamme kuin kerran luottokorttia, mutta emme juuri hotellistamme poistuneet matkan aikana. - Tipittipit
Me maksoimme kaikki hotellin kulut ja sukellukset luottokortilla. itse asiassa sukelluksetkin menivät siihen hotellin loppulaskuun.
Ainut mihin me dollareita tarvitsimme oli oikeastaan laukkupoikien tipit. Lisäksi jollain retkellä oli toivomus, että veneen kuskille voisi jättää vähän tippiä. No eihän meillä ollut retkellä edes rahapussia mukana eikä varmaan muillakaan, joten jäi varmasti aika laihat tipit tuolloin kuskille. Mutta kai niille tipeiksi nykyään kelpaa eurot siinä kuin dollaritkin.
Eli meidän lomalla ei rahaa pyöritelty, rahapussi koko loman ajan tallelokerossa ja just ennen lähtöä kaikki sitten luottokortilla maksuun. - Matkamarre
Me ainakin käytiin retkellä pääkaupungissa Malessa ja siellä tarvi ihan oikeaa rahaa. Dollareita oli meillä mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091310
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470- 34457
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32448- 51445
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e83434- 52403
- 42400