Jääkaapit ja pakastimet - mitkä hyviä

Mikä jääkaappi ja pakastin teiltä löytyy? Oletko tyytyväinen vai löytyykö vikaa? Hankinnassa meillä olisi korkea jääkaappi-viileäkaapi -yhdistelmä ja sen pariksi korkea pakastinkaappi. Mutta mikä merkki olisi paras ja myös edullinen?
21027
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ostin rosenlewin joka hörisee käydessä. Takuuna korjaaja kävi korjaamassa, mutta ei löytänyt mitään vikaa. Itse olen myös kaapin repinyt pois tuolta kolosta ja tutkinut mistä ääni tulee ja kompressori hieroo itseään kaapin runkoon eli jonkinlainen valmistusvika se on. Olen teeseitse miehenä laittanut kompressorin vetoon toiseen suuntaan joten se ei enää pääse pitämään meteliä.

Lisäksi huonoa:
-käyttökytkimiä pitää kiertää pihdeillä koska muuten niin älyttömän jäykkiä.
-pakastimen sulatuksessa vesi tulee lattialle jos ei ole vaihtamassa pyyhkeitä koneen edessä. on siinä jokin vesiliuska jota pitkin veden pitäisi tulla, mutta se käytännössä valuu yli.
-jääkaapin ovessa ontot tiivisteet joissa reikiä yläpuolella ja maitopurkki kerran kaatui kaappiin ja maitoa valui tiivisteiden sisään. soitin valmistajalle ja kysyin uusia tiivisteitä ettei ala haisemaan. sanoivat että pitää vaihtaa koko ovi, ei ole pelkkiä tiivisteitä. ihmettelin ja jätin asian sikseen. nyt 3v myöhemmin ei ole mitään alkanut haista joten ei ongelmaa.

Äänestä

Mulla on Gaggenaun SK 270. Olen ollut erittäin tyytyväinen, eikä mitään vikaa ole löytynyt (tosin ollut vasta vajaan vuoden). Sitä ennen oli Liebherr. Se oli tullut asuntoon aiemman asukkaan johdosta jo 80-luvulla ja oli teknisesti viimeisen päälle, eikä koskaan mitään vikaa. Teknisesti vastaavia kaappeja myydään suomessa Mielen merkin alla. Vaihtoon tuo meni vain keittiöremontin vuoksi, jonka jälkeen ei enää sopinut muuhun sisustukseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aion ostaa kirjoitti:

Mikä jääkaappi ja pakastin teiltä löytyy? Oletko tyytyväinen vai löytyykö vikaa? Hankinnassa meillä olisi korkea jääkaappi-viileäkaapi -yhdistelmä ja sen pariksi korkea pakastinkaappi. Mutta mikä merkki olisi paras ja myös edullinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu