onko teillä kokemnuksia näistä? mitä oireita näihin liittyy ja jos jompi kumpi noista olisi minulla ni näyttääkö raskaustesti positiivista...??
istukkasyöpä ja rypäleraskaus
apua...
12407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
kokemusta istukkasyövästä ei ole, mutta voisin vastata sen verran mitä kyseisestä sairaudesta tiedän.
Eli oireita ei aina (muistaakseni) välttämättä ole, mutta yleisin oire on kuitenkin pitkittynyt vuoto synnytyksen, keskenmenon tai juuri tuon mainitsemasi rypäleraskauden jälkeen. (joskus oireet voivat tulla vasta etäispesäkkeistä, esim. keuhkoista; hengenahdistus, veriyskökset)
Jos sinulla olisi jompi kumpi noista, niin kyllä raskaustesti käsittääkseni näyttäisi positiivista. Ota huomioon, että tämä sairaus ei ole todellakaan yleinen, vaan vain muutamia tapauksia löytyy vuodessa.
Mietit, että olisiko sinulla jompi kumpi noista mainitsemistasi ongelmista. Tiedätkö siis, että olet raskaana, vai? Rypäleraskaus on hieman yleisempi noista, eli muistaakseni jopa 1/1000 raskautta kohti. (korjatkaa, jos muistin väärin!, tämä ei siis välttämättä ole mitään faktatietoa) Ja tuo istukkasyöpä taas on siis paljon harvinaisempi, mutta voi tulla rypäleraskauden jälkeen.
Käy ihmeessä tutkimuksissa, jos sinulla on kova pelko asian suhteen. Varmaankin ihan kaikututkimuksella asia selviää.:)