mielipiteitä tehtävistä!!!

kaasoksi heinäkuussa

sain juuri kuulla olevani kaaso ystäväni häissä nyt heinäkuussa. mulla ei rehellisesti sanottuna ole muuta käsitystä kaason pestistä kun polttareiden järjestäminen,ja tukena olo hääpäivänä... mitä te morsiammet hyvän mielen rajoissa toivotte parhaalta kaverilta?

4

1232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rouva vuodesta 05

      Musta noi riittää. Mä en ymmärrä näitä nykyajan kaaso-vouhotuksia, jonka takia jopa ystävyys sanotaan irti!

      Mun kaason tärkein tehtävä oli auttaa mua vessakäynneillä, sillä vanne oli hankala.

      En tod. odottanu, että kaaso tai kukaan muukaan laittaisi kauheasti rahaa tai aikaa mun häiden eteen. Musta ois ollu jopa noloa vaatia osallistumaan kaiken maailman höpö-höpö-talkoisiin.

      Ja häät oli mukavat, vieraita noin 230 ja ilma kuin morsian ;)

    • kaaso myös

      Noiden lisäksi minulla on ollut hommana auttaa puvun ja alusvaatteiden valinnoissa. Oli kutsukortteijen väsäämistä, siis porukalla, hääkarkkein ja paikkakorttien askartelua. Hoidin valokuvauksen varauksen, otin selvää bussikuljetuksista, hinnoista jne.. Etsin ihmisten osoitteita. Minä vastaan myös infosta häälahjojen suhteen, siis vieraat saa soittaa minulle. Koristelen hääpaikan muutaman muun kanssa, häiden jälkeen menen siivoamaan juhlapaikan muutaman muun kanssa. Ja alttarilla pidän morsion kimppua. Tuossa oli noita mitä minulla on hommana, tietysti tärkein on se tuki ja apu hääpäivänä.

    • Prisukka

      Itsekin olen kaasona heinäkuussa. Tehtäviini kuuluu 1.järjestää polttarit, mutta nekin muun porukan avulla. 2. Olen autellut kutsukorttien, istumapaikkakorttien ja hääkarkkien kanssa. 3.Suunnittelen ohjelmaa bestmanin ja seremoniamestarin kanssa. 4.Otan vastaan ilmoittautumiset morsiamen ja sulhasen äitien kanssa. 5.Olen morsiamen apuna hääpäivän ja huolehdin että joukkoon tulee, huulipunat, ylimääräiset sukkahousut, hakaneuloja ja sulhaselle mustat sukat (jos tuo vaikka saisi päähänsä laittaa tennissukat)yms. Toki on kaikenlaista pientä näpertelyä, mutta morsian onkin siskoni joten todennäköisesti auttaisin häntä jokatapauksessa.

    • tehtäviä

      Mun kaaso oli mukana kun kävin sovittelemassa hääpukuja (otti myös kuvia). Sitten kaaso voi auttaa kutsujen teossa. Meillä ei kyllä tarvinnut. Meillä kaaso auttaa paikkakorttien teossa, hääkarkkeja ei tule. Esim. hääkarkkeja voi tehdä isommallakin porukalla. Kaverini hääkarkkeja tekemässä oli n. 5-6 naista. Morsian oli laittanut pikkupurtavaa tarjolle. Ja vietimme samalla mukavan illan.

      Kaaso voi auttaa myös muissa koristeluissa. Ja ohjelman laadinnassa. Tai sitten hääpari suunnittelee ohjelman itse.

      Ja ne polttaritkin voi järjestää porukalla. Kaaso vain kutsuu porukan suunnittelupalaveriin ja/tai pitää muihin yhteyttä.

      Siinä mieleen tulevia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      144
      3903
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      62
      3541
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2874
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2454
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      172
      2113
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1536
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      48
      1439
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1262
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1043
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      1033
    Aihe