Semmosta kyselisin että mikä on mopossani vikana, kun täydellä tankilla menee suhtkoht laiskasti ja röpöttää pahasti. Kun tankista rupee löpö loppuun ni vääntää/kulkee paremmin ja ei enää röpötä.
Olisiko seoksessa jotain häikkää, eli saako kone liikaa bensaa ?? Pitäisikö seos ruuvia kääntää? missä ruuvi sijaitsee ja kuinka pljon sitä käänneltäis ja mihin suuntaan (kiinni/auki) ?
(kyselen koska en tiedä oikein näistä jutuista. saattaa tuntua tyhmiltä kysymyksiltä, mutta asiallisia vastauksia kaivattaisiin)
kiitos
Mopo "röpöttää"
7
2692
Vastaukset
- Motoristo2
Pienempi pääsuutin, tai poista kierrosrajoitin katkaisemalla johto sytkäyksiköstä
- ........
Lienee kaasutinkone.Kaitpa siellä kohokammiossa jotain ongelmaa eli kaasutin tulvii. Siis kohokammio auki ja neulaventiilin putsaus. Ventiili päästää ainetta jatkuvasti kohokmmioon ja tuo parempi käynti tyhjällä tankilla viittaa siihen, että ainetta tulee hitaammin kohokammioon.Hienolla hiontapaperilla sen ventiilineulan putsaus, niin alkaa ventiili pitämään.
- ongelmia
unohdin muuten mainita mikä mopo kyseessä :/ Siis kyseessä on -05 super 9 lc.
Kiitos vastauksista.
Mutta mielestäni -05 super 9:ssä ei ole rajoitettua cdi boxia, ja mopostani on otettu kurit pois ja vaihdettu rajoittamaton holkki, ja suutin vaihdettu.
Täytyypä kokeilla putsata se venttiilineula - venttiili
ongelmia kirjoitti:
unohdin muuten mainita mikä mopo kyseessä :/ Siis kyseessä on -05 super 9 lc.
Kiitos vastauksista.
Mutta mielestäni -05 super 9:ssä ei ole rajoitettua cdi boxia, ja mopostani on otettu kurit pois ja vaihdettu rajoittamaton holkki, ja suutin vaihdettu.
Täytyypä kokeilla putsata se venttiilineulaPutsaa kanavat auki ja laita se neulaventtiili paikoilleen.
Kokeile puhaltaa bensaletkun liittimestä ja liikuttele sitä venttiiliä jotta tunnet vastustaako se painetta.
Jos ei pidä niin hanki uusi venttiili, sillä vanhan hiomisessa tärvääntyy vain aikaa ja santapaperilla siitä ei valmista tule. - Motoristo2
ongelmia kirjoitti:
unohdin muuten mainita mikä mopo kyseessä :/ Siis kyseessä on -05 super 9 lc.
Kiitos vastauksista.
Mutta mielestäni -05 super 9:ssä ei ole rajoitettua cdi boxia, ja mopostani on otettu kurit pois ja vaihdettu rajoittamaton holkki, ja suutin vaihdettu.
Täytyypä kokeilla putsata se venttiilineulaJos kaasari ei tulvi, on neula kunnossa. Hiopa hieman niin varmaan tulvii..
Putsaa ilmanputsari... - ongelmia
Motoristo2 kirjoitti:
Jos kaasari ei tulvi, on neula kunnossa. Hiopa hieman niin varmaan tulvii..
Putsaa ilmanputsari...Vaikuttaako ilmanputsarin putsaus siihen "röpötykseen" ?
Ja sit viel uusi ongelma? pystyykö variaattorin hihnaa kiristämään vai pitääkö ostaa uusi? kun vanha hieman luistaa kiihdyttäessä.
kiitos vastauksista. - lollerot
ongelmia kirjoitti:
Vaikuttaako ilmanputsarin putsaus siihen "röpötykseen" ?
Ja sit viel uusi ongelma? pystyykö variaattorin hihnaa kiristämään vai pitääkö ostaa uusi? kun vanha hieman luistaa kiihdyttäessä.
kiitos vastauksista.Ei ei ei. se johtuu toden näköisesti siitä että ei saa ilmaa tankin korkin kautta. kokeileppa pyörittää
ilman korkkia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986498KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3616062Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602973Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092424Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082095- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331228- 731217