Levysoitin kotikäyttöön

mikääneiolekuinennen

Pelkään pilaavani arvokkaat vinyylini omistamallani Sonyn halpasarja-levysoittimella. Haluaisinkin vihjeitä, että millainen soitin olisi hyvä, kun budjettini on noin 500-900 euroa. Olisi hyvä jos soittimessa olisi 78-kierrosnopeus, koska olen perinyt äitini vanhat levyt.

9

3215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laku-pekka

      Kannattaa hommata parempi soitin, jos vähänkin enemmän aiot kuunnella. tuo 78 kierrosta voi tosin tehdä tiukkaa.

      mm. pro-ject on merkkinä ihan hyvä ja edukas
      maahantuoja:
      http://www.ah-hifisystems.fi/showpage.asp?id=2388

      Pro-ject Xperience Superpack pärjäsi ihan hyvin uusimman TM'n (7/07) testintapaisessa.

    • mikääneiolekuinennen

      Thorens Td-170:ssä ja Td-190:ssänäyttäisi olevan tuo 78-kierrosnopeus eikä hintakaan ole mikään hirveän suolainen. Onko kellään hyviä/huonoja kokemuksia?

      • laku-pekka

        Thorens on merkkinä ainakin hohdokas. liekö enää sama kuin kultaisina vinyyliaikoina. itsellä on myös soitin (tosin n. >1000€) hakusessa thorens on yksi vaihtoehto muiden joukossa.

        löyty pikaisesti yksi testi/kokeilukin:

        http://www.goodsound.com/equipment/thorens_td190_1.htm

        Eipä näiden vaihtoehtojen kanssa kannattaisi kuukausia jahkailla. Tuskinpa tavallinen taatelintallaaja huomaa noiden äänessä kovin merkittäviä eroja. Toki ulkonäölla ja muillakin ominaisuuksilla on merkityksensä.


    • Kertokaa kokeneemmat, minkälaisia ovat Numarkin ja Stantonin paremmat soittimet. Nopeuksia on 33, 45 ja 78 ynnä reilu pitchin säätö. Löytyvät vaikkapa Ljudia-sivuilta.

      • nuo

        soittimet. Eivät vakuuta kyllä millään tavalla...


      • lanky

        Periaatteessa Numark ja Stanton ovat pitkän linjan valmistajia jotka ainakin ennen ovat tienneet mitä tekevät. Ljudian sivuilla olevat laitteet näyttävät hiukan DJ-tyyppisiltä koska ovat suoravetoisia.

        Kunnon hifistin soittimet ovat hihnavetoisia kuten SME, Oracle. Linn, Thorens ja Dual. Tosin mikään soitin ei toimi ilman asiallista äänivartta ja hyvää äänirasiaa.


    • absolutisti

      Äänirasian neula ei sitten sovi olla 78 kierroksen levyissä eli "savikiekoissa" sama kuin lp, ja single levyissä. Hyvä aihe muuten... Itsellänikin ollut jo pidemmän aikaa uuden levysoittimen hankinta, että voisi fiilistellä vanhojen levyjen kanssa.

      • Kokeilin savikiekon äänittämistä tietokoneella ja tavallisella vinyylisoittimella. Toimii näin: levy pyörimään vaikkapa nopeudella 45 kierrosta/min äänitys ja nopeudenmuunnos ilmaisella Audacity-ohjelmalla. Hitaampaa (ainakin kuuntelumielessä) kuin 78-soittimella eikä ihan oikeaoppistakaan neulan ja levyn kannalta, mutta saa ainakin äänen kuuluviin helposti. Yleensä savikiekot rahisevat niin kovin, että ei ääni siitä juuri muutu vaikka käyttäisi 78-soitinta. Neulalle konsti ei välttämättä ole terveellinen.


      • G-y kirjoitti:

        Kokeilin savikiekon äänittämistä tietokoneella ja tavallisella vinyylisoittimella. Toimii näin: levy pyörimään vaikkapa nopeudella 45 kierrosta/min äänitys ja nopeudenmuunnos ilmaisella Audacity-ohjelmalla. Hitaampaa (ainakin kuuntelumielessä) kuin 78-soittimella eikä ihan oikeaoppistakaan neulan ja levyn kannalta, mutta saa ainakin äänen kuuluviin helposti. Yleensä savikiekot rahisevat niin kovin, että ei ääni siitä juuri muutu vaikka käyttäisi 78-soitinta. Neulalle konsti ei välttämättä ole terveellinen.

        Täytyy täydentää omaa kirjoitustaan. Savikiekon ääni meni siis kokeessani vinyylisoittimelta RIAA-korjauksella varustetun vahvistimen kautta äänikortille. Ääni oli hiukan bassoista köyhä. Korjasin Audacityllä vain kierrosnopeuden muutoksen, en äänen taajuusvastetta.

        Äänilevyn kaiverrusvaiheessa bassoa vaimennetaan ja diskanttia korostetaan. RIAA-korjain muuntaa taajuuskäyttäytymisen takaisin tasaiseksi, kun vinyylilevyä (33 ja 45) toistetaan: bassoa korostetaan ja diskanttia vaimennetaan.

        Koska savikiekkoja kaiverrettaessa on käytetty erilaista taajuuskorjausta kuin vinyyleillä, RIAA-korjaimen läpi kuunneltu ääni ei ole vasteeltaan oikea, siis tasainen. Jos soitetaan 78-levyä RIAA-korjaimen läpi, pitäisi diskanttia vahvistaa ja bassoa vaimentaa muutaman desibelin. Määrä riippuu levymerkistä. Korjausta voi yrittää äänensävysäätimillä, ekvalisaattorilla tai Audacityllä. On saatavana myös esivahvistimia tähän tarkoitukseen.

        Seikkaperäisesti menettely kerrotaan sivulla http://www.rfwilmut.clara.net/repro78/repro.html . Menettely pätee myös silloin, kun käytetään 78-soitinta, jossa ei ole sisäänrakennettua korjainta (niinhän se yleensä on).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3054
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1897
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1870
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      75
      1571
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1474
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1358
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1300
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1289
    9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      104
      1086
    10. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1083
    Aihe