Autolla Tukholmasta Osloon

Mjs2

Heinäkuussa aikomus mennä laivalla Tukholmaan ja ajaa sieltä Göteborgin kautta Osloon ja Takaisin. Antakaa vinkkejä matkalle

5

3484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mai17

      Tosin en aikaillut tällä siirtämätaipaleella, vaan piti ehtiä ajoissa netin kautta ennakkoon varattuun hotelliin Sarpsborgissa Norjan puolella.

      1: GÖTA-KANAVA
      En ajanut aivan pelkkiä E-teitä, vaan Linköpingin kohdalla suuntasin kohti Berg-nimistä kylää, jotta näkisin Göta-kanavan monikammioisen kanavaosuuden. Ihan kiva näky, aurinko paistoi heleästi. Kenenköhän idea oli laittaa korkea, kävelevä valkoinen miesfiguuri Stanganin järvelle, figuurin näkee, kun viitsii kävellä Bergin maksulliselta parkkipaikalta kohti järveä.
      Paluu E-tielle sieltä Motalan kautta Vätternin itärantaa alas. Peltolakeuksien suunnaton alue ylittää ne harvat Pohjanmaan lakeudet Suomessa.

      Göteborgissa ajoin vain E-teitä ja E6:lla en ole koskaan kokenut perjantai-iltapäivänä niin paljon liikennettä koskaan elämäni aikana Suomessa.

      2:TANUMIN KALLIOPIIRROKSET
      Hieman ennen matkaa YleTeemalta tuli tarinaa skandinaavisista kalliomaalauksista, joten olihan tämä paikka nähtävä. Ruokailin siinä paikassa, mistä lähtee paikallistie itään E6:lta Tanumiin.

      3:HALDENIN LINNOITUS
      Sarpsborgin hotellihuoneen "ottamisen" jälkeen palasin takaisin Ruotsin rajan tuntumaan ja tuli ajettua ylös korkealle Haldenin linnoitukselle. Hitsi, kun en ottanut ennakkoon selville, missä päin siellä on Carl XII:n muistopatsas.
      Ja tietty kun Haldeniin tulee, niin kantsii ajella vanhalle Svinesundin sillalle, juuri se, minkä läpi menee Ruotsin ja Norjan raja. Alunperin piti ajella alas Svinesundin rannelle siltojen väliselle osuudelle Norjan puolella (ei viitsinyt ajaa Ruotsin puolelle, koska siitä olisi joutunut maksamaan Norjan kruunuja). Mutta, mutta, ajo rannalle oli kielletty (siinä on paikoitusalue Norjan puolella tiemaksuaseman kohdalla). Myöhemmin löysin noorwegen.tv-sivustolta kuvia tästä rantapaikasta vanhan ja uuden Svinesundin sillan välillä ja ensi kerralla tulen rikkomaan liikennekieltoa!!

      • tuossa toisessa jutussa

        telttailun tarkoitusta, mutta vaikeaa on tuo sinun kiireesi ymmärtää sinne hotellimajotukseenkin , nautitkko todella siitä ajamisesta?;)))
        No pienenä huumorina voit ottaa tämän, ja mukavaa matkaa kaikille reissulaisille, asumismuodosta riippumatta, nauttikaa siitä, ja erityisesti maisemista!


      • työmatkailija

        "Sarpsborgin hotellihuoneen "ottamisen" jälkeen palasin takaisin Ruotsin rajan tuntumaan ja tuli ajettua ylös korkealle Haldenin linnoitukselle. Hitsi, kun en ottanut ennakkoon selville, missä päin siellä on Carl XII:n muistopatsas."

        Olin vuosia sitten työmatkalla Haldenissa. Isäntien kanssa kävimme sitten palaverin päätyttyä tuolla linnoituksessa ja he kertoivat tuon Ruotsin sotahullun Kaarlen juuri siellä kuolleen. Harmitti kun en ollut arvannut ottaa kuohujuomaa mukaan - olisi ollut mukavat ottaa norskien kanssa maljat sen kunniaksi, että siellä oli yksi Ruotsin kuninkaista tapettu.


    • jatkat matkaa

      Oslosta Bergeniin.
      Niin näet, mielestäni Norjan kauneimman vuonon.
      Vuonon vesi välkehtii turkoosina.
      Olisiko Oslon ja Bergenin puolivälissä?? En muista tarkasti.

      • parhaat paikat??

        leirintäalueella ainakin turvaalisin entä hinnat???


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6168
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5637
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2673
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2098
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1798
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1287
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1058
    Aihe