Tehtävänä olisi tehdä vanhasta luokkakuvasta valkotaustainen kuva, jossa olisi vain karkeasti ihmisten ääriviivat ja niiden sisällä numerot, joilla ks. ihmisiin tekstissä viitataan. Numeroinnin toki osaan, mutta se ääriviivojen teko tökkii. Joskus jossain taidekirjoissa on käytetty sitä tekniikkaa, kun kerrotaan yksityiskohdista jotain. Saisikohan täältä apua? Kiitos :))
Hahmojen ääriviivat
3
980
Vastaukset
- trolliolli
Tuohon ei taida mitään yksiselitteistä järkevintä tapaa olla. Luulen, että paras tapa olisi piirtää mahdollisesti piirtopöydällä kuvan päälle yksinkertaiset ääriviivat ja sen jälkeen poistaa alkuperäinen kuva.
Muitakin tapoja photoshopissa kyllä on, mutta niillä päästään vähän erilaiseen lopputulokseen.
Esinnäkin find edges -filtteri (Filter -> Stylize -> Find edges). Filtteri tekee sen minkä lupaa, etsii ääriviivat. Kuva kannattaa muuttaa harmaasävykuvaksi, joko ennen filtteriä tai sen jälkeen. Sillä ei ole merkitystä. Sen jälkeen vaikka levels-säätimillä muutella kuvaa niin, että jäljelle jäävät ainoastaan vahvimmat viivat.
Toinen vaihtoehto on käyttää glowing edges -filtteriä. Muuten samanlainen kuin edellinen, mutta voit vähän hallita viivojen muodostumista ja lopuksi kuvan värit on muutettava käänteisiksi (Image -> Adjustments -> Invert). - Zorro
Minä toimisin näin:
Jos käytössä on grafiikkaohjelma, joka käyttää tasoja (kerroksia/layers tms.) aukaisisin uuden tason ja piirtäisin viivatyökalulla ääriviivat. Sitten poistaisin alkuperäisen skannatun kuvan.
Tai sitten: sijoittaisin kuultopaperin valoukuvan päälle, piirtäisin ääriviivat tussilla, ja skannaisin kuultopaperin. Voila!- tyko
Tein sitten niin, että otin uuden layerin ja piirsin päälle, siitä tuli ehdottomasti paras versio. Kokeilin noita kaikkia ohjeita. Kiitos teille avusta!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161