DVD+R ja DVD-R ,mitä eroa?

Ei käsitä mitä eroa on DVD R ja DVD-R levyillä? Pystyykö DVD R levyä monistamaan vai vaan ja ainoastaan -R levyä?

Kävin kyllä googlettamassa mutten saanut mitään selkoa muuta kuin että toisella levyllä on eri firmat kannattajana ja toisella toiset.
912672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ero saadaan vähentämällä. r:stä -r joten vastaus on
R

Äänestä
  • Plus miinus = nolla!

    Äänestä

  • vaan näin kirjoitti:

    Plus miinus = nolla!

    r - -r=2r

    Äänestä

Niillä on varmasti jokin hieno ero, jota en muista, mutta tärkeintä on varmistua, että ostat sellaisia mitä polttavan asemasi valmistaja suosittelee käytettävän. Jos sillä ei ole väliä, tarkista, ettei dvd-soittimessasi ole rajoituksia.

Toiminnallisuudessa ei liene eroja ja - levyjen välillä.

Äänestä

DVD R ja DVD-R levyissä on pieni ero niiden tallennuskapasiteetissa. Käytännössä DVD-R levyt ovat hieman isompia, mutta ero on melko pieni.

Merkittävin ero levyjen kesken on se, että osaa ostaa kaupasta omalle laitteelleen sopivan levyn. Kaikki soittimet/asemat eivät polta/lue sekä R, että -R levyjä. Esimerkiksi hieman vanhemmat Philipsin tallentavat dvd-soittimet käyttivät ainoastaan R/ RW levyjä.

Tärkeintä on kauppaan mennessä tietää mikä levy omaan asemaan tai soittimeen sopii. Uudemmat laitteet ovat "kaikkiruokaisi", eli niille käy R ja -R levyt.

Äänestä
  • Totta on että kaikki laitteet eivät toista sekä - ja levyjä. Mutta käytännössä ero on kuitenkin se, että valmistajat ovat ryhmittyneet kahteen eri leiriin ja toiset tekevät - ja toiset levyjä. Tietokonelehdistä löytyy tätä nippelitietoa.

    Äänestä

Ei todellakaan nykyaikana mitään väliä. Vanhat laitteet eivät ehkä suoriutuneet molemmista. Mutta nykyään varmaan kaikki, kiitos kulutushysteria.

Äänestä

on kehittyneempi versio. Eroja ei kai hirveästi ole mutta jotkut sanovat että kestää paremmin.

Äänestä
  • Eivät levyt kestä sen paremmin, mutta niissä on parempi virheenkorjaus eli naarmut eivät pilaa levyä niin helposti lukukelvottomaksi. Maallikkokielellä siis levyt ovat "kestävämpiä"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhymä kirjoitti:

Ei käsitä mitä eroa on DVD R ja DVD-R levyillä? Pystyykö DVD R levyä monistamaan vai vaan ja ainoastaan -R levyä?

Kävin kyllä googlettamassa mutten saanut mitään selkoa muuta kuin että toisella levyllä on eri firmat kannattajana ja toisella toiset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu