Heissan.
Tiedustelen vain sitä, onko Isla de Margarita turvallinen matkakohde yksin matkaavalle naiselle? Entäpä onko muita yksin matkaavia 31.12 lähdöllä?
Yksin matkaava
4
1014
Vastaukset 4
- turistirysä
vastaan rohkeasti myöntävästi vaikka en siellä edes ole käynyt :-). Paikassa käy miljoonia turisteja, kyllä siellä pärjää kuka vaan.
Ei Etelä-Amerikka muutenkaan ole mikään extreme-matkailukohde. Kaikissa Etelä-Amerikan maissa pärjäilee sekä naiset että miehet yksinäänkin, ainakin asutuilla alueilla. Tietysti normaalia järkeä kannattaa käyttää, isoissa turistikeskuksissa ja isoissa metropoleissa on omat metkunsa.- joukossa löytyy
Tietysti aina silloin tällöin kuulee ikävistä kokemuksista ihan missä vaan, mutta se kannattaa suhteuttaa siihen matkailijoiden määrään. Jos muutaman miljoonan joukosta yhdelle tai kahdelle sattuu jotain ikävää se on kai ihan normaalia, sattuu sitä täällä meilläkin. Ei ne ulkomaat turvallisempia ole kuin Suomi.
Turistikeskukset keräävät tietysti puoleensa niitä jotka keskittyvät elämään turismista: ravintoloita, hotelleja, krääsän myyjiä ja muita huijareita, taskuvarkaita, ...
- canaima
Matkustin yksin Helmikuussa Isla de Margaritalle. Pidin kovasti reissusta. En kylläkään kulkenut missään yksin. Kävin mantereellakin Orinoco-Canaima reissun. Porlamarissa kävin yhtenä iltana syömässä yhden porukan kanssa. Se tuli selväksi, että pimeän tultua ei missään nimessä kannata lähteä yksin hortoilemaan varsinkaan kaupungeissa. Oppaat kertoi, että ainakin viime kaudella (I kausi)ryöstettiin paljon suomalaisia turisteja, jotka olivat koristautuneet kultakoruin. Yksin ei tarvinnu olla, tutustuin moniin mukaviin ihmisiin!
- sakotetaan
"jotka olivat koristautuneet kultakoruin"
Tuota en kyllä ymmärrä. Miksi ihmeessä lomamatkalle otetaan koruja mukaan? Ja vieläpä kultaisia?
Etelä-Amerikassa kukaan ei käytä kalliita koruja julkisilla paikoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372082
- 56676
- 40613
- 42490
- 62482
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne60480- 45470
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k15440T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6437Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh23428