Jäi tuo muovi laittamatta laminaatin alle. Laitoin ainoastaan solomuovin, tuleeko ongelmia?
Muovi laminaatin alle
Laminaatti_Lauri
51218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos betoni on riittävän kuiva, mutta moni valmistaja ei myönnä materiaalitakuuta jos muovia ei laiteta betonilattialle asennettaessa.
Kyseessä n. 30 vuotta vanhan rivitalon lattia joten sen pitäisi olla kuiva. Kuinka herkkä laminaatti on kosteudella, riittääkö 5 mm liikkumavara reunoilla. Ehkä joskus kannattaisi lukea ohjeet ennen tekemistä.
ei aina kerkee lukeen ku on homma käynnissä niin sanotusti.
vaikka jossain ohjeissa suositellaan isompaa rakoa, mutta ei laminaatti paljoa elä kosteusvaihteluista. Itse olen jättänyt aina laminaatin vahvuisen elämisvaran eli n. 7 - 8 mm ja mitään ongelmia ei ole jälkeenpäin ilmaantunut elämisen suhteen.
Jossain laminaattipaketin ohjeessa oli 15 mm elämisvara, mitä ei normaalit jalkalistat edes peitä.
on mahdollista, että kosteutta nousee, mutta toivotaan, että ei nouse.
5mm liikuntavara riittää, jos lautan sivu on n 5 m. Jos on pidempiä esim. 8m sivuja, suosittelen liikuntavaran lisäämistä. Jos heinä-elokuun aikoihin tai jälkeen lattiasta alkaa kuulua ritinää tai se alkaa aaltoilla, se on tuervonnut silloin seiniin kiinni. Silloin saumoihin on tehtävä välittömästi enemmän tilaa.
Ne asennusohjeissa joskus olevat 15mm liikuntavarat ovat sitä varten, jos listojen alla/takana viedään sähkö- ym johtoja, etteivät ne puristu rikki lattian elämisliikkeen voimasta. Silloin on oltava 18-22mm listat.