Äitiyslomani loppuu kohta...pelon sekaisin tuntein mietin että mitä nyt..sovimme alunperin mieheni kanssa että jään hoitovapaalle vuoden loppuun, että saan olla pojan kanssa kotona, kunnes osaa kävellä ja vähän osaa jo jotain(ettei ole se reppana mikä istutetaan vauvakeinuun pihalle ja käydään välillä antamassa vauhtia sille). Nyt kuitenkin kävi niin että mieheni irtisanottiin töistä ja joutuu vaihtamaan tod näk alaa jos ei oman alan töitä löydy..tulomme tippuvat jos ala vaihtuu ja näin ollen minäkin joudun siis tod näk menemään töihin äitiysloman loputtua..mutta en halua..tuntuu että mieluummin elän vaikka tiukemmin kuin nyt..kun kuulee ja lukee tarinoita miten on lapsia karannut, kuollut, loukkaantunut tarhassa ollessaan...en todellakaan uskaltaisi laitta häntä hoitoon...parhaansahan hoitajat yrittävät, tiedän sen, heitä vaan on liian vähän..tämän kai jokainen tietää..mutta silti....itku silmässä mietin miten voisimme hoitaa asiat niin ettei poikaa tarttisi vielä laittaa päiväkotiin...hän on niin aurikoinen ja ihana(yllättävää, oma lapsi,paras lapsi)että kuvittelen että se aurikoisuus häviää hänestä jos laitan hänet päiväkotiin...perhepäivähoitoon raaskisin hänet juuri ja juuri laittaa mutta...silti...eäääh...itku tulee....
ei vielä:(
Mamma2006
141442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Voisitko itse ottaa vaikka yhden lapsen hoitoon? voipi olla, että joku naapurisi miettii ihan samaa asiaa...
sanoo vanha sanalaskukin. Nyt tiukka ote kukkaron nyöreistä,karsit kaiken turhan pois. Pilttisoseet jne sellaiset. Vaatteita ei pienelle tarvi uusia joka päivä eikä joka kuukausi,menevät tosi äkkiä pieneksi.
Kurkkaapa ruokakaappiin,onko se lastattu valmisruuilla, eikun keittokirjan ostoon. Ja kävellen olisit jo perillä,jos ei ole ihan pakko autoa pitää. Vähentää ainakin ajoja. Puhelinkuluissa voi nipistää kevyesti-kyllä ne muutkin sulle osaa soittaa, ei sinun aina tarvitse. Kesä on tulossa,onko sulla maapalasta mihin laittaa kasvimaa, siitä saatte lisäruokaa...lapsikin tykkää laittaa sipulia maahan.
Ja todellakin,kysele siellä teillä,olisko joku innokas hoitolapsi tulossa!
Onnea,kyllä sä onnistut!
Ja nyt tosiaan teet remontin siellä kukkarolla! Punakynä viuhumaan!
iltana parina viikossa löytäisit jotain hommaa ja isä hoitaisi lasta silloin .Siivousta tms.
Edellä tuli jo hyviä ohjeita, mutta tässä vielä muutama ehdotus:
- Jos asutte vuokralla, hakekaa halvempi (ehkä pienempi) asunto. Lapsi ei vielä tarvitse omaa huonetta, joten kaksio tai jopa iso yksiö riittää. Jos teillä on talonlaina, pystyttekö pienetämään kuukausieriä tai maksamaan hetken pelkkiä korkoja?
- Säästäkää kulkemisissa. Ei autoilua vaan julkista liikennettä, kävelyä ja pyöräilyä. Kesä on tulossa ja ulkona on kiva liikkua.
- Syökää halvemmin: keittoja, patoja, kiusauksia ja vastaavia halpoja ruokia. Tee lapsen ruoat itse. Ei eineksiä vaan perusruoka-aineita: perunaa, jauhelihaa, makarooneja jne.
- Yrittäkää säästää sähkössä: ei turhia valoja huoneissa, joissa ei oleskella, vähentäkää tietokoneen päälläoloaikaa, peskää vain täysiä pesukoneita tai käyttäkää talonyhtiön (ilmaisia) pesukoneita, tiskatkaa käsin jne.
- Ei turhia hankintoja, lapsellekin kelpaa vaatteet ja tarvikkeet käytettyinä. Jos osaat, tee vaatteet itse.
- Vähentäkää turhakkeiden ostoa: ei aamu- iltapäivälehtiä tai muita tilauksia, ei tupakkaa, alkoholia tai vastaavaa. Ihminen pystyy elämään ilman näitä.
- Vaihtakaa puhelinliittymät halvimpiin mahdollisiin ja vähentäkää soittelua. Kavereille ja vanhemmille voi lähettää mailit vaikkapa pari kertaa viikossa sen sijaan, että soittaisi.
Jos rahat ei kuitenkaan riitä, ja lapsi on laitettava hoitoon, hae paikka perhepäivähoitajalle tai ryhmäperhepäivähoitoon. Näissä lapsia on vähemmän ja olosuhteet kodinomaisemmat. Mutta henkilökunnalla ei välttämättä ole yhtä korkea koulutus tai pedagogista osaamista kuin päiväkodissa. Mutta kyllä perhepäivähoito soveltuu hyvin pienen lapsen ensimmäiseksi hoitopaikaksi. Eikä päivähoito muokkaa lapsesi luonnetta, se on täysin turha pelko. Ei päivähoito nykyään ole laitosmaisia sijoituspaikkoja, joissa ei ole iloa, aurinkoa tai värejä. Suosittelen, että käyt tututstumassa lähipäiväkotiin niin näet, millaista se hoito oikeastaan on.
Pidä myös muistissa se, että lehdistö ja lukijat rakastavat katastrofiuutisia ja peloittelua. Ei niitä onnettomuuksia päivähoidossa satu läheskään yhtä tiheästi kuin kodeissa. Lapsi voi loukkaantua, karata ja jopa kuolla kotona äidin luonakin.
-emme asu vuokralla, olemme juuri saaneet asuntolainan ja juuri pari kk sitten alettiin maksaa lyhennyksiä...
-autoilua vois ehkä vähentää mut ei silläkän kauhiasti ajella...
-ei melkein koskaan osteta einestä..meille todella harvoin, lapselle ei ikinä...
-tietokone ehkä liikaa päällä, muuten yritetään säästää sähkössä..pakko kai alkaa pihtailemaan:)
-ollaan lapselle ostettu varmaan alle 10 vaatetta itse, muut on tullut kierrosta..eli siinäkään ei voi säästää:)
-lehtiä ei tule eikä ostellakkaan, tupakkaa ei mene..mies sais kyl vähentää roimasti alkoholin käyttöänsä...
-liittymän vaihto..perkeleen paketti-liittymät...
Kiitos kuitenkin ehdotuksista..pakko alkaa venyttää penniä ihan joka asiassa...
Jos tuntuu, että ette ihan oikeasti selviä lyhennyksistä ilman, että molemmat olette töissä, onko mahdollista myydä talo pois ja muuttaa vuokralle? Tai voisiko miehesi ja/tai sinä tehdä jotain sivutöitä iltaisin, jolloin lapsella kuitenkin olisi toinen vanhempi kotona hoitamassa.
Autohan vie kuluja, vaikkei sillä ajaisikaan. Vakuutukset ovat kalliita, niihin menee helposti 400 eurosta ylöspäin vuodessa. Voisiko auton pistää seisontaan kesäksi?
Sähkönsäästämisessä kannattaa aloittaa vaihtamalla lamput energiasäästölamppuihin. Ne ovat hieman kalliimpia ostaa, mutta kestävät huomattavasti pitempään kuin tavalliset hehkut (meillä lamput kestäneet jo yli 2v) ja vievät huomattavasti vähemmän sähköä.
Yksi tapa saada ylimääräistä rahaa on myydä tarpeettomia dvd-elokuvia, kirjoja, vaatteita, kenkiä, laukkuja jne. joko kirpputorilla tai vaikkapa huuto.netin kautta. Ihmiset maksavat jopa useita kymppejä vanhoista Suosikki-lehdistä, joten eiköhän teidänkin nurkista löydy jotain arvokasta myytävää.
Miksi miehesi ei voisi vähentää alkoholinkäyttöään tai ainakin siirtyä halvempiin juomiin? Lidlistä saa halvalla olutta, joka on monen mielestä vähintään yhtä hyvää kuin Koff, Karjala tai Lappari.
Jos olette ottaneet pakettiliittymät, eli menneet muutamaksi vuodeksi naimisiin operaattorin kanssa, asialle ei voi juurikaan tehdä mitään. Paitsi ehkä vaihtaa pakettia halvemmaksi, tai ainakin vähentää soittamista niin, ettei pakettirajat ylity.
Ruoassa voi aina säästää: sämpylät ja leivät voi tehdä itse, lihaa ja kanaa voi ostaa tarjouksista halvalla ja pistää pakastimeeseen, kannattaa hyödyntää kaikki tarjoukset mitkä vaan löytää sekä ehdottomasti käyttää kauden tuotteita. Eli ei tomaatteja keskellä talvea vaan sen sijaan vaikkapa mandariineja ja viinirypäleitä. Paisteja saa usein alle 5e kilohintaan, niistä pari aikuista syö kevyesti 3-4 päivää.
Tässä taas muutama ehdotus :)
kyllä sitä jotain pitäisi keksiä..ajattelin itsekkin ilatyötä että sais lisärahaa..taloa ei kyllä myydä, ollaan se juuri ostettu ja tällä hétkellä lyhennyksetkin on vähempi kuin edellinen vuokramme..mutta mutta...kai sitä pitää nyt katsoa niin tarkkaan että mitä sitä ostaa ja kuinka paljon. Onneks lapsi on vielä niin pieni ettei paljoa syö, ja vaikea uskoa että miehen työttömyys kauaa kestäisi, hälle kun kelpaa hädässä mikä työ vaan vaikkei omaa alaa olisikaan...kiitos kauheasti vinkeistä, lisää saa laittaa:)
miehesi siis jää työttömäksi ja on kotona ja sinun täytyy laittaa lapsi hoitoon päästäksesi töihin?
Jouduin laittamaan esikoisen perhepäivähoitoon 1-vuotiaana miehen äkillisen työttömyyden takia. Talo vähän sellainen ettei siitä juuri mitään saisi myydessä kun tuli tehtyä hätiköidyt kaupat ja lainaa sitten reilummin joten myynti ei siinä vaiheessa oikein tullut kysymykseen. Mutta kaikki meni hyvin, ei mitään ongelmia, ihana hoitotäti ja tyttö ilmiselvästi tykkäsi paikasta.
jos olette tähänkin saakka pärjänneet yhden palkalla ja sinun on helpompi mennä töihin. Laita mies hoitamaan lasta. Voit jatkaa hoitovapaata esim puolen vuoden kuluttua mikäli haluat hoitaa lasta itse ja miehesi olisi jo löytänyt työpaikan. Mies voi ottaa jotain viikonloppu hommia tms.
Siis mies ottaa minkä työn vaan, mikä tulee vastaan, mutta jos vaihtuu ala, niin tulotkin tippuu roimasti:( siksi pitää minunkin mennä töihin ja laittaa muru hoitoon:/
Millä alalla on niin huonot palkat, ettei palkka lapsilisä äidin tuet riitä elättämään pientä perhettä? Mihin teidän rahat menee, jos nämä mahdollisesti pienemmät tulot eivät tulisi riittämään? Ol
Sanoit teidän lyhennyksien olevan melko pieni, pienempi kuin vuokra, joten oletan sen olevan ehkäpä 500-600e/kk. Ruoassa pystyy tarvittaessa tekemään isoja säästöjä (opiskeluajoista ei ole pitkä aika, joten tiedän tämä). Kahden aikuisen ruokaan saa menemään vain 40-50e viikossa, tai jopa vähemmänkin! Lapsi on vielä pieni, eikä siis kuluta äärettömiä. Netti maksanee 30e/kk, puhelimet ehkäpä 20e/kk/kpl jos kyseessä on pienin paketti, sähkö ja muut kulut maksimissaan 100e.
Teillä menisi siis näillä laskelmilla joku 1000e/kk elämiseen, eikö tosiaan yhden ihmisen palkka tuet riitä tähän?
Tuossa juuri laskin että meillä menee puh.laskuihin, vesiin, sähköihin ja auto- ja opintolainan lyhennyksiin yhteensä 1200e...eli toisin sanoen meille jäisi kodinhoidontuen, lapslisän ja miehen (suurin piirtein peruspalkan otan)palkan jälkeen n.500e ruokaan, muihin laskuihin, bensoihin ja mihin sitä nyt yleensä menee...(kissa ja koira taloudessa myös)..onhan tuo aika reilusti varmaan..mutta kun sen pitäisi ilmeisesti olla minä kenen pitäisi karsia jo ennestään olemattomista menoista..miehen kaljotteluista ei sanota mitäään mut jos minä ostan uuden paidan puoleen vuoteen niin... mutta joo...ei auta muu, jos mies väittää ettei pärjätä niin paha siinä mennä mitään sanomaankaan..tiiän että pärjättäis jos mies ei kävis kerran viikossa kaljalla ja siihen ei menis aina sitä 40-60e...mutta "pakkohan mun on rentoutua"....
onnettomuudet hoidossa kipuaa aina ykkösuutiseksi kun ne tapahtuu päiväkodissa. Moniko on kuullut uutisen jos se on sattunut perhepäivähoidossa? Ei kukaan koska asia käsitellään pienessä piirissä ja joskus käy niinkin ettei vanhemmille edes kerrota jos ei ole pakko..
Pahimmat jupakathan on tuo lapsen kuolema päiväkodin pihalla jossa kyse oli yksityisestä päivähoidosta ja joku toinenkin uutinen oli yksityisestä hoidosta. Suhtaudun yksityiseen sosiaali ja terveydenhuoltopalveluun aika kriittisesti. Suurin kuluhan siellä on aina henkilöstömenot jolloin esim sairaslomalla lijalle ei aina millään athdota palkata sijaista tai sitä ei saada varahenkilöstön puutteen takia. Alimiehitys on valmis ja riski sattua on kasvanut..
Itseasiassa lapseni on kyllä yksityisessä päiväkodissa, mutta tavallaan se on kaupungin alainen silti ja siksi siellä on aina miehitys kohdallaan tavalla tai toisella. Jonakin kertana lapsia oli siirretty toiseen ryhmään pari kun aikuisia siirtämällä ongelma ei ratkennut (mahatautiepidemia..) ja se osoitti jo mielestäni luovuutta! Siellä isoimmat ja pienimmät olivat sitten sekaisin ja kaikilla oli vielä kivaa nuo muutamat päivät, vieläkin siitä puhutaan toisinaan..
Päiväkodin käytännöt on se selkein turvaa luova tai turvattomuudelle sija aantava asia. Tuossa paikassa on esim käytäntö että aikuinen menee pihalle aina ensimmäisen lapsen mukana eli lapset eivät koskaan ole pihalla ilman aikuista. Yhdellä on lisäksi aina puhelin mukana hätätilannetta varten/ryhmä. On myös sovittu kuka katsoo kenenkin perään joten esim lasta hakiessani hoidosta aina se yksi hoitaja osaa sanoa missäpäin lapsi on pihalla. Erityisen mukava on lista joss aon lasten nimet ja sitä mukaa kun vanhempi hakee pois vedetään nimi yli. Näin kukaan ei voi unohtua pihalle..
Paljon muutakin on, mutta nämä eliminoivat ne tärkeimmät eli lapset ehtii kiipeillä aidan yli (joka kiertää yli metrisenä koko alueen!) tai lapsia unohtuu pihalle ja hoitajat lähtee kotiin, hätätilanteen takia mennään sisälle ja lapset jää omiin oloihinsa..
Joka vuosi tulee ainakin yhdet päivitetyt turvaohjeet kotiin ja aina kun jotakin sattuu muualla käyvät ohjeet läpi ja päivittävät jos tarvitsee.
Itse olen ainakin todella luottavaisin mielin lapseni sinne jättänyt koska mitään ei ole sattunut eikä silti olla koskaan tuudittauduttu siihen uskoon ettei satukkaan vaan ollaan varpaillaan aina. Toisenlaisiakin paikkoja on..
Omalla valinnalla takaat lapsellesi turvaa siellä päiväkodissakin eli jos todella joku vie lapsen hoitoon joka on joen varrella eikä siinä ole aitaa välissä niin se on kuin lottovoittoa odotellessa..