elikkäs haluisin tietää mikä olis helpoin tapa irrottaa 2vuotta vanhasta moposta vakio tarrat niin ettei maalia lähde eikä tarrojen liimat jäisi katteisiin... jos joku asian kokenut tai muuten tietävä voisi kertoa. kiitos jo etukäteen
Tarra kyssäri!?!!?
derbicc
47517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaikka: liuotat niitä vähän aikaa bensassa/tinnerissä/tärpätissä.. sit ne liukenee ja lähtee vetäsemällä irti... sit jos jää liimaa niin tärpättii ja hankaat ne irti..
Jos derbi kyseessä, niin ei tarvitse muuta kuin repästä irti.
Derbissähän tarrat ovat isot ja paksut ja vetäsemällä jää jäljet vain reunoihin. Ne jää melkein jokatapauksessa.ne jäljet saadaan pois loppupeleissä.
En tiedä mitä aijot, mutta jos et maalaa katteita sen jälkeen, niin katteet ovat aika törkyset.
Koska tarrojen alta maalipinta ei ole päässyt naarmuuntmaan ja haalistmaan ja kun otat tarrat pois niin siihen jäävät sellaiset tummemmat lämpäreet.
Tosin, jos sinulla mopo vain muutamia vuosia vanha, maalipintoja huollettu vahoilla eikä myöskään kaaduttu, niin tarrojen poistoa ei ehkä edes näe.
en usko että sinulla on kovin uusi mopo kyseessä, koska jos moposi on todella uusi ja alat sorkkimaan vakiokatteita mitkä eivät ole halpoja niin tulee kalliiksi ostaa uudet samanlaiset katteet.
Taas voisit harkita ostaa esim. easypartsista tnt katteet jotka ovat 100euron luokkaa joihin kuuluu kaikki katteet.
Ennen tarrojen poistoa kannattaa lämmittää niitä kuumailmapuhaltimella tai hiustenkuivaajalla. Näistä hiustenkuivaaja on se tehottomampi, mutta turvallisempi vaihtoehto. Sillä et pääse kovin helposti sulattamaan mitään ylimääräistä.
Lämmittäminen vähentää katteeseen jäävien liimatahrojen määrää. Loput liimatahrat kannattaa poistaa ilmastointiteipillä (jesseteippi 4evah!). Taita käteesi pala ilmastointiteippiä ja paina sillä liimapintaa kevyesti. Vedä teippi irti pinnasta. Liima jää kiinni teippiin ja kate on puhtaampi. Toista tarvittaessa.
kuumapaine pesuri niin sillä lähtee. Säädät kuumalle veden ja sitten läheltä terävästä kulmasta tarran reunaan nii johan lentää.