Onko sellaista emolevyä olemassa jossa olisi paikka AMD Athlon 64 4000 (Socket AM2),AMD Athlon 64 4000 (Socket 939) tai AMD Athlon 64 X2 4200 (Socket AM2) prosessorille ja AGP paikka Nvidia GeForce 7600GS 256Mt näytönohjaimelle ja 2 tai useampi paikka DDR 400MHz keskumuistille? haluaisin ostaa uuden emon jotta saisin paremman prossun siihen kiinni, nykynen emo on Gigabyte GA-K8VM8OOMNF ja emo nyt on AMD sempron 3000 1,8GHz. ei voi ostaa pci-e paikkasta emoa ku ostin joku aika sitten ton näyttiksen eikä viittis toista näyttistä alkaa heti ostaa. kiitos kaikille vastanneille :)
emolevy apua?
hjälp
5300
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vaikkei se mikään kellotuslankku ole. Siihen Core2Duo, vaikka E6300 tai noita uudempia 4300 prossuja. Siihen saa rykäistyä DDR muistitkin sekä AGP kortin. Emo maksaa vähän päälle 50e. Tsekkaas, on ihan mielenkiintoinen jos haluaa hyödyntää vanhat roippeet.
on ihan hyvä vaihtoehto. miä ostin sen ja intel c2d 6300 prossan ja näyttiksen ja muistit vanhasta. nyt olen tosin jo ostanut ddr2 muistit ja pci-e näyttiksen joten kattelen jo sillä silmällä parempaa emoa.
Vanhat osta voi pikkuhiljaa myydä pois joten päivityksen hinnaksi ei tule kohtuuton
en ollut varma mitä emoa tarkotit mutta löysin tälläisen niin pelaisko tämä sillai että vois hyödyntää vanhatki komponentit? http://www.ostaverkosta.fi/cgi-bin/tuoteinfo.pl?Numero=130042
mutta esim. tää tukee.
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=22459
AM2-prosessorit käyttää DDR2:ta ja 939 on jo vanhentunut ja huonosti saatavissa.
Myy nykyinen koneesi kokonaisuudessaan ja osta uusi Intel-pohjainen.
Oot vissiin jo kohta kymmenen kysymyksen verran jauhanut samaa asiaa.