Opintojen korvattavuudesta

ihmettelevä...

Eli tarkoituksenani olisi aloittaa avoimen yliopiston opinnot Kuopion yliopistoon työn ohessa. Tarkotuksenani olisi hankkia uusi ammatti vuosien päästä ja haluaisin aloitella ensin avoimen puolella tutustuen eri aineisiin. Tietääkö joku kuinka hyvin opintoja korvataan toisessa yliopistossa? Eli jos suoritan Kuopion ylipoiston avoimessa yliopistossa kursseja, onko niitä mahdollista saada korvatuksi Joensuun ylipoistossa jos haen sinne myöhemmin tutkinto-opiskelijaksi?

Haikailemaani erityisopettajan tai opinto-ohjaajan koulutusta ei nimittäin järjestetä Kuopiossa, mutta ajattelin suorittaa joitakin perus- ja sivuaineopintoja ensin Kuopiossa, koska minulla ei ole vielä mahdollisuutta opiskella Joensuussa asti, ja haluaisin käydä luennoilla.

5

1565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korvaavat

      JOO-opinnot eli Joustava opinto-oikeus -opinnot voi korvata toisessa yliopistossa suoritetulla oppimäärällä. Oppiaineissa on eroja yliopistokohtaisesti. Tiedän, että yksi Kuopion yliopiston psykologian opiskelija suoritti Jyväskylän avoimen yliopiston erityispedagogiikan perus- ja aineopinnot. Katso lopuksi "avoimen yliopiston väylän" vaadittavat koulutukset Joensuussa, sillä ne voit suorittaa Kuopiossakin, mm. kieliopinnot.

    • ...

      Edellinen vastaus oli minusta hieman sekava. JOO-opinnot eivät nimittäin liity mitenkään tähän kysymykseen.

      Mutta yksiselitteisesti: kyllä voi korvata/sisällyttää opintoja.

      Kannattaa vain muistaa, että kokonaisuudet (esim. kokonaan suoritetut perusopinnot) on aina helpompi sisällyttää kuin yksittäiset kurssit. Eli pyri tekemään valmiita kokonaisuuksia.

      • Marias77

        Hei, ehdottomasti kannattaa alkaa tekemään omaan tahtiin opintoja avoimessa. Tutki ensin opinto-ohjaajan koulutuksen tutkintovaatimukset joensuun YO:n nettisivuilta. (Huom! Opoksi voi opiskella myös Jyväskylässä...)Opinnot perustuvat Kasvatustieteisiin, joista sitten maisterivaiheessa erikoistutaan opoksi tai erityispedaan. Eli käytännössä perus ja aineopinnot ovat yleistä kasvatustiedettä ja ne opinnot voit lukea missä vain, myös avoimessa. Itse opiskelen helsingissä kasvatustiedettä ja aion ottaa paperit nyt ulos ja hakea sitten erillisopintoina jyväskylään tekemään opon opinnot. Erikoistumisopinnot kestävät 1 vuoden. Opinnot voi myös lukea sivuaineeksi tänne helsinkiin (nimenomaan joo-sopimuksella), mutta mä tarvitsen nyt tutkinnon ulos, joten itse teen näin. Suosittelen siis aloittamaan opinnot avoimessa, ensin kasvatustieteen appro, sitten cum laude. Cumun suoritettuasi voit jo hakea yliopistoon opiskelijaksi ihan noiden opintojen perusteella. itsekin opiskelin avoimessa ennen YO:n sisälle pääsyä ja siellä olivat kaikki avoimen opinnot nätisti opintorekisterissä odottamassa kun aloitin yliopistolla "oikeasti". Eli todellakin kannattaa, samoja opintoja ne on avoimessa. Esim. on ihan sama missä olet suorittanut kasvatustieteen appron, se luetaan hyväksi kaikissa suomen YO:ssa. Kunhan koko kokonaisuus on tehty. Paljon tsemppiä sulle, sieltä se pikku hiljaa tutkinto tulee kun vaan jaksaa itsepintasesti tehdä sitä mihin itse uskoo! T. Kokemusta on...


      • euraasia

        Minulla on suoritettuna historian pesuopinnoista 3/5, jotka olen Tampereella suorittanut. Nyt kuitenkin muutan toiseen kaupunkiin, kuinkahan helposti tämmöisiä yksittäisiä kursseja hyväksytään?


    • --sekavaa---

      Kuulin, että jotkut kurssit pitää olla suoritettu tietyin arvosanoin, että niillä voidaan korvata. Arvosanan pitää olla min. kolmonen. Pitääkö paikkansa, onko jollain tietoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3478
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1496
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1249
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1212
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      933
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      88
      770
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe