Chihuahuan "kuukautiset"

Moikka,


En ole mikään chihuahua tietäjä, joten en tiedä oikeita käsitteitä näille sanoille mistä kyselen.
Miten vanhana chihuahualla alkaa "kuukautiset"?
Miten usein nämä tulevat?
Käytättekö itse koirillanne jotakin/joitakin housuja/vaippoja?
Jos käytätte "vaippoja" mistä hankitte/saatte niitä?


Kiitos vastanneille...
51572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mitä narttukoirilla on...
Ja silloin käytetään (ainakin ne jotka haluavat pitää kotinsa siistinä) koiralla sisällä pöksyjä, joita voi ostaa vaikka eläinkaupasta.
Eikös ne juoksut ala yleensä noin vuoden paikkeilla, mutta tietenkin se on aivan koirasta kiinni koska alkaa.

Äänestä

.. ja ne ei tule kuukausittain, vaan pari kertaa vuodessa:)

Äänestä

Chihuahuan juoksut alkavat 7kk - 1v. Yleensä kaksi kertaa vuodessa.
Juoksut kestävät kolmisen viikkoa, joten tänä aikana ei kannata pitää vapaana.
Ainakaan meillä ei ole tarvinnut juoksuhousuja pitää, sen verran vähän vuotavat.

Äänestä
  • suojat, vaikkakin eivät kyllä todellakaan vuoda yhtä paljon kuin tuo meidän suursnautseri neiti :)
    Eipä tarvitse olla siivoomassa niitä vähiäkään tippoja vaalealta sohvalta.

    Äänestä

  • on tytöillä kirjoitti:

    suojat, vaikkakin eivät kyllä todellakaan vuoda yhtä paljon kuin tuo meidän suursnautseri neiti :)
    Eipä tarvitse olla siivoomassa niitä vähiäkään tippoja vaalealta sohvalta.

    Meidän nartuilla eka juoksut alkaneet 6kk,7kk ja 7kk.Aika aikasin alkaa verrattuna isompiin rotuihin ja kierto on ollut lyhyt.Pienet koirat kypsyy nopeemmin ja kierto usein lyhyempi,mutta onneksi eivät pahemmin vuoda,ei olla tarvittu pöksyja,pientä tiputtelua ollut.Minkä ikäinen neitisi on?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epä tietoinen kirjoitti:

Moikka,


En ole mikään chihuahua tietäjä, joten en tiedä oikeita käsitteitä näille sanoille mistä kyselen.
Miten vanhana chihuahualla alkaa "kuukautiset"?
Miten usein nämä tulevat?
Käytättekö itse koirillanne jotakin/joitakin housuja/vaippoja?
Jos käytätte "vaippoja" mistä hankitte/saatte niitä?


Kiitos vastanneille...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu