Kellään kokemuksia Playa el aguasta lasten kanssa? Suunnitteilla loma 5 ja 8 vuotiaitten kanssa, mitenköhän onnistuisi? Entä kantsiiko ollenkaan lähteä pelkästään 1 viikoksi? Meneekö se pelkästään aikaeroon sopeutumiseen vai oisko siinä mitään mieltä?
Lasten kanssa?
13
2255
Vastaukset
- ...matkalla?Itse olin Margaritalla 2 viikkoa ja sekin tuntui lyhyeltä eli minun mielestä viikoksi ei kannata niin kauaksi lähteä. Alku päivät lomasta menee tottuessa eri aikaan ja eri kulttuuriin. Lapsia ei minun mukanani ollut, mutta paljon siellä tuntui lapsiperheitä olevan. Hotellimme oli Portofino, joka tuntui olevan oikein lapsiystävällinen, kaikenlaista aktiviteettiä myös perheenpienimmille löytyi...kuin myös vanhemmillekin. Suosittelen siis lämpimästi! Lentohan voi tietysti tuntua lapsista pitkältä, kun tympi se aikuistakin, mutta jos sen jaksaa, niin ei pitäisi olla mitään hätää! 
- \o/...lisäksi nuo lennot ei oo lapsille mitään herkkua, muutenkaan kys. kohde ei liioin lapsiystävällinen. 
- lomailijaOlimme kolmen nuoren kanssa Laguna marissa 2-viikkoa ja ainakin se hotelli sopii lapsille erittäin hyvin.Alue on iso ja turvallinen. Uima-altaita on 9 eli lastenalue erikseen ja liukumäkiallas ym.Ohjelmaa on vaikka kuinka paljon.Lyhyt matka taksilla Porlamariin.Ruoka oli tosi maukasta ja söimme aivan kaikkea salaateista lähtien mitä vain teki mieli. 
 Kaksi viikkoa kului liian nopeasti, eikä kukaan meistä olisi halunnut lähteä vielä pois.En suosittele noin pitkää lentoa ja aikaeroa vain viikon takia lapsille.
- Mamma MiaHei! 
 Likaiset kaukokohteet eivät ole vastuullisten vanhempien valintoja. Olin Isla Margaritalla vuoden alussa ja siellä hygieniataso on todella alhainen. Lähes kaikkia vaivasi erilaiset vatsavaivat. Lentoaika on pitkä aikuisellekin, varsinkin kun Finnmatkat tekee välilaskun Kööpenhaminaan tai Tukholmaan, jossa seistaan kentällä toista tuntia (koneesta ei pääse ulos).
 Viikko on aivan liian lyhyt aika kaukomatkalle, vähintään kaksi, mieluummin kolme viikkoa kannattaa varata (etenkin kun yksi viikko on varattava sairastamiseen).
 Valitkaa mieluummin jokin kiva ja siisti Kanarian kohde - ja voitte turvallisesti nauttia koko perhe yhdessäolosta ja lomailusta. Tai jättäkää lapset turvallisesti mummolaan ja menkää kahdestaan.
 Rentouttavaa lomaa!- 1 nimetönVenezuelan ulkopuolella on Aruba joka ennen kuului Antillien saariryhmään.Tulin sieltä juuri 10 päivän matkalta tyttäreni kans.Lento oli pitkä kylläkin (12,5 h)sen lisäksi odotus Amsterdamissa.Vaan ei ollut pettymys meille.Aruba on paratiisi maan päällä.Turvallinen,siisti,ihastuttavan pieni saari.Vesi hanasta on juomakelpoista,amerikkalaisia turisteja kylläkin enimmäkseen(vaan ei haitannut minua ollenkaan).Vois jopa sanoa että muuttui kästys heistä ainaskin minulla.Oltiin sellaisessa "all inclusive" hotellissa kuin Divi,sillä sisarhotelli pienen matkan päässä jonka palvelut kans kuuluu asiakkaille.Ihanat ohjelmat iltaisin sekä aikuisen että lasten makuun,rannat valkoista hiekkaa.Ruokapaikkoja useampi molemmissa hotelleissa,aivan ihania ruokia jokaisen makuun.Rantapyyhkeet ja kelluntapatjat sai hotellista.Huoneet kauniisti sisustettu.En voi muuta kun kehua kaikkea.Tultiin muutama päivä sitten kotiin ja nyt jo katellaan uutta matkaa sinne.Tjareborgilla on matkoja sinne.Tietty tällaiset matkat maksaa mutta ei yhtään haittaa kun tällaiseen paikkaan pääsi.Kysyä saa jos jotain kysyttävää on. 
 
- baligirlItse palasin Margaritalta vähän aika sitten kahden viikon lomalta 7-v poikani kanssa ja voin kyllä suositella lämpimästi lapsiperheille. Majoituimme Laguna Mar hotellissa ja viihdyimme mainiosti. Kiersimme taksilla ympäri saarta - Juan Griegossa oli kiva rauhallinen ranta hotellin oman rannan lisäksi. Playa el Aguaan en suosittele voimakkaan merenkäynnin vuoksi. 
 Käytiin myös Delta/Canaiman kahden päivän reissu ja kaikki meni erittäin hyvin. Tykättiin ihan hirmuisesti. Lennot ovat raskaat niin lapsille kuin aikuisillekin, mutta ainakin meillä meni hyvin.
 Meille paikka ei ollut mikään kauhistuttava, paljon huonommissakin oloissa on tullut reissattua, mutta ymmärrän kyllä, että jos ei ole muuta kuin Kreikan saaret ja Kanarian nähnyt niin kulttuurishokki voi iskeä. Mielestäni kohde oli erittäin rauhallinen ja lapsiystävällinen. Mahataudeiltakin vältyttiin, liekö ahkeran käsidesin käytön ansiota.
 Suosittelen siis, mutta en viikoksi matkan rasittavuuden takia. Kaksi tai kolme viikkoa.
- ollutOlimme tammikuussa viikon Laguna Mar hotellissa. Kyllä se viikko suht lyhyt aika on noin kauas, mutta toisaalta jos ei ole enempää lomaa ehtii siinäkin hyvin käymään. Me ei koettu (kaksi aikuista) mitenkään rasittavana aikaeroa vaikka oltiin vain viikko. Nopeasti päästiin paikalliseen rytmiin ja ehdittiin viikossa nauttia erilaisista saaren tarjoamista mahdollisuuksista. Pari ranta päivää pidettiin ja käytiin kahtena päivänä retkellä ja sit loput osa päivistä rannalla ja osa kaupungilla. 
 Laguna Maria voi kyllä suositella todella lapsille ja myös aikuisille jos tykkää uida ja olla omassa rauhassa. Tosi lyhyt matka myös kaupungille taksilla jos sitä haluaa. Kävelymatkan päässä ei tosin ole muita kuin hotellin palvelut. Hotellialue sinänsä on niin suuri että sieltä löytyy kaikkea ja voi vaikka lenkkeillä. Pikkubussi tosin kuljetta jos ei halua kävellä joten ei sekään ole este.
 Mahataudit eivät myöskään meitä vaivanneet koko aikana millään tavalla. Ei syöty kypsentämättömiä vihanneksia ja majoneesia. Käytettiin käsidesiä... Tuuristakin nuissa maissa kiinni saako tautia vai ei...- memenossaettä lapsiperheet jotka ovat käyneet Isla de Margaritalla yleensä suosittelevat ko. kohdetta. Muut kävijät suosittelevat jotain kanariansaaria. Kiva kuulla että lapsiperheet ovat olleet tyytyväisiä reissuunsa. Omaa lomaa odotellessa olis mukava kuulla lisää kommentteja. T:kaukolomalle lapsen kans 
- mimma-mammamemenossa kirjoitti:että lapsiperheet jotka ovat käyneet Isla de Margaritalla yleensä suosittelevat ko. kohdetta. Muut kävijät suosittelevat jotain kanariansaaria. Kiva kuulla että lapsiperheet ovat olleet tyytyväisiä reissuunsa. Omaa lomaa odotellessa olis mukava kuulla lisää kommentteja. T:kaukolomalle lapsen kans Olimme vuosi sitten Thaimaassa koko perhe ja matka sujui pientä nuorimmaisen flunssaa lukuun ottamatta hyvin. Suosittelen ainakin omat kokemukset on aina tähän asti olleet hyviä... Esim nuorimmainen (silloin vajaa 6v.) nukkui 12 tunnin lennot mennen tullen. Aikuiselle tuo lento etenkin kotiin päin voi olla rasittavaa... (oma kokemus) 
 kahden viikon kuluttua lennämme 16 tuntia Venezuelaan...
 
- lomailijaJos on mahdollista lähteä tuon ikäisten lasten kanssa Venezuelaan, niin ehdottamasti parempi kohde talvella kuin Kanariansaaret.Lapset nauttivat lämmösta ja siitä että voi pulikoida lämpimissä altaissa (mieluiten T-paita päällä,ettei pala)ja ilma on niin lämmin/kuuma ettei viluta vaikka olisi altaassa koko päivän.Rannalla hiekkalinnojen tekokin on nautintoa, kun ei ole kylmä,vaikka tuulisikin.Ainakin Laguna mar hotellissa oli paljon lapsia ja kun alue on laaja ja lapsille on oma iso allas/leikkipaikka-alue,niin silti oleilu tuntui rauhaisalta. 
- Matkailija SedeEi kannata viikoksi lähteä. Suhteessa kallis matka ja aikaero rasittaa mennen tullen. Jos haluaa vähänkin rentoutua väh. 2 viikkoa perillä on sopiva aika. 
- 6-vuotiaan äitiHeipat 
 Suosittelen lämpimästi isla de margaritaa lapsen kanssa matkaamiseen! Paikka oli upea, hotelli hieno (hesperia playa el aqua), hotellin allasalueet mukavia (pystyi valitsemaan rauhallisemman altaan kuin mitä pääallasalue oli jos halusi -> pääaltaalla oli aina jotain toimintaa). Hotellin ruoka oli hyvää ja lapsille oli aina syötävää (jopa meidän nirso 6-vuotias löysi aina jotain kivaa syötävää). Rannalla (playa el aqua) ei ollut meidän aikaan huhtikuun alussa isoja aaltoja, joten lapsi pystyi touhuamaan rannalla ihan hyvin. Yksin emme häntä kyllä uimaan päästäneet, mutta emme päästäisi vaikka olisimme Kanarialla. Tosin uima-allas vei meidän perheessä voiton. Mahataudin (todella lievän) sai meidän perheestä ainoastaan iskä. Sekin iski vasta paluumatkalla lentokoneessa. Eli vaikka lapsemme sorkki ulkona sitä sun tätä ja sormet menivät suuhun ym. niin hänellä ei ollut mitään mahavaivoja. Käsidesi oli mukana mutta emme käyttäneet sitä lainkaan. Paikka oli mielestäni turvallinen (hotellualueella vartijat porteilla) ja yksin uskalsin kylällä liikkua. Öisin emme lapsen takia hotellialueen ulkopuolelle menneet (lapsi siis nukkumassa aikaisin, ei muun syyn takia). Lentomatkat meni hyvin lapsen kanssa. PSP ja elokuvat viihdyttivät hyvin. Samoin "pakollinen" nukkuminen (noin neljä tuntia per matka) kuluttivat aikaa. Niin ja viikon matkalla mekin olimme. Toki ensimmäisenä päivänä väsytti, mutta parin tunnin päiväunet (joka päivä) auttoivat asiaa.
 Suosittelen kohdetta kaikille. Egyptin ja Tunisian käyneenä voin sanoa, että tämä oli paras paikka lapsen kanssa matkailuun.
 Ja vielä niille jotka tuomitsevat lasten kanssa matkaavia: eiköhän jokainen vanhempi tiedä mikä on parasta heidän omalle lapselleen! Turha se on muiden arvostella toisia perheitä kun ette tiedä mitään lapsesta, perheestä, perheen tottumuksista ja tavoista, kasvatusperiaatteista ym.- 1 nimetönOlen matkustellut lasteni kanssa siitä asti kun olivat vauvoja.Juuri näin lapsi oppii ottamaan huomioon muitakin täällä maan päällä ja arvostamaan eri kulttuureita.Toista se on niillä jotka täällä Suomessa ei edes voi ottaa lastaan ruokakauppaan mukaan saamatta hermoromahduksia.Matkailu opettaa paljon.Tähän vois vielä sanoa että yli 20 reissua on nuorin (15v)tehnyt minun kanssa eikä kertaakaan kukaan meistä ole sairastanut mitään tauteja.Vastustuskyky kasvaa kun uskaltaa ottaa lapsensa maailmalle mukaan.Rohkeutta kaikille. 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset727257
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845684
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut393816
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112935
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962785
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422760
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät122628
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132081
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161816
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2411694