Mitä vikaa?

Keskinkertaisuudesta syytettyä pidetään vähäpätöisenä. Mutta eikö ole parempi olla keskinkertainen kuin heikko ja huono kuitenkin?

Vai onko keskinkertainen helposti arvattava, ilmeinen ja liian blaah? Jopa niin, että huono on parempi kuin keskinkertainen?

Sanakirja tulkitsee:

keskinkertainen; ei hyvä eikä huono.
7392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kovan arvostelun koulussa annettiin tuomioksi keskinkertaisuus. Siitä on ollut vaikea nousta, vaikka muihin kouluihin verrattuna tulos onkin loistava.

Laulustakin sai vain yhdeksikön, opettaja sanoi, että kymppi kuuluu Jumalalle.

Noin polttomerkitään ihmiset. Ja mikä merkitys sillä onkaan elämässä!

Äänestä

Minä olen tyytyväinen jos mua pidetään keskinkertaisena. Pidän ja esitän itseäni mieluusti alemmaksi kuin keskiverto tuollaisissa paremmuus vertailuissa. Jos kuitenkin olen keskiverto niin siitä voi silloin olla todella vilpittömästi ylpeä ja iloita.

Sitä olen usein ihmetellyt kun suomalaisista yli 90% pitää itseään keskitasoa parempana autoilijana. Jos totuus jossain paljastuu niin aika moni kokee karvaan pettymyksen ja on yliarvioinut kykynsä pahasti. Näkyykö se esim. ohitusonnettomuus tilastoissa vai eikö niin sitä en tiedä. Itsetuntoa kuitenkin näyttää meillä olevan yli oman tarpeen ;)

Äänestä
  • Miten pidät itseäsi huonompana, siis missä tilateissa?

    Mitä autoiluun tulee, meillä ollaan aika hyviä noudattamaan liikennesääntöjä. Ja ajatteles, jos kaikki niin tekisivät, menisi liikenne ihan jetsulleen loistavasti.

    Rattijuoppous on vaarallista, mutta sitäkin on muualla yhtä paljon kuin meillä.

    Äänestä

vaan näkymätön, huomaamaton.
Jos muistat kouluaikaa, saihan yksi huono siellä enemmän huomiota kuin kymmenen keskinkertaista. Ei välttämättä ihailuna, ellei omannut energiaa ja holtitonta rohkeutta kepposiin ja rötöksiin.

Jos olet keskinkertaisuus ja kerrot tämän vaikka seuranhakupalstalla, et saa yhtään vastausta. Jos sanot olevasi alkholisoitunut murhamies, nyt kohta vapautuva, saat kymmeniä kirjeitä naisilta, jotka tahtovat pelastaa sinut parempaan elämään.
Jos sanot olevasi huipulla, miljonääri tai maailmanmestari tai jotain sellaista, kirjetulva hukuttaa sinut.

Äänestä
  • Monissa tapauksissa sooloilut menee poskelleen.

    Eikös koko Suomi ole vähän näkymätön ja huomaamaton? Kuten pääministerikin? Ja meillä menee hyvin.

    Treffeille pyrkijät voivat olla eri asia. Minä pidänkin näitä pyrkyreitä vähän luusereina.

    Äänestä

ja minkäs teet; ja jo tässä on ollut aikaa tottua :(

Äänestä

olen, keskipakan jullikkaa, en räjäyttele mitään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


'keskinkertainen' kirjoitti:

Keskinkertaisuudesta syytettyä pidetään vähäpätöisenä. Mutta eikö ole parempi olla keskinkertainen kuin heikko ja huono kuitenkin?

Vai onko keskinkertainen helposti arvattava, ilmeinen ja liian blaah? Jopa niin, että huono on parempi kuin keskinkertainen?

Sanakirja tulkitsee:

keskinkertainen; ei hyvä eikä huono.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu