papattava naapuri

Rivarissa alkoi pihakausi. Seinänaapurin emäntä on sitä puheliaampaa sorttia ja oikea moottoriturpien moottoriturpa. Tauoton, tasainen papatus kuuluu koko aurinkoisen päivän piha-aidan takaa. Puhevimmassaan rouva bongaa aidan takaa jokaisen ohikulkevan naapurin, jolle vuodattaa asiansa, jos ei näy naapureita puhuu miehelleen ja lapsilleen ja muina aikoina puhuu puhelimessa. Toisinaan joku ystävä istuu pihassa ja rouva puhuu. Miehen ääntä en ole koskaan kuullut vain rouvan nopeatahtinen papatus nakuttaa kuin kone. Joskus olen osunut tulilijalle, eikä siitä sitten pääse millään irti. Sieltä tulee sitten tuutin täydeltä elämäntarinaa ja vähän muidenkin elämäntarinaa. Olen yrittänyt pysytellä etäällä ja ohittaa naapurin vain pikaisesti tervehtimällä. Omalla pihalla isken kuulokkeet korville ja olen kuin en olisikaan, vaikka jatkuva puhe kuuluu jokaisen kappaleen välissä. Kun naapuri ei tavoita minua hän puhuu meidän teini-ikäisille lapsille, ja ihan samat jutut kuin muillekin. Harmillista on se, että jos haluaa olla rauhassa omassa pihassaa pitää katsella, ettei naapurin emäntä ole pihassa kun puuhailee sen puoleisella kukkamaalla. Harmillista on myös se, että pitää olla varuillaan ettei mene koko päivä pilalle jos naapuri pääsee aidalle roikkumaan. Omassa pihassa haluaisin olla rauhassa ja rentoutua. En halua joutua pakkokeskustelemaan tai tässä tapauksessa pakkokuuntelemaan kenenkään vuodatuksia. Hiukan kyllä ärsyttää ja hirvittää tuleva kesä. En haluaisi menettää omaa piharauhaa enkä toisaalta julistaa mitään sotatilaa muuten mukavaan naapurustoon... onko kellään vastaavia kokemuksia? Miten olisi näppärintä rajata sellainen naapuri pysymään omalla puolellaan ja olemaan hutelematta aidan yli?
7736
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

asumme myös rivarissa jossa on omiaan kertova nainen..ja aivan sama tilanne kuin sulla..mutta hän on mukava ja antaa lasteni touhuta ja harvoin puuttuu toisten asioihin..mutta on pakko sanoa että ne jotka ovat valinneet rivarin niin ei ole pahemmin omaa rauhaa kuin esim omakotitalossa jossa olisi sitä lääniä ja pensasta esteenä.itse olen pitänyt sopua yllä ja lapsilleni sanonut et pitää olla ystävällinen mutta voi päästää valkoisen valheen et on kiire tai sanoa et nyt teen tätä ja katotaan toiste..
minun ongelmani,suurempi näistä naapureista on uudet naapirit,perj,aloittivat muuton ja nyt tapasin rouvan..itselläni lapsia ja naapureissa joten on pihalla ja kotona ääniä.nyt valitti kun lapset kulkevat hänen pihan kautta.haloo,juuri muutti ja sai talipallon leiman.okej,sanoin että ovat aina kulkeneet ja ovat lapsia mutta kehoitan menemään metsän kautta sitten..huom,asumme vuokralla kaikki,joten omistusmaata ei ole.ja,oli muutenkin todella töykeä,naapurikin oli pihalla ja oli kuullut keskustelen ja tässä yhdessä ihmettelimme..mitä teen?kauhukuvat mielessä siitä ja miehestä ja tiedän että meiltä tulee jatkossa kuulumaan ääniä ja elämää,itkua ja naurua mutta aina loppuu 9 illalla..niin,se jäi että eilen yöllä heräilin monta kertaa meteliin joka tuli sieltä,10 jälkeen..mutta heräsin n.puoli 2 älyttömään meteliin,semmoseen että siirretään raskasta ja kuusi v.heräsi myös..joten naapuri sanoi tee valitus mutta..anteeksi tuli nyt sulle vuodatettua..se on vaan jotenkin hampaat irvessäkö elettävä naapureiden kanssa?

Äänestä
  • kai ihan mukava pohjimmiltaan eikä minulla ole mitään tarvetta olla töykeä. Mutta kun ihminen puhuu paljon se puhuu yleensä vähän liikaakin. Siinä puhuessaan se kertoo myös mitä meiltä kuuluu ja kuulemma kun oikein tarkkaan kuuntelee korva seinässä niin saattaa kuulua sitten vielä sellaisia ääniä, mitä ei muuten kuule. On nimittäin sillä kuuntelemisella testaillut äänieristeitä. Ei kuitenkaan tunnu kamalan kivalta kun tietää jonkun yrittävän kuunnella milloin meillä kuljetaan portaissa ja milloin mennään ulos. Itsellä niillä on lapsia ja lasten juoksu kuuluu selvästi ja sotku on sanoin kuvaamaton ulkonakin. Remppaa ne tekevät jatkuvasti ja joka viikonloppu alkaa sellainen työmaa että oksat pois. Lasten äänet ei tosin meitä häiritse eikä naapurien elämä muutenkaan, mutta se jonkinlainen rajojen ylitys harmittaa.. ja se papatus, joka ei tunnu koskaan loppuvan. Vasaroikoot ja tömistelkööt miten haluavat, mutta sen pienen rauhan haluaisin, että voisi olla omalla pihalla itsekseen ja jos se rouva olisi edes joskus hiljaa..Onneksi eivät nämäkään valvo öitä niin kuin ei mekään. Ollaan molemmat ihan hissukseen yön tunteina.

    Ikävä sellainen naapuri josta kerroit. Meillä muuttui aikanaan koko viehättävä ilmapiiri aivan kamalaksi kun yhtiöön muutti yksi inhottava vanhapiika koirineen. Alkoi sellainen meininki lippuineen ja lappuineen, että oli pakko lopulta muuttaa pois. Toivottavasti teidän naapuri asettuu uomiinsa eikä aiheuta pysyvää haittaa.

    Äänestä

  • Toisen pihan läpi kulkeminen olisi aina kohteliasta sopia jokaisen uuden naapurin kanssa, eikä asiaa muuta se onko kyse vuokra-asunnon pihasta tai osakehuoneistosta. Kiinteistöt rakennetaan tontille, joka vain jaetaan asukkaiden käyttöön ja yhtä lailla voitaisiin sopia ettei kukaan saa omaan käyttöönsä yhtään mitään. Käytännön syistä on kuitenkin järkevää, että asukkaat saavat hoitaakseen pienet palaset pihamaata ja säästetään myös huoltokustannuksissa. Ja jos jako on tehty on kohteliasta välttää häiritsemästä naapureita lapsien juoksemisilla, eikä ikään kannata vedota kuka saa juosta toisen piha läpi ja kuka ei. Yhtä lailla naapurisi voi haluta kulkea sinun pihasi läpi vastavuoroisesti ja siitä tuskin pitäisit.Sen vuoksi kannattaa käydä uuden naapurin kanssa läpi ketä olette ja ketä he ovat, koska jos hän on noin nopeassa tahdissa ottanut kantaa mitä saatte pihalla tehdä pelastat oman nahkasi nostamalla kissan pöydälle pian.

    Onnea jatkoon!

    Äänestä

Kirjoittelin samasta täällä aiemmin otsikolla kaveeraavat naapurit ja sain hyviä vastauksia, joista kiitokset vastaajille.

Kysyin myös yhdeltä tutulta psykologilta mitä hän suosittelisi ja kyllä se meni samoissa linjoissa, mitä minä sain täällä vastauksia, että on vaan jämäkästi tehtävä rajansa ja sanottava asiallisesti että nyt jatkan matkaani/ruoputan kukkapenkkiä/tmv ja vaan kääntää selkänsä. Hän selitti, että useimmat ihmiset alkavat huolehtimaan syyllisyyden tuntoisina miltä toisesta tuntuu ja varomaan ettei loukkaisi sanoillaan, mutta kyse on kuitenkin aikuisista ihmisistä ja jokaisella on oma elämänsä elettävänä myös uutta oppien.

Minä nyt aloitin sillä, että jätin talkoot väliin ja lähdin sivuille vilkuilematta lenkille, mikä on selvä merkki muille pienessä taloyhtiössä. Toki tervehdin, mutta vaan painelin ohitse "kiireissäni".Lisäksi aion jättää viikonlopun pihapuuhastelut iltaan ja tarkoituksella painelen pihalle nähdessäni koska naapuri menee itse sisälle ja taas itse lähden pois jos tulee takaisin. Eiköhön se siitä ala hänellekin aukenemaan, missä mennään.

Tiedä sitten oliko tästä vastauksesta mitään iloa välttää naapurisi pajatukset, mutta itse ajattelin kokeilla sitä jämäkkyyttä pikku hiljaa harjoitellen.

Äänestä
  • jämäkkyys on oletettavasti paras tapa saada oma tila. Jos siitä loukkaantuu niin loukkaantuu. Neuvoistasi on toki apua, vaikka en voikaan estää naapuria rupattelemasta 12 tuntia pötköön omalla pihamaallaan kun ei kerran edes huuda eikä meuhkaa... mutta kyllä se on ihmeellistä, että jollakin on sellainen luonnonlahja, että puhetta tulee ja tulee eikä loppua näy vaikka takana on jo useiden tuntien pulputukset. En tiedä onko se siunaus vai kirous, mutta hyvä kun on seinä välissä ettei tarvitse sentää sisätiloissa iltakausia kuunnella ;)

    Äänestä

Minulla kanssa eräs jota en välittäisi ollenkaan kuunnelle enkä kyllä katsoakaan.. ÄRSYTTÄVÄ ihminen jota välttelen parhaani mukaan. No kuitenkin, aina jotain saan sanottua sinne papatuksen väliin ja on alkanut toimia, kiertää jo hieman kauempaa minut ;) Viimeksi tuli hissistä ulos ja oli kellariin viemässä tavaroitaan ja papatus alkoi, sain siihen väliin sanottua että " olet sitten jo Joulua sinäkin viemässä viimein pois", oli Pääsiäistä edellinen päivä. Seliseli joojooo ja tässä tällasia ja tällasia tavaroita seliseli...sanoin sitten että eipö ole sitä sun haukkuvaa koiraakaan näkynyt ollenkaan joka ei kerrostaloon sovi... No se on kuuleman mukaan vanhemmilla mutta kotiin on tulossa joku päivä... siihen vaan totesin että parempi sen siellä vanhempien luona olisi.. Kyllä se papatus pikkuhiljaa lakkaa kunhan vaan jaksan kehitella jotain totuuksia tällä papattajalle jota en millään jaksaisi kuunnella. Kokeile sinäkin, lauot vaan totuuksia ei siihen sen kummempaa tarvita että eivät jaksa papattaa kun niitä ärsyttää jos joku puuttuu niiden elämiseen ja siitä löytyy jotain huomautettavaa. Kuka sellaista haluaisi kuunnella... saa olla rauhassa ilman papattajia.;)

Äänestä
  • heittelen sellaisia kuin, että "teillä on sitten lapsella tapana juoksennella liika puhti pois ennen nukkumaan menoa. Aina mietitään, miten saat sen kuitenkin nukkumaan kymmeneksi kun vauhti on niin kova, että meillä lasit hyppii pöydällä" tai että " teidän isäntä on varmaan aika uupunut kun se joka ainoa lauantaiaamu aloittaa sen rempan. Sitä kun herää siihen sirkkelin ääneen niin kyllä aattelee, että saisipa miesparka hommansa jo loppuun" tai "teillä onkin aikamoinen kevätsiivous pihalla näköjään, onneksi meillä Suomessa pihat pidetään siisteinä..."... taidanpa kokeilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko näitä kirjoitti:

Rivarissa alkoi pihakausi. Seinänaapurin emäntä on sitä puheliaampaa sorttia ja oikea moottoriturpien moottoriturpa. Tauoton, tasainen papatus kuuluu koko aurinkoisen päivän piha-aidan takaa. Puhevimmassaan rouva bongaa aidan takaa jokaisen ohikulkevan naapurin, jolle vuodattaa asiansa, jos ei näy naapureita puhuu miehelleen ja lapsilleen ja muina aikoina puhuu puhelimessa. Toisinaan joku ystävä istuu pihassa ja rouva puhuu. Miehen ääntä en ole koskaan kuullut vain rouvan nopeatahtinen papatus nakuttaa kuin kone. Joskus olen osunut tulilijalle, eikä siitä sitten pääse millään irti. Sieltä tulee sitten tuutin täydeltä elämäntarinaa ja vähän muidenkin elämäntarinaa. Olen yrittänyt pysytellä etäällä ja ohittaa naapurin vain pikaisesti tervehtimällä. Omalla pihalla isken kuulokkeet korville ja olen kuin en olisikaan, vaikka jatkuva puhe kuuluu jokaisen kappaleen välissä. Kun naapuri ei tavoita minua hän puhuu meidän teini-ikäisille lapsille, ja ihan samat jutut kuin muillekin. Harmillista on se, että jos haluaa olla rauhassa omassa pihassaa pitää katsella, ettei naapurin emäntä ole pihassa kun puuhailee sen puoleisella kukkamaalla. Harmillista on myös se, että pitää olla varuillaan ettei mene koko päivä pilalle jos naapuri pääsee aidalle roikkumaan. Omassa pihassa haluaisin olla rauhassa ja rentoutua. En halua joutua pakkokeskustelemaan tai tässä tapauksessa pakkokuuntelemaan kenenkään vuodatuksia. Hiukan kyllä ärsyttää ja hirvittää tuleva kesä. En haluaisi menettää omaa piharauhaa enkä toisaalta julistaa mitään sotatilaa muuten mukavaan naapurustoon... onko kellään vastaavia kokemuksia? Miten olisi näppärintä rajata sellainen naapuri pysymään omalla puolellaan ja olemaan hutelematta aidan yli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu