ROYAL SALEM hotelli SOUSSESSA

Onko kellään kokemusta Royal Salem hotellista Soussessa. Siisteys, rannat, ruoka, henkilökunta esim. Mistä ostaa vettä ja muuta juotavaa, jos lento on vasta 00.00 Soussessa ja koneeseen ei saa viedä nesteitä? Kiitos jos viitsit asiallisesti vastata.
2428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meidän lento oli puolilta öin Soussessa joten meille vettä myytiin hotellin respasta....

Äänestä

Onko kellään kokemusta Royal Salem hotellista Soussessa. Siisteys, rannat, ruoka, henkilökunta esim. Mistä ostaa vettä ja muuta juotavaa, jos lento on vasta 00.00 Soussessa ja koneeseen ei saa viedä nesteitä? Kiitos jos viitsit asiallisesti vastata.

Vettä tosiaan myytiin respassa kaikille janoisille, jos vaan osas sitä pyytää. :)

Henkilökunta oli erittäin mukavaa, tosin kuulin, että rahanvaihdossa kannattaa olla tarkkana että varmasti saa oikean summan takaisin. Kuitistahan se pystyypi helposti tarkistaan. Itselläni ei ollu minkäänlaisia ongelmia, en pitänyt hirveänä vääryytenä kun kerran rahanvaihdossa menetin 0,005 dinaaria!:D Anyway, olivat mukavia ja auttavaisia niin minulle kuin muillekin.

Aamupala oli ihan perus hotellibuffet. Ruoka toki oli hyvää ja palvelu vielä parempaa, mutta ei mitään erikoista. Päivät kuitenkin lähti mukavasti käyntiin ja maha tuli täyteen. Kerran raaskittiin käydä syömässä buffetillallinen ja oli kyllä ihan taatusti sen vajaan 20 dinaarin arvoinen, jos vaan ei rahasta ole kiinni.

Hotelli on erittäin erittäin siisti ja ainakin meidän huone oli viihtyisä. Kaikki toimii moittettomasti.

Rannalla ei käyty kuin kävelemässä, kun oli vielä melko kylmä vesi, mutta ihanilta biitseiltä vaikutti. Toki ei mitään verrattuna karibian rantoihin tai saharan hiekkaan, mutta vaaleaa sileää hiekkaa. Hotellin uima-allas oli tarkoituksen mukainen ja liukumäet kivoja! :) Jonkunmoiseen liitovarjoiluun ois päässy rannasta monestakin kojusta 20-30 dinaarilla. Kyllä jäi kaiveleen ku ei kerenny!

Kokonaisuudessaan oli tosi kiva hotelli ja ohjelmakin oli kivaa jos sitä joka iltaista bingopeliä ei lasketa...alko käymään hermoille loppuviikosta.

Kulkeminen onnistui tuktukilla, taksilla tai kävelten sekä port el kantaouiin että sousseen helposti. Tuktuk kannattaa kokea kerran, mutta sen jälkeen on hyvä siirtyä halvempaan taksiin. Maksettiin muistaakseni 4 dinaaria matkasta medinalle ja 5 souk el ahadin sunnuntai-markkinoille ja 5,5 dinaaria louange-asemalle eli ei kuitenkaan ihan mittarin mukaan menty vaikka matkatoimisto sitä suosittelikin. Näillä hinnoilla pääsette halvemmalla! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sousseen eka kerta kirjoitti:

Onko kellään kokemusta Royal Salem hotellista Soussessa. Siisteys, rannat, ruoka, henkilökunta esim. Mistä ostaa vettä ja muuta juotavaa, jos lento on vasta 00.00 Soussessa ja koneeseen ei saa viedä nesteitä? Kiitos jos viitsit asiallisesti vastata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu